Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У Запоріжжі мешкали кіммерійці

У Запоріжжі мешкали кіммерійці

31.05.2011 14:51

Багато таємниць приховує наш запорізький край. Тому співробітникам лабораторії археологічних досліджень ЗНУ є що робити не лише на виїзді, а й у рідному місті. Останньою знахідкою стали кургани правобережної зони міста (Бабурка).

Окрім співробітників археологічної лабораторії тут працюють аспіранти ЗНУ Валентин Петухов, Сергій Телюпа, студенти історичного факультету – Руслана Доля та інші, вчителі історії місцевих шкіл та представники Запорізького Січового колегіуму. Роботи проводяться під керівництвом завідувача археологічною лабораторією доцента кафедри історії України ЗНУ Геннадія Тощева та доцента кафедри всесвітньої історії та міжнародних відносин Світлани Андрух.
Останніми знахідками запорізьких археологів стали кам’яна скіфська баба (датується VI століттям до н.е.) та кіммерійське поховання.
Як зазначив Геннадій Миколайович, баба була знайдена серед каміння кромлеху (коло з великих каменів) у південному секторі кургану. Таке враження, що вона була спеціально схоронена або укладена на місці, де проводилися культові дійства. Саме завдяки цьому вона добре збереглася. Зображення вкрите орнаментом: чітко видно торбину для стріл, намисто, руки, риси обличчя тощо. Знахідка вже передана до Запорізького обласного краєзнавчого музею.

Розкопки тривають щодня і трапляється все більше унікальних знахідок.

Неподалік в одному з кількох курганів знайдено поховання, на думку вчених, заможного кіммерійця. Його врятувала від пограбування щільна забутовка камінням. Окрім кісток вершника та його коня, у поховані знайдено лощену корчагу, застібки для сагайдаку з кістки тощо.

Знайдені й поховання скіфських часів, на жаль, вщент розграбовані. В них залишилися лише вістря стріл, залізні та бронзові скріпки.

Роботи тривають. Наші археологи виймають, очищують реліквії, описують. А далі – робота інших спеціалістів (яких, до речі, в нашому місті немає) – антропологічна обробка, палеозоологічна, мінералогічний аналіз. Тож триватиме вона ще декілька місяців до остаточного висновку щодо знайдених експонатів.

До речі, археологи нашого університету в цьому році проводять 25 польовий сезон!

Олена Хлистун