Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Найкращі умови для абітурієнта – в ЗНУ

Найкращі умови для абітурієнта – в ЗНУ

19.07.2011 13:34 Вступна кампанія-2011 Приймальна комісія Абітурієнт-2011

Згадую сама, як колись довелося майже цілий день провести у чергах, щоб здати документи на вступ у виш. В цьому році літня вступна кампанія в Запорізькому національному університеті проходить на найвищому рівні. Працівники приймальної комісії на чолі з Іриною Бакаленко зробили все можливе, аби абітурієнти під час вступу могли не тільки отримати максимум корисної інформації, а й відчути піклування про кожного з них.

Нинішня вступна кампанія вирізняється двома особливостями. По-перше, ми маємо «демографічну діру» - відсутні майже 40% молоді відповідного віку. Тому вступників набагато менше, ніж у попередні роки, виші мають «боротися» за кожного з них. В першу чергу, це позначається на особливостях роботи приймальної комісії. Тому для максимальної зручності абітурієнтів ЗНУ вирішено подовжити термін прийому документів. На спеціальності, де є творчі конкурси (журналістика, акторська майстерність, фізвиховання тощо), вже завершився прийом документів. До 22 липня прийматимуться документи у категорій з обмеженими можливостями, військовослужбовців, випускників шкіл минулих років (до 2007 року). Для них з 23 липня розпочинаються вступні випробування. Категорія вступників, що вже мають сертифікати, зможуть подати документи навіть до 31 липня.
По-друге, за словами відповідального секретаря приймальної комісії Ірини Бакаленко, яка очолює її вже три роки, були зроблені висновки з попередньої роботи та враховані недоліки. Перед усім, порівняно з минулими кампаніями, відсутні великі черги.
- Ми не маємо нервових зривів у вступників та батьків, які траплялися раніше. Набутий досвід роботи попередніх років під час проведення тестувань та роботи приймальної комісії допоміг виробити відповідну схему, що дозволяє керувати потоками абітурієнтів і не створювати натовпів. Добре організована й керована робота допомагає в найкоротший термін вирішувати вступникам організаційні питання.
Зранку біля 2-го навчального корпусу абітурієнтів зустрічають співробітники приймальної комісії, групами їх пропускають до холу та розподіляють між спеціалізованими пунктами. Прямо тут працюють: стіл довідок, де можна отримати будь-яку інформацію, спеціалісти, які завіряють документацію, та консультанти від кожного факультету. Тут же є стенд, який містить схему розташування пунктів приймальної комісії. В холі наукової бібліотеки ЗНУ та на різних поверхах містяться кабінети методистів та фотограф. Окрім того, всю необхідну інформацію щодо самого університету та правил прийому можна отримати на сайті приймальної комісії (http://web.znu.edu.ua/pk/). В цьому році на сайті передбачено таку кількість інформації, котрої до цього року не було не тільки в ЗНУ, але й досі не мають багато інших навчальних закладів області. Гаряча лінія, форум, електронна пошта дають можливість абітурієнтам отримати відповіді на всі питання щодо правил прийому та особливостей прийомної кампанії 2011 року.

Абітурієнти надають перевагу традиційному способу
Понад 5,5 тисяч заяв на сьогодні зареєстрували працівники приймальної комісії на один або водночас на кілька напрямів. Майже половина з них – це реальні абітурієнти.
Найбільша кількість відвідувачів припадає на початок тижня. Проте у ЗНУ прийнято рішення про роботу приймальної комісії без перерв та вихідних. Це надає додаткові можливості без зайвого клопоту подати документи.
Великий потік абітурієнтів спостерігався на початку приймальної кампанії. Зараз він суттєво зменшився, проте передбачається зростання кількості абітурієнтів в останні дні роботи приймальної комісії. Саме тоді до регіональних вишів будуть звертатися абітурієнти, які не були зараховані до вишів Києва тощо.
- В цьому році в роботі приймальної комісії нововведення – електронний вступ. Як його сприйняли абітурієнти?
- Більша частина вступників подає документи традиційним способом, - розповідає Ірина Миколаївна. – Вони почуваються впевненими, коли це роблять власноруч та отримують розписку від спеціаліста. До того ж, спілкуючись з представниками комісії, можна одразу отримати відповідь на будь-яке питання. Двері мого кабінету теж постійно відчинені і всі бажаючі можуть зайти на консультацію в будь-який час. Проте мережа електронного вступу працює, там вже зареєструвались понад 350 вступників. Результати заносяться до рейтингової таблиці. Вона оновлюється двічі на добу. Така ж таблиця в друкованому варіанті – біля центрального входу до корпусу. Цей рейтинг дає можливість кожному оцінити свої шанси під час вступу: побачити ліцензійний обсяг місць з конкретного напряму підготовки, обсяг держзамовлення, квоту на пільги тощо. А відповідно, зробити висновки та підкорегувати рівень готовності до вступу.

Чому обирають ЗНУ?
Багато питань виникає у молоді під час вибору навчального закладу. Чому вступники обирають саме наш університет, опитували соціологи ЗНУ. Зважаючи на те, що вступники мають право подавати документи одразу у кілька вищих навчальних закладів, більшість опитуваних відмітили тут наявність обраної спеціальності. Це свідчить про те, що ЗНУ як класичний освітній заклад має широкий спектр напрямів підготовки.
Зараз у абітурієнтів є можливість орієнтуватися на публічні рейтинги вузів, що засновані на показниках працевлаштування їх випускників. Адже дуже важливо, аби зміст освіти відповідав потребам роботодавців регіону, держави та надавав гарантії подальшого працевлаштування. У березні цього року журнал «Деньги» опублікував щорічний рейтинг українських вузів. У трьох з п'яти номінацій ЗНУ виявився єдиним із запорізьких вишів, який увійшов до 20 кращих в Україні. І це за оцінками провідних роботодавців. Тому майже чверть вступників відмічає ЗНУ як престижний виш.
Ще однією перевагою абітурієнти називають можливість навчатися за державним замовленням. ЗНУ - академічний виш державного рівня, який має досить велику кількість бюджетних місць (35-40% опитуваних).
Невелика кількість опитуваних обрала наш університет за порадою батьків, вчителів або друзів. Дехто відзначає оптимальність цінової політики. Одиниці вважають, що до ЗНУ простіше за все вступити, або розглядають як запасний варіант на випадок, якщо не потраплять до обраного ВНЗ.

Який сьогодні абітурієнт?
В результаті всіх нововведень в роботі приймальної комісії, як зазначила Ірина Миколаївна, сучасний абітурієнт більш обізнаний у своїх обов’язках та правах. За даними соціологічного опитування з теми незалежного тестування, цього року найбільший інтерес молоді складають гуманітарні науки, на першому місці з яких - історія. Середній щабель за рівнем інтересів займають мови, географія, біологія, математика. Хімія та фізика складає сферу інтересів лише 10% вступників.
Як з’ясувалося, найбільшим попитом у абітурієнтів сьогодні користуються журналістські та економічні спеціальності. Середній щабель займають біологічні, соціологічні, юридичні, мовознавчі, педагогіка, психологія та менеджмент. А от, нібито, улюблену історію, обирають менше 10% вступників ЗНУ. Це свідчить про деяку невизначеність між сферою інтересів та майбутньою професією нинішніх абітурієнтів. Факультети точних наук до смаку лише невеликій кількості молодих людей.
Тож можна сказати, що невелика частка майбутніх студентів сьогодні робить свідомий вибір на користь тієї чи іншої спеціальності. «Просто подобається» - відповідають більшість вчорашніх школярів (58% опитуваних). Лише небагатьом вдається визначити підґрунтя для своєї кар’єри: кращі перспективи росту або кращі знання з даного фаху (23%), можливість вступити на бюджет (21%), високий попит на фахівців та хороша зарплата (близько 10%) тощо. І менше 10% тих, на чий вибір справили вплив випадкові обставини.
Так, Олена Тищенко приїхала з Бердянська, щоб подати документи на кілька напрямів: «психологія», «соціологія», «українська мова та література». Вона дуже вдоволена організацією роботи приймальної комісії. Весь процес подання документів зайняв близько півгодини. На запитання, чому Олена обрала саме ЗНУ, а не місцевий виш, дівчина відповіла:
- Тут навчається мій хлопець, товариші. А ще мене приваблює можливість бути самостійною. Тепер залишається чекати, що на один з обраних факультетів я обов’язково вступлю.

Олена Хлистун

До уваги! Абітурієнти мають можливість оформити тимчасовий читацький квиток користувача наукової бібліотеки ЗНУ у кімнаті №140 (2-ий навчальний корпус).

Схожі новини