Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Семінар з охорони інтелектуальної власності в ЗНУ

Семінар з охорони інтелектуальної власності в ЗНУ

27.05.2011 11:45

26-27 травня на базі університету проходить регіональний семінар «Договір про патентну кооперацію та Мадридська система міжнародної реєстрації знаків».

Захід організований Всесвітньою організацією інтелектуальної власності (ВОІВ, Женева), Державною службою інтелектуальної власності України за сприяння Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, керівництвом Запорізької області та ЗНУ. В ньому взяли участь не тільки наукові співробітники нашого університету, а й представники виробничих та приватних підприємств (ВАТ «Запорізький металургійний комбінат», ВАТ «Мотор Січ» та інші), патентних агенцій, ЗТПП, навчальних закладів області.
Семінар відкрили в.о. проректора з наукової роботи Віктор Грищак та заступник начальника управління освіти і науки ЗОДА Віктор Захарчук. Вони побажали плідної праці учасникам та гостям семінару. Віктор Захарович відмітив особливу актуальність проведення такого семінару, зважаючи на те, що останнім часом чисельність патентів ЗНУ зросла вдвічі, виш приєднався до Клубу високих технологій (ЗТПП). Це свідчить про великий інтелектуальний капітал науковців та виробників нашого регіону і всієї України. За таких умов є нагальним питання захисту інтелектуальної власності та конкурентоспроможності українських розробок на світовому ринку. Гості та учасники заходу мали змогу оглянути виставку «Інтелектуальна власність. Наукові винаходи. Патенти», представлену науковою бібліотекою та науково-дослідним сектором ЗНУ.
Старший юридичний радник ВОІВ (Женева) Сергій Зотін зазначив, що основними документами, які сьогодні гарантують захист прав винахідників є Договір про патентну кооперацію (РСТ) та Мадридська система реєстрації знаків. Вони дають змогу економити кошти та час на оформлення патентів, товарних марок тощо. На даному етапі недостатній рівень поінформованості українських винахідників створює низку проблем в процесі оформлення відповідної документації та гальмує розвиток всієї економічної системи країни. Такі семінари покликані виконувати просвітницьку функцію та сприяти розвитку інноваційних технологій та вливання інвестицій у сферу виробничого та інтелектуального бізнесу.
За загальним правилом, об'єкт промислової або інтелектуальної власності може одержати правову охорону в зарубіжних країнах лише за умови його запатентування у цій країні. Коли говориться про об'єкт, попит на який може з’явитися в ряді країн, тоді постає питання про патентування цього об'єкта у кожній з цих країн. Система РСТ дає змогу подавати лише одну заявку на одній мові, сплачувати єдиний збір. Далі отримуюче відомство один примірник заявки пересилає Міжнародному бюро ВОІВ для реєстрації (реєстраційний примірник), другий — до Міжнародного пошукового органу — («копія для пошуку»), третій примірник залишається в одержуючого відомства.
Високий кваліфікаційний рівень міжнародного пошуку дає можливість заявнику уникнути безпідставного оспорювання патенту. Мадридська угода про міжнародну реєстрацію знаків, до якої приєдналася Україна, передбачає міжнародну реєстрацію марок у Міжнародному бюро ВОІВ у Женеві.
В своїй доповіді Сергій Володимирович детально розповів про діяльність ВОІВ у сучасних умовах.
Головний спеціаліст відділу європейської інтеграції та міжнародного співробітництва ДСІВУ Максим Бугай представив доповідь про удосконалення державної системи правової охорони інтелектуальної власності. Він зазначив, що сьогодні державні служби, аналізуючи досвід зарубіжних країн, проводять велику роботу у сфері інвестиційної та інноваційної діяльності. Вони співпрацюють як з країнами СНД, так і з країнами Європи. Зокрема, між Академією ВОІВ та Інститутом інтелектуальної власності ім. Макса Планка (Мюнхен) ведеться плідна робота з підготовки спеціалістів даної сфери. Не всі виші України сьогодні мають кафедри або викладають дисципліни з тематики інтелектуальної власності. Тож сьогодні відчувається брак фахівців у цій сфері. Тому цей напрямок роботи є перспективним для вишів України. Сьогодні на базі деяких ВНЗ проходять семінари з метою підвищення рівня обізнаності співробітників інтелектуальної сфери.
Докладно про систему РСТ (законодавство, процедури, міжнародні органи) доповів співробітник Відділу міжнародного співробітництва у рамках РСТ ВОІВ Михайло Гавриков. Про функції РСТ, Міжнародного бюро ВОІВ, переваги Мадридської системи та правила подачі міжнародної заявки розповіли також інші спеціалісти – головний спеціаліст відділу міжнародних заявок ДП «Український інститут промислової власності», старший юридичний експерт Відділення міжнародних реєстрів Мадридської та Лісабонської систем ВОІВ Тетяна Демченко та заступник начальника відділу міжнародних реєстрацій знаків для товарів і послуг ДП «УІПВ». Вони також провели консультації для слухачів семінару.

Олена Хлистун