Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Запорізькі історики зустрілися з Ярославом Грицаком

Запорізькі історики зустрілися з Ярославом Грицаком

30.01.2013 14:36

Ярослав Грицак – один із провідних вітчизняних істориків сучасності. 28-29 січня викладачі та студенти історичного факультету Запорізького національного університету на чолі з деканом Віктором Ткаченком і професором Федором Турченком мали нагоду двічі поспілкуватися з відомим вченим та публіцистом.

Спочатку запорізькі історики вирушили до Дніпропетровська, де на території єврейського культурного центру «Менора» відбулася лекція Ярослава Грицака «Як нам подолати свою історію?». Перед початком заходу делегація відвідала музей «Пам'ять єврейського народу та Голокост в Україні», який теж знаходиться на території «Менори» (директор музею – випускник історичного факультету ЗНУ, відомий дослідник Голокосту Ігор Щупак).
Двохгодинний виступ львівського гостя був присвячений актуальним питанням функціонування історичної пам’яті в сучасній Україні. На конкретних прикладах історик обґрунтував ідею, яку активно відстоює останні роки: добробут кожної держави залежить зокрема й від гуманітарної сфери, в тому числі – від системи спільних цінностей. Ярослав Йосипович наголосив, що для підвищення рівня життя в Україні необхідні зміни у свідомості людей, які б сприяли об’єднанню нації. «Цілком очевидно, що для зростання економіки потрібні реформи, однак реформи неможливі у розколотому суспільстві», – зауважив він. Одним із головних факторів, що заважають єднанню мешканців різних регіонів країни, Ярослав Грицак вважає маніпулювання історичними фактами, до якого вдаються як політики, так і окремі науковці. Уникнення цього маніпулювання, зниження напруги в суспільстві, пошук об’єднуючих моментів у минулому він називає «подоланням історії». Спираючись на європейський досвід, дослідник запропонував українцям три шляхи цього «подолання». Ідеї професора викликали жваву дискусію серед присутніх.
Наступного дня Ярослав Грицак на запрошення журналістки і телеведучої Ольги Вакало відвідав Запоріжжя, де взяв участь у записі програми «Знак запитання» на обласному телебаченні. Студенти і викладачі історичного факультету та факультету журналістики ЗНУ також долучилися до ефіру, обговорюючи як минуле, так і сучасність та майбутнє нашої країни. Серед порушених тем була й поточна політична ситуація, і необхідність висвітлення дослідниками болючих сторінок історії, і роль вченого як публічної особи. Наостанок вчений надав молодим колегам декілька корисних порад, які допоможуть досягнути успіхів у своїй сфері.

Едуард Андрющенко