Університет Абітурієнту Навчання Наука Міжнародна
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ обговорювали майбутнє та чинники об’єднання України

У ЗНУ обговорювали майбутнє та чинники об’єднання України

05.06.2015 09:34 Все Факультети Соціології та управління Факультет соціології та управління круглий стіл

3 червня на факультеті соціології та управління відбувся круглий стіл на тему: «Майбутнє країни після східноукраїнського конфлікту». Його організаторами виступили Запорізький національний університет, Донецький національний університет та Український інститут стратегій глобального розвитку і адаптації. Метою круглого столу було об’єднання творчих зусиль українських інтелектуалів з різних областей для напрацювання концептуальної відповіді на виклики, що стоять перед суспільством, а також створення соціальних проектів майбутнього розвитку України для відновлення її територіальної цілісності. Під час заходу також презентували збірку «Східноукраїнський конфлікт в контексті глобальних трансформацій», до якої увійшли публікації учасників круглого столу.

Коротко розповів про збірку доктор філософських наук, професор кафедри філософії Донецького національного університету (м. Вінниця) Олександр Білокобильський. Він зазначив, що в ній містяться різні, навіть протилежні, точки зору на ситуацію на Сході України. Науковець упевнений, що в Україні наявна проблема існування так званого «тіньового мислення». Це - ті погляди, які відрізняються від офіційних, їх бояться висловлювати через небажання бути зарахованими до числа «сепаратистів». Завдання ж науковців – запропонувати не однобічне, а загальне бачення проблеми, що включає не тільки побутовий рівень, але й глобальний. Саме у такий спосіб можливе зниження накалу конфлікту.
Бурхливе обговорення викликала доповідь доктора філософських наук, професора кафедри соціології ЗНУ Володимира Глазунова про олігархічний дискурс гібридної війни. Володимир Володимирович вважає, що зовнішній конфлікт став можливим через наявність внутрішнього конфлікту, виникнення якого, в свою чергу, зумовила внутрішня політика країни. Він підкреслив, що корупція – це не причина, а наслідок того устрою, що склався в Україні, тому боротьба з нею не матиме сенсу, якщо не буде змінена система. Одним з чинників змін він назвав здійснення реприватизації. Це питання викликало активне обговорення колег науковця.
Про визначення ситуації на Сході України кризою, війною або конфліктом розповідав доктор філософських наук, професор кафедри філософії ДонНУ (м. Вінниця) Роман Додонов. Зокрема, він зупинився на питанні про те, чому конфлікт є ширшим поняттям, ніж війна. Конфлікт має дискурсивну природу, його можна конструювати та корегувати в потрібному руслі.
Зосередила свою увагу на питанні заангажованості засобів масової інформації доктор філософських наук, професор кафедри філософії Донецького національного університету Віра Додонова. Зокрема, вона зазначила, що часто життя простих людей на підконтрольних територіях залишається поза увагою як ЗМІ, так і держави. Це викликає в них розчарування, тому навіть у проукраїнських жителів східних областей змінюються погляди та ставлення до наявної ситуації. На важливості вирішення проблем людей на побутовому та освітньому рівнях наголосив кандидат історичних наук, завідувач відділом Національного заповідника «Хортиця» Дмитро Кобалія. Йшлося в його доповіді і про формування суб’єктів миру, що здатні відшукати чинники, які сприятимуть об’єднанню України. Цими суб’єктами можуть бути переговорники та волонтери, оскільки вони стикаються з баченням конфлікту з різних боків.
Вивчати досвід подолання конфліктів та їхніх наслідків зарубіжними колегами запропонував декан факультету соціології та управління ЗНУ, доктор філософських наук, професор Максим Лепський. Зокрема, він згадав про роботу Центру стратегічних досліджень Кавказького міжнародного університету та про вирішення проблем роз’єднаних університетів в Грузії.
Взяли участь в обговоренні також кандидат філософських наук, завідувач сектором Інституту філософії ім. Г.С. Сковороди НАНУ Володимир Фадєєв, кандидат філософських наук, вчений секретар Українського інституту стратегій глобального розвитку та адаптації Руслан Халіков.
За результатами роботи круглого столу його учасники ухвалили резолюцію, відповідно до якої необхідно активізувати діяльність науково-експертного співтовариства, використовувати зарубіжний досвід виходу з військових та економічних конфліктів, подолання гуманістичних та соціальних травм тощо. Тут також йдеться про формування міжнародного наукового експертного руху «Університети за мир» за участі ЗНУ, ХНУ ім.Каразіна, ДонНУ, Сухумського державного університету, Кавказького міжнародного університету з залученням колег із Польщі, США, Канади та європейських країн. Найважливішими ж стратегічними напрямами науковці визначили наступні: формування проекту постконфліктного майбутнього України, подолання дискримінації громадян за політичним переконаннями, визначення алгоритмів мінімізації збройного конфлікту на Донбасі та в Луганській області, дослідження найбільш вірогідних сценаріїв майбутнього, визначення зовнішніх та внутрішніх загроз цілісності України внаслідок проявів сепаратизму, іредентизму, тероризму тощо.

Олександра Усенко