Про факультет


Звіт про роботу колективу біологічного факультету в 2023 році

Звіт про роботу колективу біологічного факультету в 2023 році (заслухано на зборах органу громадського самоврядування від 27.12.2023 р., доповідач - декан біологічного факультету, Людмила Омельянчик)

Новітня історія біологічного факультету починається 14 серпня 1987 р. У вересні 1987 р. факультет мав у складі дві кафедри: фізіології і біохімії та зоології. Першим деканом (до 1989 р.) і одночасно завідувачем кафедри стала проф. М. М. Рачковська. Іншу кафедру очолив доц. В. І. Лисенко. Через деякий час була відкрита кафедра хімії, якою керував проф. Е. І. Ельберт.

Д. фарм. н, проф. Б. А. Самура був деканом до 1992 р. Наступні два роки факультет очолював к. х. н., доц. А. Г. Смирнов. У 1994 - 1997 р.р. цю посаду обіймала проф. Людмила Олександрівна Омельянчик. У 1997 р. деканом став к. б. н., доц. В. І. Домніч. А з 2003 р. біофаком керує д. фарм. н., професор, академік Академії наук вищої освіти України Людмила Олександрівна Омельянчик.

Підготовку фахівців на біологічному факультеті забезпечує висококваліфікований професорсько-викладацький склад: з 34 викладачів 10 - докторів наук, професорів, 24 - кандидатів наук.

Здійснюється підготовка бакалаврів зі спеціальностей:

  • 014 «Середня освіта» (освітня програма «Середня освіта (Біологія та здоров’я людини»)
  • 091 «Біологія та біохімія» (освітня програма «Біологія», «Фізіологія, імунологія та біохімія» та «Генетика»)
  • 101 «Екологія» (освітня програма «Екологія, охорона навколишнього середовища та збалансоване природокористування»)
  • 102 «Хімія» (освітня програма «Хімія»)
  • 205 «Лісове господарство» (освітня програма «Мисливське господарство та рослинні ресурси»).

Здійснюється підготовка магістрів зі спеціальностей:

  • 014 «Середня освіта» (освітня програма «Середня освіта (Природничі науки»)
  • 091 «Біологія та біохімія» (освітня програма «Біологія» та «Генетика»)
  • 101 «Екологія» (освітня програма «Екологія та охорона навколишнього середовища»)
  • 102 «Хімія» (освітня програма «Хімія»)
  • 205 «Лісове господарство» (освітня програма «Мисливське
  • господарство»).

У 2013-2014 н.р. акредитовано спеціальність магістратури «Мисливське господарство». В 2015 році успішно проведено чергову акредитацію зі спеціальності «Біологія». У 2016-2017 н.р. значно розширено ліцензовані обсяги по магістратурі зі спеціальностей «Біологія» та «Екологія».

На факультеті – п’ять кафедр. Одну з них - кафедру генетики та рослинних ресурсів, яка була заснована в травні 1987 p., - спочатку очолювала проф. М. М. Рачковська, з 1989 по 1995 p.p. - к. б. н., доц. Т. М. Пересипкіна, потім до 2002 р. завідувачем була д. б. н, проф. В. П. Бессонова. З 2002 р. кафедрою завідує д. б. н., проф. В. О. Лях. Коло наукових інтересів співробітників кафедри досить широке. Важливою подією у житті факультету стало створення в 1988 р. гербарію, який містить понад 1200 видів нижчих та вищих рослин, що представлені на 6400 гербарних аркушах, у тому числі зразки 33 видів рослин, що занесені до Червоної книги України. Крім того, він входить до Гербарію України. Останнім часом кафедра значний акцент робить на фізіолого-генетичних дослідженнях. Створюються великі колекції різних декоративних рослин. З 1997 р. за ініціативою кафедри публікується періодичне наукове видання «Питання біоіндикації та екології», затверджене ВАК України як фахове. На кафедрі функціонує наукова школа «Генетика та селекція рослин» (кер. д-р біол. наук, проф. Лях. В.О.). Наукова школа зареєстрована у 2017 р. Якісний склад наукової школи: доктори наук – 3, кандидати наук – 15. За результатами роботи наукової школи захищено 17 кандидатських та 2 докторські дисертації. Напрям досліджень школи: розробка методів управління генетичною мінливістю та створення нових генотипів сільськогосподарських та декоративних рослин. Основні здобутки: отримано більше 20 патентів на винаходи та 20 свідоцтв на нові зразки рослин. Видано монографії: Ботанические и цитогенетические особенности видов рода Linum L. и биотехнологические пути работы с ними (2008), Индуцированный мутагенез масличных культур (2009), Genetic Variability in Sunflower after Mutagenic Treatment of Seeds and Immature Embryos. В кн.: Sunflowers: Cultivation, Uses and Ecological Significance (New York, 2020), Microgametophytic Selection as a Way to Improve Drought Tolerance in Cultivated Plants. В кн.: Drought: Impacts and Management (London, 2022). Опубліковано більше 20 статей, що входять до наукометричних баз SCOPUS та Web of Science.

Кафедра загальної та прикладної екології і зоології (зав. каф., д. б. н., проф. Рильський О. Ф.) утворилася у 2007 році при об’єднанні двох кафедр: кафедри загальної та прикладної екології (засновником кафедри у 2002 р. був д. ф.-м. н., проф. В. В. Савін, очолював її з 2002 р. тоді ще к. б. н., доц. О. Ф. Рильський) та кафедри зоології (зав. каф., д. б. н., проф. Бовт В. Д., утворена у 2001 р. шляхом поділу кафедри фізіології, зоології та цивільної оборони). З 2007 р. по 2012 р. кафедру очолювала д. б. н., проф. Бовт В. Д., а з 2012 року – д. б. н., проф. Рильський О. Ф.). Після об’єднання до складу кафедри входять 12 осіб, з яких 1 доктор біологічних наук, професор, 8 кандидатів наук, доцентів, старших викладачів. Наукові напрями сучасної кафедри загальної та прикладної екології і зоології: мікробіологічна індикація забруднення води солями важких металів і органічними полютантами з використанням пігментосинтезувальних бактерій та дріжджів (проф. О.Ф. Рильський та асист. К.С. Крупєй); мікробні комплекси урбоземів м. Запоріжжя; екологічний стан малих річок  Запорізької області (доц. Н.І. Костюченко); біологічні методи очистки стічних вод іммобілізованими мікроорганізмами та гідробіоценозами (проф. О.Ф. Рильський та доц. К.О. Домбровський); вивчення екології кровосисних членистоногих степового Придніпров'я (доц. В.В. Горбань та доц. Н.В. Воронова); оптимізація захисту зернових колосових культур від шкідливих організмів (доц. Г.Ф. Дударєва).

Кафедра фізіології, імунології і біохімії з курсом цивільного захисту та медицини (завідувач кафедри д. б. н., проф. О.Г. Кущ) утворилася у 2016 році шляхом об’єднання кафедр: фізіології з курсом цивільної оборони (зав. каф. д. б. н., проф. В. Д. Бовт) і кафедри імунології та біохімії. Кожна з кафедр має свою славетну історію. Завідувачем кафедри фізіології з курсом цивільного захисту з 1991р. по 2012 р. був проф. В. А. Єщенко (міжнародний експерт, його біографія подається у кількох енциклопедіях), з 2012 року – зав. каф. д. б. н., проф. Бовт В. Д. Кафедра імунології та біохімії була заснована у 1992 р. До 2001 р. нею завідувала д. фарм. н., проф. Л. О. Омельянчик, наступні два роки - д. б. н., проф. В. О. Лях, до 2005-го - д. мед. н., проф. O. K. Фролов, з 2005 по 2013 роки - д. біол. н., проф. Н. В. Колісник, з 2013 по 2015 роки – к. б. н., доц. В. В. Копійка. З 2021 року завідувачем кафедри є д. б. н., проф. О. Г. Кущ.

На цей час у складі сучасної кафедри фізіології, імунології і біохімії з курсом цивільного захисту та медицини три професори, сім доцентів, один старший викладач та два викладача. Всі співробітники кафедри мають вчений ступінь. На кафедрі функціонують такі проблемні лабораторії: імунологія клітинних популяцій, люмінесцентна лабораторія, а також спеціалізовані аудиторії з біохімії, імунології, цитології та гістології. Наукові напрями роботи кафедри: реактивність лімфоїдної тканини і лімфоїдних органів на антигенне навантаження (д.б.н., проф. Кущ О. Г.); фізіологічні механізми адаптації організму з урахуванням вікових, статевих, конституційних особливостей (к. б. н., доц. Малько М. М.); вивчення впливу діабетогенних речовин на інкреторну функцію підшлункової залози (к. б. н., доц. Григорова Н. В.); біотехнологія перспективних кільчеців – продуцентів імунотропних біологічно активних речовин (медичної п’явки та червоного каліфорнійського хробака) та вивчення імунотропної дії біологічно активних речовин кільчеців (д. м. н., проф. Фролов О. К.; к. б. н., викл. Литвиненко Р. О.); морфо-функціональний стан нейтрофілів крові у людини при захворюваннях різного ґенезу та у тварин (к. б. н., доц. Новосад Н. В.); розробка алгоритму люмінесцентного аналізу функціональної активності клітин із застосуванням акридинового оранжевого (д. м. н., проф. Фролов О. К.); розробка і впровадження імуногенезних методів аналізу стану імунітету у людини та інших ссавців, які передбачають визначення на циркулюючих лімфоцитах крові залишкових ознак попереднього імуногенезу (д. м. н., проф. Фролов О. К.; к. б. н., доц. Копійка В. В.).

З відеопрезентацією кафедри фізіології, імунології і біохімії з курсом цивільного захисту та медицини можна ознайомитись на відео за цим посиланням.

Кафедра біології лісу, мисливствознавства та іхтіології була заснована у січні 1988 р. Першим завідувачем, тоді ще кафедри зоології та мисливствознавства, був к. б. н., доц. В. І. Лисенко. Потім, у зв’язку з реформуванням та об’єднанням кафедр, завідувачем кафедри зоології, мисливствознавства, фізіології з курсом цивільного захисту став д. мед. н., проф. В. А. Єщенко. З 1998 р. кафедра змінила структуру і стала називатися кафедрою мисливствознавства та іхтіології. Очолив її к. б. н., доц. В. І. Домніч. Протягом 2004 р. кафедру мисливствознавства та іхтіології очолювала к. б. н., доц. І. Ф. Домніч. А з 2005 по 2006 р. - д. б. н., проф. В. В. Серебряков. Тут працювали вчені, відомі в українській та світовій біологічній науці, в тому числі - к. б. н., доц. В. А. Гоженко, к. б. н., доц. І. Ф. Домніч, які започаткували свої наукові школи. З 1989 по 1993 p.p. при кафедрі проходили Всеукраїнські курси підвищення кваліфікації працівників мисливських господарств. Викладачі кафедри оформили три спеціалізовані аудиторії: зоології хребетних; біології мисливських тварин; науково-дослідну лабораторію біоресурсів навколишнього природного середовища та оцінки якості хутра. У 2006 та 2007 роках кафедру мисливствознавства та іхтіології очолювала д. б. н., проф. Шикаєва Ф. В., а з вересня 2007 року – д. б. н., доц. Домніч В. І., який у 2008 році захистив докторську дисертацію зі спеціальності «Екологія». У вересні 2016 року кафедра мисливствознавства та іхтіології перейменована у кафедру біології лісу, мисливствознавства та іхтіології.

Кафедрою хімії, заснованою у 1987 p., до 2015 року керувала д. фарм. н., проф. Л. О. Омельянчик, а з 2015 р. – д. б. н., проф. О. А. Бражко (академік Академії наук вищої освіти України). Першим завідувачем кафедри був д. т. н., проф. Е. І. Ельберт. У 1989 р. – це кафедра загальної та біологічної хімії. Її очолив к. х. н., доц. А. Г. Смирнов. У 1994 р. - кафедра біохімії та імунології з курсом хімії, якою керувала д. фарм. н., проф. Л. О. Омельянчик. Вона ж залишилася завідувачем реформованої 2004 р. кафедри хімії. Кафедра має аудиторії та спеціалізовані лабораторії для проведення лабораторно-практичних занять з основних навчальних курсів. До складу сучасної кафедри хімії входять 12 осіб, з них 2 доктори наук, професори, 10 кандидатів наук, доцентів і старших викладачів. У 2003 році на кафедрі була відкрита наукова лабораторія біотехнології фізіологічно-активних речовин, яка нині функціонує як відокремлена структура факультету. Основні напрями досліджень кафедри: пошук біологічно активних речовин синтетичного та рослинного походження та вивчення їх фізико-хімічних властивостей та біологічної активності; створення біорегуляторів на основі комбінаторних структур азотовмісних гетероциклів (хіноліну, акридину, піридину) та різноманітних аналогів біогенних амінів, амінокислот з використанням комп’ютерного прогнозу, вивчення їх фізико-хімічних констант, біологічних властивостей; визначення хроматографічних показників та констант іонізації ново синтезованих сполук; розробка іон селективних електродів та аналітичних методів визначення сполук та іонів металів у досліджуваних речовинах.