Університет Абітурієнту Навчання Наука Міжнародна
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Наукова бібліотека ЗНУ сприяє модернізації університету та розширенню його міжнародних зв’язків

29.05.2015 10:36 Вчена рада Наукова бібліотека ЗНУ міжнародна діяльність

26 травня під час засідання Вченої ради Запорізького національного університету директор Наукової бібліотеки Валентина Герасимова виступила з доповіддю «Про роботу наукової бібліотеки: здобутки, проблеми, перспективи». Валентина Олександрівна прозвітувалась перед присутніми на заході – представниками ректорату, факультетів, підрозділів та студентства нашого вишу, щодо участі бібліотеки в розвитку нашого вишу та в міжнародних академічних програмах.

Так, Валентина Герасимова закцентувала увагу присутніх на тому, що колектив Наукової бібліотеки активно бере участь у модернізації навчального процесу нашого ВНЗ. Його співробітники дієво долучились в 2014-2015 навчальному році до впровадження дистанційного навчання в ЗНУ. Зокрема, вони підготували базу даних методичного забезпечення 95 навчальних дисциплін, які викладатимуться на 1 курсі під час дистанційного навчання. Ці дані вже розміщені на сервері дистанційної платформи. До речі, цей ресурс містить 2 295 локальних мережевих видань у складі електронної бібліотеки нашого університету.
Крім того, багато уваги співробітники Наукової бібліотеки приділили виконанню Концепції вивчення іноземної мови ЗНУ, що протягом цього навчального року активно впроваджувалась у життя. Зокрема, вони проаналізували забезпечення навчальними посібниками 34 дисципліни, які викладають на 6 кафедрах факультету іноземної філології, й відзначили, що ресурс для їхнього вивчення складає 871 видання. Крім того, в рамках реалізації Концепції до книжкового фонду бібліотеки надійшли нові підручники з дисципліни «Іноземна мова за професійним спрямуванням».
Також у виступі Валентини Олександрівни йшлося про те, що Наукова бібліотека ЗНУ на сьогодні активно бере участь у різноманітних міжнародних проектах, розширює співпрацю з іноземними видавництвами, установами і навчальними закладами. Так, серед найважливіших її закордонних партнерів – Києво-Могилянська фундація Америки (Чикаго, США), Міжнародний благодійний фонд «Смолоскип», Представництво Європейського Союзу в Україні, Організація безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ), Міжнародний фонд «Європейський розвиток», Фломандсько-Нідерландська культурна організація «Ons Erfdeel vzw» (Бельгія, Нідерланди), Український науковий інститут Гарвардського університету, Japanese Literature Publishing Project (Японія), Видавництво Walter de Gruyter (Гамбург, Німеччина) та інші. Протягом цього навчального року на базі нашої бібліотеки провели 20 вебінарів із цими партнерами, під час яких йшлося про раціоналізацію роботи з книжковими ресурсами, вт ому числі – з електронними, про їхнє використання в навчанні тощо.
Ще одним важливим напрямком міжнародної діяльності колективу бібліотеки є розвиток «Центру європейської інформації», що діє на її базі. Його створили за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду «Відродження» у 2011 рік. Із того часу Центр функціонує як інформаційно-просвітницький ресурсний центр, який надає вільний доступ усім зацікавленим особам (студентам, викладачам, журналістам, підприємцям та ін.) до інформаційних ресурсів та електронних баз даних матеріалів щодо функціонування інституцій Європейського Союзу та інших європейських організацій, економіки, політики, освітніх та культурних процесів в країнах Європи, можливостей навчання, участі в наукових, молодіжних та інших програмах ЄС, аспектів співпраці України з ЄС з метою сприяння європейській інтеграції України. В програми візитів представників посольств та консульств в ЗНУ входить відвідування Центру європейської інформації.
До того ж, завдяки тому, що наша бібліотека увійшла до міжнародного проекту «Електронна бібліотека: Центри знань в університетах України “ELibUkr”» (http://www.elibukr.org), що діє в Україні за ініціативою Києво-Могилянської фундації Америки, науковці ЗНУ отримали доступ до світової наукової інформації: 99 баз відкритого доступу, тестовий доступ до баз даних, пошукових систем наукової інформації, а також до можливості отримання електронних копій статей із міжнародних журналів.
Також присутнім на заході запропонували долучитися до безкоштовного тестування ресурсів від міжнародного видавництва «Springer»: до 17 червня скористатися цією можливістю може будь-який представник науково-педагогічного і студентського колективу ЗНУ, увійшовши на сайт нашої Наукової бібліотеки (http://library.znu.edu.ua/). Колекція «SpringerLink Online Journal» містить понад 2 200 рецензованих англомовних журналів. Також до 17 червня продовжено тестовий доступ до ресурсів видавництва «Wiley» – однієї з найбільших світових видавничих копаній, що публікує 1 500 рецензованих журналів (третій по кількості показник після Elsevier та Springer). Ресурс «Wiley Online Library» пропонує повнотекстовий доступ до всіх журналів видавництва (1 500 назв), а також до близько 14 000 книг та інших ресурсів. Тематично база охоплює 104 категорії, серед яких: бізнес, економіка, фінанси та бухгалтерський облік, інформатика та інформаційні технології, гуманітарні науки, право та кримінологія, математика і статистика, медицина, соціальні науки та ін.
Ще одним вагомим досягненням Наукової бібліотеки ЗНУ у 2015 році стало продовження участі у проекті видавництва «Walter de Gruyter» (Гамбург, Німеччина) – підготовці 30 видання «World Guide to Libraries-2016» («Всесвітнього путівника по бібліотекам-2016»), опублікованого в червні 2015 р. Довідник містить адреси та детальну інформацію про фонди та спеціальні колекції майже 42 500 бібліотек (у тому числі – 3 200 університетських бібліотеки) у більш ніж 200 країнах.