Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ відбулася Конференція трудового колективу

У ЗНУ відбулася Конференція трудового колективу

12.12.2014 15:36 Конференція трудового колективу звіт ректора про виконання умов контракту

Під час Конференції трудового колективу ЗНУ ректор Микола Фролов представив присутнім звіт про виконання умов контракту за 2014 рік. У порядок денний також були включені питання про стан виконання умов Колективного договору в 2014 році, внесення змін і доповнень до нього, ухвалення нової редакції Статуту ЗНУ та кількох Положень: про Наглядову раду ЗНУ, про Наукове товариство студентів, аспірантів, докторантів і молодих вчених і про студентське самоврядування.

На початку зібрання його учасники проголосували за обрання президії конференції, її секретаріату та лічильної комісії. Після чого головуючий – перший проректор ЗНУ Олександр Бондар – запросив до слова ректора ЗНУ Миколу Фролова, який і представив звіт за 2014 рік.
Микола Олександрович відзначив, що Запорізький національний університет у складних суспільно-політичних і соціально-економічних умовах продовжив реалізовувати обрану ним концепцію регіонального європейського університету. «Нам вдалося утримати напрям змісту нашої діяльності як освітнього закладу, провідні принципи якого – демократія та взаємоповага. Колектив університету зберігся як монолітна творча спільнота, де завжди є місце діалогу між викладачем, студентом і керівництвом вишу. Я вважаю це нашим найбільшим здобутком», – відзначив у виступі Микола Фролов і продовжив, – «Вагомим досягненням є не тільки утримання певних позицій, але й потужні кроки вперед. Це свідчить про потенціал університету, його перспективи».
Ректор також підкреслив: «За звітний період моя організаційно-управлінська діяльність була спрямована, насамперед, на подальше підвищення якості освітніх послуг, розвиток наукового потенціалу, міжнародних проектів, покращення матеріально-технічного, фінансового стану, розвиток студентського самоврядування, зміцнення кадрового потенціалу. Розробка та визначення механізмів реалізації управлінських рішень здійснювалася на основі неухильного виконання положень законів України, нормативних актів Президента України та Кабінету Міністрів України, наказів та рішень колегій. Одним із основних напрямів діяльності вишу стала імплементація нового Закону України “Про вищу освіту”».
Ректор Запорізького національного університету у звітному періоді визначив кілька напрямів діяльності вищого навчального закладу.

Спеціальності, напрями підготовки, їхня акредитація та ліцензування
ЗНУ здійснює підготовку фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня «Бакалавр» за 36 напрямами підготовки, ОКР «Спеціаліст» – за 45 напрямами та ОКР «Магістр» – за 51. В аспірантурі діють 47 спеціальностей, у докторантурі – 19. Коледжі університету здійснюють підготовку фахівців за освітньо-кваліфікаційним рівнем «Молодший спеціаліст» за 13 спеціальностями. Протягом 2014 року 10 напрямів підготовки та спеціальностей пройшли ліцензування, чотири – були акредитовані за відповідним рівнем. Таким чином, виш продовжує динамічно розвиватися і є найбільшим державним навчальним закладом регіону за кількістю як студентів, так і напрямів підготовки та спеціальностей.

Контингент студентів, випускників і підсумки вступної кампанії
Формування студентського контингенту є стабільним процесом в університеті, який має тенденцію до зростання. У ЗНУ за всіма освітньо-кваліфікаційними рівнями навчається 11 767 осіб. На денній формі – 7 617, заочній – 4 152. Пропорція бюджетної та контрактної основи – відповідно 40% та 60%.
У 2014 році ЗНУ підготував найбільшу кількість випускників у регіоні – 4 745 осіб: у тому числі молодших спеціалістів – 388, бакалаврів – 2 141, спеціалістів – 1 429 та магістрів – 787. У 2014 році до ЗНУ було подано від абітурієнтів майже 16,5 тисяч заяв (на 2,5 тисячі більше ніж минулого року). Наприклад, за ОКР «Бакалавр» університет здійснив найбільший набір студентів за останні вісім років.

Навчальна й навчально-методична робота, інформаційне забезпечення навчального процесу
Наразі триває вдосконалення всіх складових цього процесу, який є стрижнем діяльності університету. Оновлено й затверджено Вченою радою 20 положень щодо покращення організації навчальної діяльності, які рекомендував відділ аудиту ЗНУ. Кафедрами підготовлено навчально-методичні комплекси із близько 3 тисяч дисциплін. Збільшилася і кількість видань, навчальних посібників наших викладачів. Сприяє підвищенню кількості власних видань і новостворений редакційно-видавничий відділ ЗНУ. Водночас триває наповнення електронного контенту, вдосконалюються можливості доступу студентів до нього.
Якщо говорити про ресурсне забезпечення навчального процесу, у виші задіяно 1 360 комп’ютерів із стовідсотковим підключенням до мережі Інтернет. Введено чотири нових комп’ютерних класи та ще два лінгвофонні кабінети, обладнані за сучасними вимогами. Підготовлено чотири спеціалізованих аудиторії для діяльності Центру вивчення іноземної мови й відділення Ґете-інституту. У ЗНУ працює 55 спеціалізованих лабораторій та комп’ютерних класів.

Кадровий потенціал Запорізького національного університету
Приділяється значна увага розвитку кадрового потенціалу. В університеті працює 653 викладачі. З них 78 – професорів, докторів наук і 438 – доцентів, кандидатів наук. У докторантурі готують дисертації 12 науковців, в аспірантурі – 170, здобувачів – 70. Навчаються тут аспіранти й з інших країн – Йорданії та Габону. Протягом року було захищено 34 кандидатських дисертації (співробітниками ЗНУ – 16) і три докторські. Наукове керівництво вченими здійснюють 68 докторів наук ЗНУ. Приділяється особлива увага формуванню шкіл навколо авторитетних, відомих у державі науковців - професорів нашого університету. У ЗНУ функціонує 6 спеціалізованих рад із захисту кандидатських дисертацій за 9 спеціальностями. У найближчих перспективах – відкриття ще однієї: «Теорія та методика професійної освіти».
За січень-грудень у ЗНУ було обрано за конкурсом 136 педагогічних працівників. На належному рівні знаходиться і працевлаштування інвалідів: університет дотримується обов’язкових норми за цими показниками, передбачених законодавством України: у виші працює 34 наших колеги, чий стан відповідає пільговим категоріям.

Наукова діяльність професорсько-викладацького складу та студентської спільноти
Активною й плідною є робота десятьох навчально-наукових лабораторій та двох у складі регіонального наукового навчально-виробничого центру «Екологія». За рік виконано 8 комплексних науково-дослідних робіт, фінансування яких здійснювалося за кошти держбюджету (622,5 тисячі гривень), розроблено 98 науково-дослідних тем, підписано 16 господарських угод. Що ж до результатів винахідницької діяльність, то серед її здобутків – 12 охоронних документів, 8 патентів (у тому числі 3 – на винаходи, 5 – на корисні моделі), 4 свідоцтва про реєстрацію авторського права. Важливим є завдання щодо активізації грантових пошуків у контексті проведення наукових досліджень. Покладається чимало надій у цьому напрямку роботи на Центр трансферу технологій ЗНУ.
Протягом року у виші діяло понад 90 наукових проблемних груп та гуртків, 71 студент став учасником ІІ етапу Всеукраїнської олімпіади, у 14 з них – призові місця. У ІІ етапі Всеукраїнського конкурсу перемогли 28 студентів, 76 – були рекомендовані до участі у підсумкових конференціях. ЗНУ виступає базовим університетом для проведення багатьох заходів других етапів всеукраїнських конкурсів тощо. Суттєво вдосконалюються підходи до організації практики студентів. Розширюється безпосередній зв'язок із підприємствами, установами, підписані відповідні угоди щодо проходження практики майбутніх фахівців (зокрема юридичного, економічного факультетів, факультету менеджменту), що виступає перспективним шляхом розвитку прикладної науки.

Міжнародна діяльність – у пріоритетах розвитку ЗНУ
Важливим етапом розвитку вишу стала цього року реалізація концепції вивчення іноземних мов, яка є вкрай актуальною на сьогодні. Триває розширення географії закладів, з якими університет має міцні партнерські зв’язки в рамках міжнародної діяльності. Треба відзначити позитивну динаміку щодо академічної мобільності наших студентів і викладачів (цього року йдеться про 275 осіб, 65 із них – викладачі), активне втілення міжнародних проектів, можливість запрошувати іноземних колег для викладання у ЗНУ (протягом проточного року лектори із США, Великобританії, Франції, Болгарії працювали зі студентами нашого ВНЗ).

Соціальний захист співробітників та охорона праці
Протягом 2014 року заробітна плата, компенсації за відпустку виплачувалися вчасно та в повному обсязі. Надбавок за складність і напруженість у роботі, за високі досягнення в праці та виконання важливих завдань було виплачено на суму 3 мільйони 100 тисяч гривень, ще півтора мільйони гривень пішло на виплату премій. Варто зауважити, що джерелом виплати винагород за захист дисертацій є наявність економії коштів у фонді оплати праці. Стовідсотково були відзначені вчені за захист дисертацій, отримавши виплати в сумі 290 тисяч гривень. Премійовано 166 студентів, яким виплачено 151,5 тисяч гривень. Більш як 150 студентів отримали разом 36 тисяч гривень матеріальної допомоги.

Матеріально-технічна база
Пріоритетами ЗНУ залишаються поліпшення умов праці викладачів й навчання студента, ремонт та удосконалення обладнання аудиторного фонду, благоустрій студмістечка, встановлення металопластикових вікон, дверей, ефективна підготовка до роботи в осінньо-зимовий період (завдяки чому навчальний процес ВНЗ проходить у звичному режимі), нарощення темпів впровадження програм із енергозаощадження тощо.

Насамкінець доповіді ректор Микола Фролов підкреслив, що, безперечно, у пріоритетах роботи навчального закладу – розвиток студентського самоврядування. «Ми усвідомлюємо цінність студентства в нашому виші й поважаємо кожну людину, яка прийшла до нас здобути освіту, враховуємо думки щодо організації навчального процесу, – наголосив Микола Олександрович. – Найголовніше, чого нам вдалося досягти, – це демократична платформа нашого діалогу. Ми розглядаємо кожну конструктивну пропозицію молоді. Чимало наших останніх зустрічей зі студентами було присвячено новій нормі Закону України «Про вищу освіту», яка надає право 25% дисциплін вибирати студентові на власний розсуд. Впевнений, що й надалі саме така колегіальна форма співпраці стане провідною в нашій роботі на благо рідного університету».
Загалом доповідь ректора отримала схвальну оцінку присутніх на зібранні. Після заслуханого звіту учасники конференції отримали можливість поставити йому питання. Активну участь в обговоренні результатів діяльності ЗНУ взяли професори нашого університету - Олександр Рильський, Володимир Манакін та Валерій Домніч. Серед іншого, вони закликали звернути увагу на розвиток університетської науки, зокрема лабораторної бази вишу. У свою чергу, професор Тетяна Коломоєць висловила пропозицію створити на базі ЗНУ центр, який би виконував завдання залучення висококваліфікованих фахівців вишу до законотворчої діяльності нашої країни. Окрім того, така структура отримала б можливість використовувати ресурси ЗНУ з підготовки майбутніх державотворців як локального, так і загальнодержавного рівнів (депутатів міської та обласної ради, а також народних депутатів). Тетяна Олександрівна висловила ще одну пропозицію: створити мережу безкоштовних центрів з правової та психологічної допомоги.
Наступні доповіді, які заслухали під час роботи конференції, стосувалися стану виконання умов колективного договору ЗНУ у 2014 році. Їх озвучили ректор ЗНУ Микола Фролов та голова профспілкового комітету ЗНУ Борис Павловський. Про внесення змін і доповнень до Колективного договору, ухвалення нової редакції Статуту ЗНУ та Положення про Наглядову раду ЗНУ доповідала начальник юридичного відділу ЗНУ Ольга Кулініч. Про ухвалення Положення про Наукове товариство студентів, аспірантів, докторантів і молодих вчених доповіла його голова Марина Пасенко. Голова студентської ради ЗНУ Ольга Лебедєва запропонувала ухвалити низку змін до Положення про студентське самоврядування.
Присутні одностайно проголосували за ухвалення запропонованих документів.

Марія Канцелярист

Схожі новини