Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ обговорили досвід адаптації молоді з особливими потребами

У ЗНУ обговорили досвід адаптації молоді з особливими потребами

10.12.2014 10:48 Все Факультети Соціальної педагогіки та психології СПП Круглий стіл

На факультеті соціальної педагогіки та психології відбулося засідання круглого столу «Спеціальна адаптація молоді з особливими потребами: досвід та перспективи». Науковці, студенти та фахівці розглянули питання самореалізації, соціально-побутової адаптації, працевлаштування та навчання молоді з особливими потребами.

Організатором заходу виступили факультет соціальної педагогіки та психології ЗНУ і кафедра соціальної педагогіки за сприяння Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації та Запорізького міського територіального центру соціального обслуговування.
В обговоренні проблем спеціальної адаптації молоді з особливими потребами взяли участь завідувач кафедри соціальної педагогіки, професор Наталія Заверико, модератор круглого столу, старший викладач цієї кафедри Тетяна Соловйова, заступник директора Запорізького міського територіального центру соціального обслуговування Ганна Григор’єва, представник Національної Асамблеї інвалідів України у Запорізькій області та Запорізького обласного конгресу інвалідів Валентина Кононенко, директор Запорізької обласної громадської організації «Флоренс» Людмила Романенкова, заступник директора Запорізького обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів Тимофій Воробйов, директор Запорізького міського благодійного фонду ЄГЦ «Мазаль Тов» Інесса Носенко та студенти напряму підготовки «Соціальна педагогіка».
Учасники конференції - практичні психологи та соціальні педагоги, викладачі, науковці ЗНУ, громадські діячі, студенти, державні службовці та працівники відділень соціально-побутової адаптації інвалідів - обговорили питання трудової сегрегації та необхідності соціального захисту молоді з особливими потребами, проблеми реабілітації, соціалізації, профорієнтації і працевлаштування цієї категорії населення, а також ті перспективи і можливості, які відкриває міжсекторальна взаємодія у роботі із соціальної адаптації молоді, зокрема для подолання фізичних, інформаційних, комунікативних бар’єрів, з якими стикається така людина.
Педагоги та соціальні працівники особливу увагу приділили обміну думками і досвідом соціально-побутової адаптації молодих людей з діагнозом «розумова відсталість», розглянули можливість їхньої творчої самореалізації як фактору успішної соціальної адаптації та альтернативи традиційній зайнятості.
Як зазначила модератор круглого столу Тетяна Соловйова, основна мета цієї зустрічі - привернути увагу громадськості до проблем молоді з особливими потребами, визначити умови їхньої успішної соціальної адаптації та реабілітації, а також обмінятися практичним досвідом у цій галузі між представниками громадських і держаних організацій та установ.
На думку завідувача кафедри соціальної педагогіки Наталії Заверико, важливо налагодити партнерство між різними соціальними організаціями, державними структурами та освітніми закладами задля досягнення спільної мети - вирішення соціальних проблем адаптації, самореалізації та реабілітації молоді з особливими потребами.
У свою чергу виступаючи перед аудиторією, заступник директора Запорізького міського територіального центру соціального обслуговування Ганна Григор’єва розповіла про функціонування протягом вже 20 років спеціальних відділень з реабілітації молоді з особливими потребами при Запорізькому міському територіальному центрі соціального обслуговування. Вони надають медичні, психологічні і соціальні послуги, а також приділяють увагу формуванню соціальних навичок, необхідних для інтеграції в суспільство та соціально-побутової адаптації цієї категорії молоді. На базі таких структур реалізуються спеціальні корекційні програми і заняття, організовується культурний та спортивний відпочинок молоді. Так, за її словами за 10 місяців поточного року 39 дітей були соціально адаптовані до перебування в навчальних закладах.
Про надання фінансової допомоги від Запорізького обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів для здобуття освіти розповів його представник Тимофій Воробйов. За його словами, на сьогодні можливість навчатись коштом Фонду в ЗНУ вже отримали 26 осіб з обмеженими фізичними можливостями. При цьому оплата вартості навчання за рахунок їхньої організації відбувається повністю або частково. Аналізуючи проблеми працевлаштування молоді, він зазначив, що зараз молоді люди надають перевагу професіям гуманітарного спрямування.
Важливим нюансом засідання стало обговорення питань щодо створення рівних можливостей для мало мобільних людей на інвалідних візках у працевлаштуванні, необхідності створення спеціальних маршрутів пересування за допомогою низькополого транспорту та спеціальних в’їздів. Саме потреби в адаптації та соціалізації людей з обмеженими можливостями, на думку представників клубу «Рівні можливості» та директора Запорізького міського благодійного фонду «Мазаль Тов» Інесси Носенко, є першочерговими.
Під час виступів прозвучали й думки практиків про необхідність створення рівних соціальних умов для життя як здорових людей, так і людей з особливими потребами, про проблеми працевлаштування, непристосованості робочих місць до фізичних потреб осіб з обмеженими можливостями тощо. Розглянули також проблеми недостатньої кількості фахівців, які працюють з дітьми-інвалідами.
Цікавим і корисним для присутніх на заході фахівців став досвід соціальної адаптації та реабілітації людей із вадами, про який розповіла директор Запорізької обласної громадської організації «Флоренс» Людмила Романенкова на прикладі закордонних спеціалізованих центрів. Насамперед, він стосується організації відпочинку, навчання і роботи людей з особливими потребами. Такі напрацювання буде корисно впроваджувати і в нашій країні.

Олена Переверзєва

Схожі новини