Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ відбулася конференція зі звичаєвого права

У ЗНУ відбулася конференція зі звичаєвого права

09.12.2013 17:15 Юридичний факультет «СПАС» звичаєве право

3 грудня у ЗНУ відбулася традиційна науково-практична конференція «Звичаєве право. Від минулого до сьогодення». Її організували та провели науковці юридичного факультету та факультету фізичного виховання нашого вишу, представники Всеукраїнської федерації «СПАС» та громадської організації «Запорізький вектор» за підтримки Запорізької обласної адміністрації та адміністрації ЗНУ.

Уже четвертий рік поспіль на базі ЗНУ проходить цей захід, з кожним роком він набуває масштабності та популярності. Питання та проблеми, які були запропоновані до обговорення під час конференції зі звичаєвого права, сьогодні привертають до себе увагу широких кіл громадськості. Тематика представлених доповідей стосувалася природного права, закладеного в українській ментальності на рівні поняття «справедливість». Тому представники наукових кіл та суспільних організацій об’єднали зусилля і спрямували їх на створення громадянського суспільства, яке б існувало на засадах справедливості та природного права.
Участь у конференції взяли представники обласної адміністрації, федерації бойових мистецтв «СПАС», правники нашого міста, науковці ЗНУ, Класичного приватного університету й інших ВНЗ, представники громадських організацій, краєзнавці та студенти юридичного факультету ЗНУ. Координатор заходу – президент Всеукраїнської федерації «СПАС» Олександр Притула – привітав учасників і гостей конференції та представив президію, до якої увійшли: голова Громадської ради при ЗОДА Олександр Бабич, заступник голови громадської організації «Запорізький вектор» Володимир Глазунов, доцент кафедри історії і теорії держави та права Анжела Середа та професор КПУ Сергій Пєтков.
Голова Громадської ради при ЗОДА Олександр Бабич звернувся до присутніх та наголосив: «Наші спільні зусилля спрямовані на розбудову громадянського суспільства. Таке суспільство базується на цінностях пересічних людей, можливості вільного висловлювання думок і прагнень, які мають бути почутими як представниками влади, так і законотворцями, а відтак - мають бути спрямовані на підвищення якості суспільного життя». Представник громадської організації «Запорізький вектор» Володимир Глазунов також підкреслив, що «традиція – початок звичаєвого права». А професор Сергій Пєтков, звертаючись до молоді, яка незабаром візьме участь у розбудові правової держави, зауважив: «Важливо звертатися до традицій наших пращурів, які за часів козацтва демонстрували модель справжнього народного волевиявлення». Цю практику сьогодні мають вивчати, втілювати у життя та імплементувати у законодавчу сферу їхні нащадки.
Під час заходу відбулося нагородження студентів-правників ЗНУ за кращі роботи зі звичаєвого права. Грамоти й подарунки від федерації «СПАС» та громадської організації «Запорізький вектор» вручили студентам Антону Барліту, Ельмірі Асадовій, Данилу Ткаченку та іншим. Також була відзначена плідна діяльність викладачів і науковців юридичного факультету – декана Тетяни Коломоєць та доцента Анжели Середи.
Із доповідями виступили студенти юридичного факультету, які дослідили історію правових відносин козацької громади, представили історичні факти й навели приклади побудови міждержавних відносин, зробили висновки щодо можливості та доречності застосування традицій звичаєвого права у сучасній юридичній практиці. Так, Іван Шумейко виступив із доповіддю «Звичаєве право як явище у вітчизняній правовій системі за часів козацтва», представивши присутнім аналіз рівня правової освіченості у ретроспективі. Він розповів присутнім про значення звичаєвого права у житті запорозького козацтва на всіх рівнях організації суспільства.
Микита Жуков розповів про дипломатію Запорозької Січі, навівши приклади розв’язання проблем та вирішення конфліктів із зарубіжними державами. Олексій Кальонов, спираючись на історичні факти, ознайомив присутніх із власним баченням виникнення феномену козацтва тощо. Оригінальну форму спільної роботи – інсценізацію – презентували студенти Віталій Зуєв, Микита Жуков, Юлія Пташнік та Анастасія Бойко. Вони представили сучасне бачення «Програмного документа «Універсал». Окрім володіння фактичним та аналітичним матеріалом, молоді правники також продемонстрували прекрасне ораторське мистецтво.
Зміст та виникнення підвалин звичаєвого права у філософському аспекті розглянула здобувач кафедри філософії Олена Хлистун у доповіді «Проблема аріїзму у суспільствознавчий літературі».
Наприкінці конференції відбулося засідання круглого столу, в якому взяли участь представники обласної адміністрації, організації «СПАС», суспільних організацій, науковці та краєзнавці. Разом вони вирішували питання практичного застосування висновків конференції.

Олена Хлистун

Схожі новини