Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ вперше проходить міжвишівська конференція із лінгвосинергетики

У ЗНУ вперше проходить міжвишівська конференція із лінгвосинергетики

26.05.2015 15:09 Факультет іноземної філології міжвишівська науково-практична конференція

Сьогодні, 26 травня, у ЗНУ зібралися представники вищих навчальних закладів України, аби разом обговорити актуальні напрямки та перспективи розвитку синергетичних досліджень у розділі гуманітарних наук – у рамках І міжвишівської науково-практичної конференції «Синергетика у філологічних дослідженнях».

Така подія вперше проходить на базі Запорізького національного, тому вона стала визначною для розвитку перспективних інноваційних наукових напрямків у нашому університеті. Участь у заході взяли близько 120 осіб – науковців, викладачів і студентів із ЗНУ, КПУ, Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна та Одеського національного університету ім. І. І. Мечникова. Вони обговорили філософські аспекти синергетичних досліджень у лінгвістиці, літературі та комунікативістиці, обмінялися досвідом у галузі міждисциплінарних досліджень та окреслили перспективи розвитку актуального напряму синергетики в розділі дисциплін гуманітарного циклу.
Модератором конференції виступила одна з її ініціаторів та провідних фахівців України в галузі синергетичних досліджень у лінгвістиці – завідувач кафедри англійської філології, професор Санія Єнікєєва. Вона представила шановних гостей та доповідачів, які презентували результати своїх досліджень науковій спільноті під час пленарного засідання.
Від імені ректорату присутніх привітав із започаткуванням міжвишівської науково-практичної конференції з напряму синергетичних досліджень проректор з наукової роботи, професор Геннадій Васильчук. Він відзначив актуальність застосування інтегративного підходу до вивчення наукових питань, який стає можливим завдяки використанню методології та інструментарію синергетики, а також побажав плідної й результативної роботи учасникам конференції.
Участь у пленарному засіданні також взяли заступник голови оргкомітету конференції, декан факультету іноземної філології, доцент Галина Морошкіна, завідувач кафедри теорії та практики перекладу з англійської мови, професор Юрій Зацний, голова ради молодих вчених ЗНУ, професор кафедри теорії та практики перекладу з англійської мови Русудан Махачашвілі, завідувач кафедри соціальних комунікацій ЗНУ, професор Олена Семенець, а також гостя нашого університету, одна з фундаторів синергетичних досліджень у гуманітарній галузі – професор кафедри німецької філології та перекладу ХНУ ім. В.Н. Каразіна Лідія Піхтовнікова.
Із доповідями перед присутніми виступили професори Санія Єнікєєва, Олена Семенець, Лідія Піхтовнікова та Русудан Махачашвілі, представивши різні аспекти синергетичних досліджень у сучасній науці. Так, доповідь Санії Єнікєєвої була присвячена «Синергетичним засадам дослідження англійської мови». Санія Маратівна розповіла про історію виникнення напряму синергетичних досліджень у середині ХХ століття – спочатку у розділі фізики та природничих наук (І. Пригожин, Г. Хакен). Також вона розповіла, як поступово наукова спільнота збагнула, що методологія та понятійний апарат цього напряму є універсальним засобом для досліджень у будь-якій галузі людського знання. Сьогодні методи та поняття синергетики використовуються також у лінгвосинергетиці, яка є відносно новою галуззю лінгвістики.
Лідія Піхтовнікова – одна із засновників напряму лінгвосинергетики, автор монографії «Лингвосинергетика. Основы и очерк направлений» – розповіла присутнім про можливості, які відкриває перед науковцями цей метод дослідження, представила напрями сучасних синергетичних досліджень у гуманітарних напрямах та перспективи їхнього розвитку. Серед них найактуальнішими є: лінгвосинергетика, квантитативна лінгвістика, психолінгвістика, епістемологічні дослідження тощо. Використовуючи методи синергетики, можливо, зокрема з суттєво нових позицій дослідити роль автора у тексті, котра саморозвивається як система. На перший план при цьому в межах різних наукових дисциплін висувається ідея фрактальності – наявності мінімальних сталих конструкцій, які утворюють зміст явища.
Саме на фракталах як феноменах сучасності сконцентрувала увагу у своєму дослідженні «Революція гідності в Україні: візуальні фрактали національної самоорганізації» професор факультету журналістики, фахівець із соціальних комунікацій Олена Семенець. Вона представила презентацію, продемонструвавши окремі змістоутворювальні елементи – національну символіку, вишивку, образи тощо – та їхню роль в утворенні змісту головної ідеї сучасності. Таким чином, вона змогла показати, як саме фрактали сформували в період після Майдану новий соціальний простір та новий соціальний час.
Наймолодший професор факультету іноземної філології Русудан Махачашвілі також презентувала своє дослідження «Ризоматичність динаміки вербального контуру англомовної інноваційної логосфери» – у термінах синергетики, виявивши філософський аспект розвитку сучасної англійської мови.
Після завершення пленарного засідання відбувся круглий стіл на тему: «Лінгво-когнітивні дослідження мовних одиниць», роботу якого очолили професори Лідія Піхтовнікова та Санія Єнікєєва. Його учасники дослідили філософсько-синергетичні аспекти розвитку лінгвістики та літератури на прикладі іноземних мов та роль авторської кореляції у системі твору.
Усі представлені в рамках конференції дослідження є інноваційними у галузі гуманітарної синергетики. Присутні на заході фахівці зазначили, що за допомогою новітніх методів можна не лише досліджувати будь-які явища, а й створювати прогнози у періоди стабільності – під час лінійного розвитку систем.
Насамкінець учасники конференції висловили окрему подяку керівництву факультету іноземної філології у особі декана Галини Морошкіної та ректорату ЗНУ за підтримку та сприяння у проведенні заходу. У свою чергу, як організатори, так і гості нашого університету окреслили перспективи розширення формату цієї конференції. Зокрема, Лідія Піхтовнікова наголосила, що бачить неабиякі перспективи розвитку синергетичних напрямів дослідження не тільки в лінгвістиці, що, у свою чергу, передбачає залучення до цієї роботи молодих науковців із різних ВНЗ, а й у міждисциплінарній взаємодії – неабиякі перспективи має участь у наступній конференції фахівців із філософії та інших гуманітарних напрямів.

Олена Хлистун

Схожі новини