Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ обговорили вплив творчості Михайла Лермонтова на українську літературу

У ЗНУ обговорили вплив творчості Михайла Лермонтова на українську літературу

22.10.2014 09:22 Все Факультети Філологічний Філологічний факультет свято наука

21 жовтня у Запорізькому національному університеті розпочалася низка заходів, приурочених до 200-річчя від дня народження всесвітньовідомого поета та прозаїка, класика російської літератури Михайла Лермонтова. Викладачі та студенти філологічного факультету вирішили познайомити всіх любителів поезії із маловідомими граням творчості митця. Тож і розпочали святкування Лермонтовськими читаннями, під час яких йшлося про українські мотиви в його творчості, вплив цього поета на нашу літературу, а також розкривався зв'язок поезії Михайла Юрійовича з живописом та музикою.

Привітавши учасників заходу – студентів 1 курсу напряму підготовки «Українська мова та література», – завідувач кафедри російської філології, професор Ірина Павленко розповіла їм про незвичайні, навіть містичні моменти, яких вистачало у житті відомого поета. Так, вона згадала про вірш «Ні, я не Байрон», у якому Михайло Юрійович ще у 1832 році передбачив свою ранню трагічну загибель, про поезію «Пророцтво», у якій йшлося про революцію та повалення Російської імперії тощо. Також Ірина Яківна зазначила, що історичні обставини складалися так, що ніколи пишно не відзначали ювілей цього чудового поета у нього на батьківщині. Так, у 1914 році, на сторіччя від дня його народження, розпочалася І Світова війна, тож дата залишилася поза увагою громадськості; у 1941 році, коли мали вшанувати пам'ять Лермонтова з нагоди сотої річниці з його загибелі, розпочалася Велика Вітчизняна війна. А в 1964 році з посади секретаря ЦК КПРС було усунуто Микиту Хрущова, тож важливій культурологічній події знову не приділили достатньо уваги. Ірина Павленко висловила сподівання, що, цього року, попри скрутні часи, на факультеті зможуть гідно вшанувати пам'ять митця.
Доцент кафедри російської філології Олександр Муравін продовжив розповідь про вплив творчості Михайла Лермонтова на подальший розвиток російської та української літератур, згадавши про захоплені відгуки щодо лермонтовської поезії та прози Тараса Шевченка, Миколи Гоголя, Антона Чехова та інших відомих письменників і діячів культури.
Студентки 5 курсу спеціальності «Російська мова та література» Катерина Шелунцова, Альона Медвецька, Марта Сорочинська й Ольга Баранова підготували доповіді, у яких йшлося про невідомі широкому загалу факти біографії митця та грані його таланту.
Зокрема, вони наголосили, що Михайло Юрійович, швидше за все, добре знав українську мову, оскільки у дитинстві часто бував у маєтку своєї бабусі, що знаходився на території сучасної Херсонської області. Скажімо, у його незавершеному романі «Вадим» та в повісті «Тамань», яка входить до «Героя нашого часу», зустрічаються українізми, майстерно вплетені в наратив творів.
Крім того, чималий вплив його творчість мала на провідних письменників та культурних діячів України. Так, у щоденниках Тараса Шевченка із щирим захватом згадується багато поезій Михайла Лермонтова. Кобзар із величезною повагою звертається до цього митця у своїй поезії «Мені здається, я не знаю». За мотивами вірша Лермонтова «Гладіатор, що помирає» Тарас Григорович створив малюнок. Поема «Демон» знайшла своє відображення у відомому творі Івана Франка «Смерть Каїна». Володимир Сосюра багато зусиль доклав до перекладу творчості Михайла Лермонтова на українську мову тощо.
Присутні на заході із цікавістю переглянули слайд-шоу, присвячене художній творчості Михайла Юрійовича різних періодів його життя. Хоча митець не отримав професійної художньої освіти, його малюнки досить різноманітні за жанровим і тематичним наповненням. Неабияку цікавість у присутніх викликали твори із його «Італійського циклу», «Юнкерського зошита», романтичні й водночас топографічно точні пейзажі Кавказу та портрети, які він малював у заключний період своєї творчості.
Важливим для кращого розуміння творчості поета, на думку студенток, мало стати і дослідження музичної інтерпретації його творів. Поезія Михайла Лермонтова привабила багато відомих композиторів ХІХ-ХХ століть. І, хоча спершу перевагу надавали романсам, написаних на слова його ліричних творів, потім на музику була покладена і його громадянська лірика. Крім того, до 200-річчя з дня народження Михайла Лермонтова був реалізований нестандартний проект: вийшла музична збірка, що складається із 32 сучасних, інколи дуже незвичних, обробок творів митця.
Під час заходу також провели вікторину для студентів на краще знання біографії та творів Михайла Лермонтова. Переможці змагання отримали від декана філологічного факультету Тамари Хом’як і доцента Галини Томіліної методологічні матеріали, які мають допомогти майбутнім філологам краще опанувати творчість письменника.

Таміла Тарасенко

Схожі новини