Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Роботу семінару з гендерного аудиту в Запоріжжі координують фахівці ЗНУ

Роботу семінару з гендерного аудиту в Запоріжжі координують фахівці ЗНУ

26.03.2015 09:56 Все Факультети Соціальної педагогіки та психології Факультет соціальної педагогіки та психології гендерний аудит

25-27 березня у Запоріжжі проходить семінар, присвячений темі «Гендерний аудит ВНЗ як інструмент реалізації політики рівних прав та можливостей жінок і чоловіків в освітній сфері». Організаторами заходу виступають Центр гендерної освіти факультету соціальної педагогіки та психології ЗНУ. Проект відбувається у рамках соціального партнерства з Представництвом Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні.

Семінар зібрав разом 35 представників різних вишів нашої країни, які займаються дослідженням гендерної ситуації і проводять гендерний аудит на базі своїх ВНЗ. Присутні на ньому фахівці представляють вищі навчальні заклади Запоріжжя, Дніпропетровська, Луцька, Харкова, Львова, Сум та Рівного. Багато хто з них є учасниками так званої Мережі (Всеукраїнської мережі осередків гендерної освіти), яка була створена у 2012 році і зараз нараховує вже понад 30 відділень в різних регіонах України. Головною метою діяльності Мережі є об’єднання зусиль гендерних експертів задля впровадження політики гендерного паритету в системі освіти. Як зазначили фахівці з гендеру, Міжнародна організація праці (International Labour Organization) вже давно здійснює політику гендерної рівності у сфері праці, проводить гендерний аудит тощо. Проте, в Україні ця робота лише розпочинається, тому подібні семінари є вкрай важливими заходами, які відбуваються у рамках соціального партнерства з Представництвом Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні.
Даний семінар став першим кроком на шляху формування наукових засад політики гендерного паритету в освітній галузі. Тому під час заходу його учасники розповідали цікаві факти щодо започаткування та проведення гендерного аудиту на базі їхніх ВНЗ, ділилися власним досвідом та представляли колегам проміжні результати своєї роботи, а також обмінювалися думками і обговорювали майбутні дії з удосконалення методик аудиту, засобів впливу на процес створення технологій ґендерного аудиту і залучення адміністрації вишів до процедури ГА.
Під час установчої зустрічі учасників семінару привітала декан факультету соціальної педагогіки та психології ЗНУ, доцент Ольга Пономаренко. Вона наголосила на злободенності та актуальності проведення гендерного аудиту у системі вищої освіти. Декан також розповіла про напрями роботи факультету у галузі гендерних досліджень. При цьому Ольга Вікторівна зазначила, що колектив Запорізького національного університету із розумінням поставився до пропозиції щодо проведення гендерного аудиту – підтримали ініціативу як ректорат, так і співробітники кафедр і студенти, які були у ньому задіяні.
Вже близько десяти років науковці факультету СПП ведуть роботу у галузі гендерних досліджень і сьогодні ці дослідження вже носять системний характер. До роботи приєдналися і представники факультетів соціології та управління, юридичного та журналістики. Результати гендерних досліджень цікаві керівництву ЗНУ, деканам і очільникам кафедр для відповідного розуміння і планування діяльності як окремих структурних підрозділів, так і університету в цілому. Результати гендерного аудиту стануть підставою для розробки спеціальних науково-обгрунтованих рекомендацій і подолання гендерних стереотипів, відповідно правильного розуміння управлінської політики: вирівнювання відносин у колективі між жінками і чоловіками, формування певних напрямів діяльності студентського самоврядування, профспілкового руху з урахуванням позицій гендерного паритету і співробітництва у системі вищої освіти. Конкретні рекомендації фахівців будуть стосуватися роботи, наприклад, з молодими мамами, щодо допомоги молодим науковцям. Певні заходи планується проводити у системі студентського самоврядування – це і семінари, тренінги тощо, для координації роботи ректорату і підрозділів тощо.
Про проміжні результати гендерного аудиту і про роботу, яка ведеться у цьому напрямі на базі Запорізького національного університету, доповіли керівники Центру гендерної освіти та Центру незалежних соціологічних досліджень ЗНУ – Тетяна Голованова і Надія Кузьмичова.
Окрім того, доцент Тетяна Голованова розповіла присутнім про свою участь у заходах, присвячених темі гендерної освіти. Наприкінці червня 2014 року відбувся науково-практичний семінар «Гендерний аудит ВНЗ та уніфікація діяльності Центрів гендерної освіти» (Харківщина), учасниками якого стали представники осередків гендерної освіти при ВНЗ з різних регіонів. Під час семінару було обговорене питання щодо уніфікації роботи окремих центрів. Враховуючи те, що у різних вишах впровадженням гендерних підходів займаються центри гендерної освіти, лабораторії, кафедри та студії було ухвалене колегіальне рішення дати загальну назву цим структурам – осередки гендерної освіти (ОГО), а Всеукраїнську мережу ЦГО при ВНЗ перейменувати у Всеукраїнську мережу осередків гендерної освіти. Загальним рішенням було узгоджено пакет документів, яким мають керуватися ОГО у своїй діяльності. Спільними зусиллями був також розроблений та підписаний Меморандум щодо подальшої співпраці осередків, окреслені кроки майбутньої спільної діяльності.
18-20 лютого на базі Сумського державного університету відбувся інший визначний семінар «Гендерний аудит ВНЗ як інструмент реалізації політики рівних прав та можливостей жінок і чоловіків в освітній сфері». Експертна зустріч зібрала представників шістнадцяти ВНЗ України, в яких функціонують осередки гендерної освіти. На семінарі були обговорені актуальні питання реформування вищої освіти в Україні, включення гендерного компоненту в цей процес, роль у цьому осередків гендерної освіти ВНЗ, а також опрацьована методологія гендерного аудиту вишів як інструмент вдосконалення політики рівних можливостей у вищий школі.
У ході презентації результатів аудиту на базі ЗНУ, Надія Кузьмичова наголосила, що заслуга у проведенні аудиту належить усьому колективу університету. Підтримку у роботі Центру надали ректорат, деканати і кафедри, які були задіяні у процедурі, а також представники Первинної профспілкової організації, зокрема заступник голови ППО ЗНУ по роботі зі студентами Юлія Дудник, та активісти Студентської ради ЗНУ під керівництвом Ольги Лебедєвої.
Робота фахівців ЗНУ отримала схвальну оцінку координаторів проекту – представників Всеукраїнської мережі осередків гендерної освіти, зокрема Юлії Савельєвої.
Присутнім гостям семінару були представлені також нові учасники Всеукраїнської мережі осередків гендерної освіти – Національний університет водного господарства та природокористування (м. Рівне), Хмельницька гуманітарно-педагогічна академія, Вінницький національний технічний університет і Запорізький державний медичний університет. А ті ВНЗ, які вже співпрацюють у рамках спільного проекту з гендерного аудиту, представили його перші результати, що були отримані отримали на базі вишів-членів Мережі.
Так, про результати аудиту в Харківському національному університеті радіоелектроніки розповіли присутнім керівник Центру гендерної освіти ХНУРЕ Тетяна Коробкіна і керівник соціально психологічної служби Наталія Дашенкова, про проведення аудиту на базі Луцького педагогічного коледжу доповіла керівник Центру гендерної освіти цього закладу Галина Єрко, перед присутніми також виступили й інші керівники центрів – Галина Омельченко (Харківський національний технічний університет сільського господарства ім. Петра Василенка), Ганна Мягких (Дніпропетровський національний гірничий університет), а також доцент Харківської гуманітарно-педагогічної академії Оксана Онипченко.
Фахівці представили цікаві моменти проведеної роботи, охарактеризували ставлення керівництва і колег щодо їхньої діяльності і розповіли про проблемні моменти, з якими стикнулися у ході проведення аудиту. Так, зокрема було наголошено, що опрацьована анкета потребує вдосконалення, а також існує необхідність створити науково обґрунтований інструментарій для проведення аудиту. Саме цим моментам і була присвячена подальша робота зібрання, учасники внесли відповідні пропозиції щодо оптимізації процедури гендерного аудиту.
У рамках заходу також відбувся майстер-клас «Тренінгові практики формування команди аудиторів» від фахівців СумДУ, які виступили авторами анкет для проведення гендерного аудиту. Захід був розрахований, перед усім, на нових членів Мережі, які тільки планують поводити аудит свого ВНЗ.
У наступні дні семінару заплановані також презентації видань «Вісник ЗНУ» та «Проблеми сучасної психології», редакторами яких виступають завідувач кафедри акторської майстерності факультету СПП Галина Локарева і доцент кафедри практичної психології Маріанна Ткалич, робота у малих групах з розробки уніфікованої презентації з проміжними результатами гендерного аудиту, робота секцій за напрямами – «Гендерний лікнеп – тренінг для нових членів Мережі», «Концептуальні засади посібника з проведення гендерного аудиту», «Гендерний студентський форум як майданчик для просування ідеї гендерного аудиту» та «Гендерний аудит як візитівка Мережі: розробка листівки», а також обговорення тем «Розширення Мережі через потенціал науково-практичних конференцій», «Співпраця з МОНУ: можливі шляхи оптимізації», «Стратегія представлення діяльності Мережі в інформаційному просторі» та інші заходи.
На семінарі його учасники неодноразово наголошували, що сьогодні вкрай важливим є дослідження і подолання гендерних стереотипів, які існують у суспільстві задля формування політики гендерної чутливості, досягнення гендерного паритету у системі освіти, що врешті решт має стати підставою для створення атмосфери співробітництва та подолання адміністративно-командної системи у галузі управління освітою. Отримані під час аудиту результати будуть покладені в основу розробки поглиблених курсів лекцій з проблем впровадження комплексного гендерного підходу в системі вищої освіти України. Матеріали семінару також будуть розміщені на сайті Всеукраїнської мережі осередків гендерної освіти. Всі заходи, заплановані учасниками Мережі у 2015 році, також стосуватимуться процедури гендерного аудиту. Фінальний семінар за підсумками року планується провести у м. Києві, де будуть зібрані всі члени Мережі. Тут також відбудуться презентації кращих практичних результатів першого гендерного аудиту українських ВНЗ.

Олена Хлистун

Схожі новини