Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ презентувала свою книгу голова Товариства польської культури

У ЗНУ презентувала свою книгу голова Товариства польської культури

20.02.2015 09:50 Наукова бібліотека міжнародна діяльність презентація

Запорізький національний університет давно й тісно співпрацює із національними товариствами нашого краю, у тому числі – з обласним товариством польської культури імені Адама Міцкевича. Про це свідчить, зокрема, значна кількість спільно організованих і проведених культурно-просвітницьких заходів у Центрі європейської інформації, що діє на базі Наукової бібліотеки нашого вишу. Так, 19 лютого в ЗНУ відбулася презентація книги голови цього Товариства Ольги Павлюк під назвою «Долі». На захід завітав і віце-консул Генерального консульства Республіки Польщі в Харкові Ян Здановський.

Поспілкуватися з письменницею прийшли також і начальник управління міжнаціональних відносин та релігій Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації Павло Мяло, проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи Олександр Гура, декан економічного факультету Алла Череп, представники нашого вишу й польської діаспори м. Запоріжжя.
Цей захід був організований за сприяння Наукової бібліотеки й відділу міжнародних зв'язків та роботи з іноземними студентами ЗНУ, а також Запорізького обласного товариства польської культури імені Адама Міцкевича.
«Долі» – вже друге видання книги, присвячене життю поляків, які мешкають на території нашої області. Його унікальність полягає в тому, що до збірки увійшли спогади людей про історію їхніх сімей, розповіді про родичів і знайомих польською та українською мовами, фотокартки, вірші, малюнки. Книга дозволяє не лише дізнатися більше про загальну історію вихідців з Польщі у нашому краї, але й описує побут, часто драматичні долі конкретних особистостей. Зокрема, у ній йдеться про професора Єжи Розенбаума, який багато років викладав у нашому університеті й був засновником польського товариства в Запоріжжі та польської недільної школи, яка ще й зараз діє на базі нашого університету. Якщо в першій книзі було зібрано спогади лише чотирьох людей, то цього разу до видання увійшли розповіді про десять доль, а в майбутньому представники товариства планують ще доповнити й розширити збірку.
Віце-консул Генерального консульства Республіки Польщі в Харкові Ян Здановський, вітаючи присутніх на заході, зазначив, що це – його перший візит і до ЗНУ, і до нашого міста. Він наголосив, що приємно вражений тим, якого значення надають в університеті співпраці з місцевою польською діаспорою та висловив сподівання, що таке співробітництво триватиме й надалі та стане ще більш плідним.
Начальник управління міжнаціональних відносин та релігій Департаменту культури, туризму, національностей та релігій ЗОДА Павло Мяло відзначив, що сам 20 років тому закінчив історичний факультет нашого університету, тож йому дуже приємно побувати в рідному ВНЗ, та ще й із такої нагоди. Також він зауважив, що історії України й Польщі багато в чому схожі, зокрема, боротьбою за свою волю. Він подякував усім, хто брав участь у створені й виданні книги за їхню небайдужість й участь у важливій справі.
Проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи Олександр Гура підкреслив схожість українського й польського народів. Також він висловив переконання, що в нашому університеті й надалі буде розвиватися польський вектор міжнародної співпраці й незабаром розпочнуться нові академічні проекти з навчальними і науковим закладами Польщі.
На запрошення Ольги Пазюк перед учасниками заходу виступили ті, чиї долі описані у книзі, зокрема, другий після Єжи Розенбаума очільник Товариства, на сьогодні – почесний член його президії Єжи Павлюк. Також слово взяв і член Товариства, доцент філологічного факультету Ігор Ліпкевич який доклав чимало зусиль для виходу цієї книги. Він запросив всіх охочих завітати до польської недільної школи, яка працює щонеділі об 11.30 на базі ЗНУ.
Справжнім сюрпризом для організаторів заходу стало те, що на презентацію завітали учні Єжи Розенбаума. Своїми спогадами про цього талановитого вченого й мудрого наставника поділилася Катерина Кириченко, пообіцявши надати більше спогадів про Єжи Максиміліановича для наступного видання книги. Остання пропозиція була із вдячністю прийнята представниками Товариства польської культури.
, Директор видавництва «Дике поле» Олександр Лазутін, який видав книгу «Долі» накладом у 500 примірників, зауважив, що учасники проекту зробили дуже велику справу, адже саме завдяки таким книгам зникають «білі плями» в нашій історії, а народи, які живуть поруч, краще починають розуміти один одного. Він відзначив, що це – сьома книга, яку видавництво «Дике поле», що спеціалізується на культурології, випускає для Товариства.
Директор Наукової бібліотеки Валентина Герасимова подякувала Ользі Павлюк та всім, хто доклав зусиль для створення цього правдивого документу, в якому відбилася важлива віха історії нашого краю та запросила учасників заходу відвідати тематичну виставку. Працівники бібліотеки відібрали з книжкового фонду ЗНУ книги, які наш виш отримав у дар як від Товариства польської культури імені Адама Міцкевича, так і від Посольства Республіки Польщі в Україні. Ще одну виставку бібліотекарі присвятили науковим працям Єжи Розенбаума й біографічним матеріалам про нього.

Таміла Тарасенко