Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Наукова бібліотека ЗНУ працює влітку

Наукова бібліотека ЗНУ працює влітку

30.05.2012 16:24

Наукова бібліотека Запорізького національного університету – це потужний бібліотечно-інформаційний комплекс і культурно-просвітницький центр нашого міста. Тому і влітку її відвідують студенти, викладачі, аспіранти нашого університету, а також науковці з різних міст України та зарубіжжя. У червні-серпні читачі обслуговуватимуться: пн.-чт. – з 09.00 до 17.00, пт. – з 09.00 до 15.45, вихідні – сб., нд.

Загальна кількість читачів університетської книгозбірні на кінець 2011/12 навчального року склала 11 523. Користувачі одержують цілодобовий доступ до баз даних через Web-сайт бібліотеки (http://library.znu.edu.ua). Створено технічні умови для авторизованого доступу з АРМ кафедр та відокремлених структурних підрозділів університету до веб-версії повного обсягу електронного каталогу, розміщеного на сайті Наукової бібліотеки у розділі «Електронний каталог Наукової бібліотеки» (http://ebooks.znu.edu.ua/ufd).
Методичне забезпечення навчального процесу здійснюється загальним фондом бібліотеки, який нараховує 846 909 примірників друкованих та електронних видань. По книгообміну з ВНЗ України, а також у дар від організацій та приватних осіб України та зарубіжжя Наукова бібліотека отримала 1 971 примірників наукової, навчально-методичної та художньої літератури. До її фондів передано 7 тисяч авторефератів дисертацій, захищених в Україні у 2011-2012 рр. (Наукова бібліотека ЗНУ входить до «Переліку установ, до яких обов'язково надсилаються автореферати дисертацій»). 311 книг з історії Росії, культури, філософії, російської філології, країнознавства, довідників та енциклопедій отримала у подарунок Наукова бібліотека ЗНУ від Дому російського зарубіжжя ім. О. Солженіцина, представники якого побували в ЗНУ. Згідно з замовленнями кафедр постійно поповнюється фонд періодичних видань, які отримані за передплатами або надіслані в дар закладами та організаціями України та зарубіжжя. Продовжується формування електронної бібліотеки ресурсами на електронних носіях та в режимі локального доступу (нараховує 33 868). Наукова бібліотека є учасником проекту видавництва «Центр навчальної літератури» і має доступ до електронних версій авторських книг через Інтернет.
Продовжується робота по створенню навігатора Інтернет-ресурсів. Тематика навігатора відповідає навчальним програмам університету та надає допомогу студентам у пошуку фахової інформації.
Минаючий навчальний рік відзначився і цікавими культурно-просвітницькими заходами, які проходили на базі Наукової бібліотеки ЗНУ: зустрічі з відомими письменниками, презентації нових творів Андрія Куркова, Любка Дереша, Петра Ребра та інших. Студенти філологічного факультету в рамках Міжнародного мистецького благодійного фестивалю «Зоряна Україна» імені Олеся Бердника зустрілися з Валентиною Бердник-Сокоринською - ідейним провідником Громадської організації «Українська духовна республіка» (м. Київ).
На базі Наукової бібліотеки проводився для студентів ЗНУ конкурс пошукових та творчих робіт «Україна в Європі, Європа в Україні: очима молоді – 2011-2011» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Всеукраїнський тур відбувся у м. Чернівці за участю переможців з 7 областей України. Запоріжжя представляла студентка Торгового коледжу ЗНУ Ірина Письменна з відеофільмами «7 чудес України» та «Чорнобиль та Європа».
У 2011 р. Науковою бібліотекою за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду «Відродження» створено Центр європейської інформації. Відкриття Центру відбулося за участю Генерального консула Республіки Польща Яна Граната, представників Запорізької обласної державної адміністрації та громадських організацій м. Запоріжжя, а також координатора Європейської програми МФВ. Пройшло засідання круглого столу (організатор - економічний факультет) «Актуальні питання співробітництва України з Європейським Союзом» за участю пана Граната.
Завдяки приєднанню Наукової бібліотеки до міжнародного проекту «Електронна бібліотека: Центри знань в університетах України “ELibUkr”» (http://www.elibukr.org ), що діє в Україні за ініціативи Києво-Могилянської фундації Америки, науковці ЗНУ отримають доступ до світової наукової інформації, у тому числі до послуги доставки електронних копій статей з міжнародних журналів. У І–ІІ кварталі 2012 року університет отримав тестовий доступ до 9 баз даних, серед яких База даних видавництва Multi-Science Publishing Co Ltd, Енциклопедія Britannica, база даних Американського математичного товариства, повнотекстова бібліотека видавництва Oxford University Press та ін. У рамках Проекту створена база даних «Відкриті електронні архіви в інституціях України» у складі електронного каталогу Наукової бібліотеки з доступом до електронних наукових колекцій 28 університетів та науково-дослідних інститутів України. Також Проект дозволив ЗНУ підключитися до сервісу «Мультидисциплінарний Відкритий електронний архів ELibUkr-OA» (http://oa.elibukr.org), що надає науковцям університету організаційну, технічну, інформаційну інфраструктуру відкритого електронного архіву для розміщення та поширення наукових публікацій у відкритому доступі, і таким чином, забезпечення вільного доступу до наукових досліджень вчених ЗНУ та розширення аудиторії їхніх користувачів.
До нового навчального року готується тестовий доступ до світових баз даних в рамках міжнародного проекту «Електронна бібліотека: Центри знань в університетах України ELibUkr”».
Абітурієнти також можуть скористатися фондами читальних залів, залом електронних ресурсів. Запис в бібліотеку на умовах надання паспорту.

Валентина Герасимова,
директор Наукової бібліотеки