Новини пресслужби ЗНУ / Новини / На історичному факультеті ЗНУ відбулося засідання круглого столу щодо уточнення дати заснування м. Василівки

31.01.2013 10:37 Все Факультети Історії та міжнародних відносин Круглий стіл Історичний факультет

30 січня на базі історичного факультету Запорізького національного університету відбулося засідання круглого столу «Проблеми пошуку коріння населених пунктів Запорізького краю: нові документи з історії заснування м. Василівка».

Захід, присвячений 20-річчю Василівського історико-архітектурного музею-заповідника «Садиба Попова», зібрав представників наукових кіл із міст Запоріжжя та Василівка, співробітників Запорізької обласної державної адміністрації та громадських організацій.
Серед організаторів заходу – Департамент культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації, Василівська районна рада, Василівська районна державна адміністрація, Василівська міська рада, Василівський історико-архітектурний музей-заповідник «Садиба Попова» і Запорізький національний університет, Запорізьке наукове товариство ім. Я. Новицького, Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. Грушевського НАН України, Український інститут народної пам’яті, Запорізьке відділення Східного інституту українознавства ім. Ковальських, Запорізький краєзнавчий музей, Українське товариство охорони пам’яток історії та культури, Державний архів Запорізької області, ВАТ «Запоріжсталь» і ВАТ «Мотор Січ».
Приводом для зустрічі науковців стало оприлюднення двох нових документів, які дозволяють уточнити дату заснування м. Василівки: наказу імператриці Катерини ІІ про розмежування земель і передачі наділу генералу Василю Попову та його власних щоденників.
Учасників заходу від імені керівництва Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації привітала заступник директора департаменту, начальник управління Катерина Малакова. Також на початку обговорення йшлося про те, що останнім часом змінився напрям роботи Василівського історико-архітектурного музею-заповідника «Садиба Попова». Якщо раніше його співробітники головним чином займалися експозицією історичних матеріалів, то в останні півтора роки більше уваги приділяють науковій діяльності.
У своєму привітальному слові президент Асоціації випускників ЗНУ, почесний доктор ЗНУ, кандидат історичних наук Валерій Козирєв відзначив, що йому близька тема історії Василівки, адже він сам походить із тих країв. Також він підкреслив, що на сьогодні історична тематика є дуже популярною. Так, 30 січня в міськвиконкомі відбулося друге засідання комісії, яка протягом останніх п’яти років вивчала різні версії щодо найвірогіднішої дати створення нашого міста. На ньому були присутні й учасників круглого столу.
Модераторами обговорення проблематики круглого столу стали голова Запорізької ради Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Юрій Спіцин та в.о. директора Василівського історико-архітектурного музею-заповідника «Садиба Попова» Віктор Філас. Останній, до речі, і презентував під час заходу нові документи з історії датування м. Василівки.
Із науковими доповідями, присвяченими різним аспектам проблеми датування міських і сільських поселень нашої області, виступили Юрій Спіцин, голова Запорізького наукового товариства ім. Я. Новицького Сергій Білівненко, завідувач кафедри джерелознавства, історіографії та СІД нашого університету Володимир Мільчев, доцент цієї ж кафедри Роман Молдавський, старший науковий співробітник музею «Садиба Попова» Валерій Стойчев. Серед тем, які розглянули учасники круглого столу, актуалізація проблем датування міських та сільських поселень Запорізького краю як чинник збереження історичної пам’яті; проблема визначення населених пунктів в українській історичній науці, співвідношення наукового та ідеологічного в процесі пере датування міст Південної України, питання датування населених пунктів Запорізької області, історія м. Василівка в перші десятиліття існування за матеріалами архівосховищ Криму та Санкт-Петербургу, а також презентація нового документу з історії датування м. Василівка. В обговоренні заслуханих наукових матеріалів взяли участь керівництво та викладачі історичного факультету ЗНУ, представники громадських організацій та офіційних установ Запоріжжя, адміністрації Василівського району та м. Василівки.
Під час обговорення прозвучала думка, що існують два вмотивування уточнення дат заснування певного населеного пункту: коли такі дослідження проводяться із суто наукового інтересу, та коли за ними стоять певні політичні тенденції. Учасники заходу зійшлися на думці, що при визначенні дати заснування Василівки мова йде виключно про перший випадок. Також вони погодилися, що більш детальне і всебічне дослідження історії Запорізького краю не лише слугуватиме встановленню наукової істини, а сприятиме розвитку туристичної індустрії нашого регіону.
Про актуальність обраної теми свідчить ще й те, що захід привернув увагу місцевих ЗМІ: на засідання завітали представники всіх провідних телеканалів Запоріжжя.