Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / В університеті підбили підсумки наукової діяльності за 2014 рік

В університеті підбили підсумки наукової діяльності за 2014 рік

28.01.2015 16:32

Під час засідання Вченої ради ЗНУ 27 січня проректор з наукової роботи Геннадій Васильчук виступив із доповіддю, у якій презентував результати наукової діяльності нашого вишу, а також представив нагальні проблеми і окреслив перспективи розвитку на 2015 рік.

Перед усім, Геннадій Миколайович звернув увагу на той факт, що у 2014 році фінансування науково-дослідницької роботи із державного бюджету було зменшено на 20%, відтак надходження від виконання господарських НДР скоротились на 30%. Госпдоговори заключили лише чотири факультети: біологічний (62 тис. грн), фізичний (10 тис. грн.), юридичний (7 тис. грн.) та економічний (3 тис. грн.). У результаті відбулися зміни не на краще і в інфраструктурі університету: була закрита лабораторія астрофізики, в інших навчально-наукових лабораторіях скорочено 3,75 ставок, у відділах науково-дослідної частини – 5 ставок.
Доповідач наголосив на потребі активізувати науково-дослідницьку діяльність у поточному році. Відтак, наукові ЗНУ спільно із Центром трансферу технологій мають ефективніше взаємодіяти у пошуку замовників для укладання госпдоговорів. Зокрема, науковим колективом математичного факультету під керівництвом професора Віктора Грищака вже на початку 2015 році укладений госпдоговір з КБ «Південне» на суму 150 тис. грн. Науковці нашого вишу також повинні більш активно брати участь у міжнародних та вітчизняних конкурсах на отримання грантів, премій, стипендій.
Так, в минулому році біологічний факультет виконував 14 наукових проектів за рахунок зовнішніх джерел фінансування, юридичний – 5, інші факультети – по 1-2 наукових проектів, а от факультети менеджменту та соціальної педагогіки – жодного. В цілому, слід звернути увагу, що 40% кафедр Запорізького національного університету у звітному році не виконували жодної держбюджетної, госпдоговірної теми чи міжнародного наукового проекту і не брали участі у жодних вітчизняних або міжнародних конкурсах на виконання таких проектів. Науковці біологічного, фізичного факультету, а також факультетів менеджменту і фізичного виховання у 2014 році загалом отримали 13 охоронних документів та подані ще 8 заявок. Вперше в історії ЗНУ професор Олександр Фролов уклав ліцензійний договір на використання корисної моделі «Спосіб регулювання активності лімфоцитів в організмі людини» (авторський колектив: професор Олександр Фролов, доценти Віра Копійка, Євген Федотов, аспірант Раїса Литвиненко, лаборант Юлія Процько).
За минулий рік викладі ЗНУ опублікували 62 монографії, 176 підручників та навчальних посібників, а також 1631 статей у наукових виданнях, з них 251 – у зарубіжних, що у півтора рази більше, ніж у попередньому році.
За звітний період також було захищено 5 докторських та 43 кандидатські дисертації. Діючі у ЗНУ шість спеціалізованих вчених ради успішно провели захист 63 дисертацій. Наприкінці 2014 року була відкрита сьома спеціалізована вчена рада - з педагогічних наук. Кількість міжнародних угод ЗНУ зросла до 52. Учасниками академічної мобільності стали 275 осіб, серед яких 13 стипендіатів проекту «Електра» та 8 стипендіатів проекту «Гумерія». Вісім науково-педагогічних працівників університету отримали право на довгострокові закордонні стажування.
Торік 42 студенти нашого університету посіли призові місця на Всеукраїнських олімпіадах та конкурсах студентських наукових робіт, що значно більше, ніж у минулих роках. Протягом попереднього року активну роботу продовжувало Наукове товариство студентів та аспірантів, яке наприкінці 2014 року було реорганізоване у Наукове товариство студентів, аспірантів, докторантів та молодих учених ЗНУ. Наукова бібліотека продовжила реалізацію міжнародних проектів «Центр європейської інформації (м. Запоріжжя)», «Електронна бібліотека України: створення центрів знань в університетах України «ElibUkr», а також Українського книжкового проекту «100 тисяч книжок», який здійснюється в Україні за сприяння Міжнародного фонду «Відродження».
Більш детально з матеріалами доповіді проректора з наукової роботи Геннадія Васильчука можна ознайомитись на сайті науково-дослідної частини, а також у щорічному інформаційному бюлетені НДЧ, який буде виданий у лютому 2015 року.

Вікторія Меняйло,
начальник науково-дослідної частини