Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ проходять науково-практичні студії «Соціальне проектування у волонтерській діяльності»

22.05.2015 14:07 Все Факультети Соціології та управління Факультет соціології та управління

Проблеми в роботі волонтерських організацій, розробку стратегій, студентську волонтерську діяльність, а також досвід роботи вітчизняних та зарубіжних громадських організацій обговорюватимуть в Запорізькому національному університеті науковці, студенти, громадські діячі, представники бізнесу та влади. Вчора, 21 травня, на факультеті соціології та управління розпочалися триденні науково-практичні студії, під час яких відбудеться серія семінарів та майстер-класів, де учасники зможуть не тільки обмінятися досвідом з колегами, але й підвищити свій фаховий рівень.

Розпочалися студії засіданням круглого столу «Актуальні проблеми соціального планування у волонтерській діяльності». Відкрила засідання онлайн-конференція з Кавказьким міжнародним університетом (Тбілісі, Грузія). Його представник Олександр Русетський розповів про свій досвід волонтерської діяльності та роботу Центру стратегічних досліджень. Він наголосив на тому, що будь-яке планування та розробка стратегії повинна бути спрямована на окрему групу людей. Грузинський фахівець зазначив, що після війни в Грузії вони мали докласти багато зусиль до категоризації жертв конфлікту, оскільки допомога держави повинна бути цілеспрямованою. Так, з’явилися категорії: «ті, що підірвалися на мінах», «заручники», «військовополонені» тощо. Також Олександр Русецький наголошував, що спонтанна організація роботи волонтерів призводить до низької її ефективності.
Обговорювали і проблему університетів-біженців та важливість допомоги колегам. Наприклад, Сухумський університет зараз знаходиться в Тбілісі. Маючи досвід відновлення роботи вишу, його представники можуть поділитися ним з колегами з Донецького національного університету, який зараз працює в Вінниці.
Декан факультету соціології та управління, доктор філософських наук, професор Максим Лепський зазначив, що досвід грузинських колег стане в нагоді українським фахівцям, оскільки багато проблем, які на нас чекають найближчим часом, грузинське суспільство вже вирішило. Максим Анатолійович також запропонував грузинським колегам провести літню школу на острові Хортиця.
Про досвід стажування в Шведському інституті з тематики соціального планування розповідали доктор філософських наук, професор, завідувач кафедри соціальної філософії та управління Тарас Бутченко та кандидат філософських наук, доцент кафедри соціології Ігор Кудінов. Вони зазначили, що саме наданням грантів Шведський інститут стимулює волонтерську діяльність. Цікаво, що в шведських громадських організаціях чітко розмежовуються напрями роботи. Наприклад, одна організація займається допомогою або людям з особливими потребами або національним меншинам тощо. І саме на профіль діяльності кандидатів на отримання гранту звертають увагу грантодавці.
На проблемах взаємодії держави і громадських організацій зосередив свою увагу доктор філософських наук, професор кафедри соціальної філософії та управління Володимир Глазунов. Він зазначив, досвід роботи закордонних громадських організацій не завжди можна застосувати в українських реаліях. Йшлося про два фактори – гроші та час. «Та група людей, яка співвідноситься із закордонним середнім класом, зараз катастрофічно скорочується. Можна говорити про фандрайзинг, але часто організатори не продумують логістику», - наголосив Володимир Глазунов. Згадав він і про важливість комунікаційної складової, яка покликана популяризувати волонтерську роботу.
Про досвід студентських волонтерських проектів на факультеті розповідала кандидат психологічних наук, доцент кафедри соціальної філософії та управління Ганна Бойко. Вона зазначила, що волонтерська діяльність на факультеті розпочиналася в межах написання курсових та дипломних робіт і стосувалася здебільшого співпраці з інтернатами. Після деякого періоду затишшя, волонтерська діяльність вийшла на новий рівень – це пов’язано з участю студентів у конференціях з теми та спілкуванні з іноземними фахівцями. Зараз на ФСУ є кілька напрямів волонтерської діяльності, а саме: робота зі школярами з питань працевлаштування, співпраця з громадськими організаціями щодо надання допомоги переселенцям. Незабаром на факультеті займатимуться допомогою учасникам АТО (експертне оцінювання психологів), разом із ГО «Запорізький вектор» розробляють програму підготовки вихованців дитячих будинків до самостійного життя, є у волонтерів і ідеї щодо проведення тренінгів з підготовки молоді до створення сім’ї. Наголосила Ганна Валентинівна і на тому, що студентське волонтерство має свою специфіку, зокрема ефективність такої роботи дуже висока, коли молодь сама виступає з певною ініціативою. Власним досвідом роботи поділилися з учасниками круглого столу представники громадської організації «Естонська рада у справах біженців». Зокрема, Тетяна Ликова розповіла про власну мотивацію до волонтерської діяльності, яка полягає в бажанні змінити дійсність навколо. А Інна Шульженко, яка приїхала з Луганська, зазначила, що естонські документалісти були вражені кількістю ресурсів, які мають українці, та неефективним їх використанням.
Про свої проекти та досвід розповіли відомі в ЗНУ волонтери, студентки факультету соціології та управління Анна Аранжій та Валерія Овчарова. Дівчата зазначили, що обов’язково потрібно планувати свою діяльність та наголосили, що волонтерська діяльність – це не розвага, а робота, до якої необхідно ставитися дуже відповідально.
Продовжилися студії науково-практичним семінаром «Вступ до соціального планування», вже сьогодні в університеті відбудеться тренінг «Формування проектної уяви у волонтерів», майстер-класи «Методи візуалізації у соціальному плануванні волонтерської діяльності» та «Творчість у соціальному плануванні», а завтра на учасників заходу чекає тренінг на базі відпочинку ЗНУ на острові Хортиця та розважальна програма.

Олександра Усенко