Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ відбулися перші наукові читання, присвячені пам’яті професора Володимира Тихомирова

05.03.2015 15:29 Все Факультети Філологічний Філологічний факультет Наукові читання Конференція

5 березня на філологічному факультеті Запорізького національного університету відбулися перші наукові читання між вишами «Актуальні проблеми компаративістики», присвячені річниці з дня народження професора кафедри російської філології ЗНУ, доктора філологічних наук Володимира Тихомирова, який пішов з життя 29 листопада 2013 року.

Привітати учасників заходу із започаткуванням нової традиції на філологічному факультеті – проведенням Тихомирівських читань – завітали перший проректор ЗНУ Олександр Бондар та проректор з наукової роботи ЗНУ Геннадій Васильчук. Вони зазначили, що 39 років свого життя Володимир Миколайович присвятив саме нашому університету, створивши наукову школу «Літературний процес: проблеми типології та спадкоємності» і виховавши кілька поколінь учителів та викладачів, які працюють у школах і вищих навчальних закладах України та за її межами. Представники ректорату подякували ініціаторам заходу за вшанування пам’яті видатного науковця та висловили сподівання, що студенти будуть активно використовувати науковий доробок Володимира Тихомирова під час своїх досліджень.
До слів подяки організаторам заходу приєднався також син видатного професора – Сергій Тихомиров. Він сказав, що значення здобутків вченого можна оцінити по тому факту, як часто молоде покоління звертається до його наукових праць. «Дуже приємно, що колеги Володимира Миколайовича започаткували Тихомирівські читання, які дозволять поширювати його ідеї та наукові здобутки серед молоді», - додав він.
Декан філологічного факультету, кандидат філологічних наук, професор Тамара Хом’як подякувала присутнім за активну участь у заході та поділилась власними спогадами про Володимира Тихомирова не лише як про науковця, але й світлу людину, який вчив життєвій мудрості та ніс високі гуманістичні цінності.
Сферою наукових інтересів Володимира Миколайовича була історія літератури XIX століття та проблеми компаративістики, що знайшло відображення в численних наукових працях професора. Тож не дивно, що саме цій тематиці і присвячені перші міжвузівські Тихомирівські наукові читання.
Під час пленарного засідання завідувач кафедри російської філології ЗНУ, доктор філологічних наук, професор Ірина Павленко виступила із доповіддю про проблеми компаративістики в статтях Володимира Тихомирова останніх років його життя, а про коректність зіставних досліджень присутнім на заході розповів завідувач кафедри української мови ЗНУ, доктор філологічних наук, професор Петро Білоусенко.
У свою чергу, завідувач кафедри англійської філології та зарубіжної літератури Класичного приватного університету, доктор філологічних наук, професор Наталія Торкут підготувала доповідь на тему «Особливості рецепції постаті Вільяма Шекспіра за часів Просвітництва і Романтизму у світлі компаративного аналізу».
Про псевдоморфні персонажі та їх типологічну класифікацію як перспективний предмет розгляду компаративістики присутнім розповіла доцент кафедри німецької філології і перекладу ЗНУ, кандидат філологічних наук Олександра Ніколова, а доктор філологічних наук, професор кафедри української літератури ЗНУ Віталій Шевченко виступив з доповіддю на тему «Жанровий синтез у творах української і російської літератур».
Із доповідями виступили також кандидат філологічних наук, доцент кафедри німецької філології і перекладу ЗНУ Олена Тупахіна («Жанрова модель індустріального роману у поствікторіанській літературі порубіжжя XX-XXI століть (на матеріалі романів Девіда Лоджа «Nice work» та Уільяма Гібсона й Брюса Стерлінга «The difference engine)» і доктор філософії в філологічних науках, доцент кафедри загальної мовної підготовки Запорізького національного технічного університету Галина Онуфрієнко («Номинация понятий в русском и украинском языках: компаративный аспект»).
Продовжилися Тихомирівські читання на філологічному факультеті ЗНУ засіданнями трьох секцій - про компаративні дослідження в слов’янському та зарубіжному літературознавстві, а також у галузі мовознавства та методики викладання філологічних дисциплін. У них взяли участь близько 40 науковців ЗНУ, КПУ, ЗНТУ, Запорізького державного медичного університету та Лабораторії ренесансних студій.

Олена Ярошенко