Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Геннадій Васильчук: «Переконаний, що студентська спільнота й надалі залишатиметься такою ж активною і невтомною в науковому пошуку»

Геннадій Васильчук: «Переконаний, що студентська спільнота й надалі залишатиметься такою ж активною і невтомною в науковому пошуку»

12.06.2015 13:51

Серед пріоритетів Запорізького національного університету – розвиток науково-дослідної роботи студентів. На думку керівництва нашого вишу, наукова діяльність студентської молоді – один із найважливіших складників навчально-виховного процесу. Ми звернулися до проректора з наукової роботи, професора Геннадія Васильчука з проханням розповісти нам про можливості, які наш університет надає всім охочим зробити перші кроки на шляху до побудови наукової кар’єри, а також про найважливіші здобутки й перемоги наших студентів у науковій галузі в цьому навчальному році.

- Геннадію Миколайовичу, на сьогодні в ЗНУ діє багато наукових гуртків. Це дає можливість юним науковцям визначитися з цікавими для них напрямками досліджень, знайти однодумців? Крім того, однією з важливих ознак наукової діяльності юних учених є різноплановість такої роботи та її актуальність.
- Так, у нашому виші вже кілька років активно діє Наукове товариство студентів, аспірантів, докторантів і молодих учених. Його активісти постійно ініціюють і беруть участь в організації цілої низки наукових заходів: тематичних засідань проблемних груп, студентських наукових конференцій, олімпіад, конкурсів, круглих столів. Усі це має на меті залучити молодь до активної наукової діяльності, підготувати її до майбутньої дослідницької кар’єри. У ЗНУ постійно діє 125 студентських наукових проблемних груп і гуртків, у роботі яких беруть участь 1 098 студентів. До речі, це – чудова підготовка до наступного щабля наукової кар’єри: багато з юних науковців потім вступають до аспірантури, примножують науковий потенціал нашого вишу. При цьому, вони вже звикли до наукової діяльності, їм легше виконувати завдання, пов’язані з написанням наукової роботи.
- Цього навчального року серед представників різних факультетів традиційно багато переможців всеукраїнських олімпіад і конкурсів студентських наукових робіт. Це – наслідок того, що студенти ЗНУ зацікавлені в наукових студіях?
- У цьому році 69 наших студентів стали учасниками ІІ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади, із них 13 посіли призові місця. Крім того, у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт перемогли 17 студентів нашого вишу. Ще одним вагомим досягненням нашого ВНЗ у галузі роботи з обдарованою студентською молоддю я вважаю те, що, за наказом Міністерства освіти і науки України, наш університет вперше виступив базовим вищим навчальним закладом із проведення ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт із напрямку «Слов’янські мови та літератури». Учасники заходу та їхні наукові керівники одностайно відзначили високий рівень організації конкурсу. До того ж, згідно з наказом МОН України, університет другий рік виступає базовим із проведення ІІ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Соціальна педагогіка». Також у 2015 році на базі ЗНУ відбувся регіональний етап Всеукраїнської студентської олімпіади з інформатики. До речі, у всіх цих наукових змаганнях наші студенти теж показали гідний результат, посівши призові місця.
Варто згадати, що 24 наукові роботи від ЗНУ надійшли на конкурс Запорізької обласної державної адміністрації для обдарованої молоді в галузі «Наука». Переможцями у 4 номінаціях із 11 стали студенти нашого вишу. Тож можна сказати, що наша студентська молодь змогла скористатися своїми науковими напрацюваннями, аби забезпечити гарні результати своєї участі в академічних змаганнях.
- Такі ж високі результати юні науковці ЗНУ продемонстрували, ставши переможцями та стипендіатами цілої низки різноманітних престижних студентських змагань і конкурсів?
- До найвагоміших досягнень наших студентів можна віднести те, що в цьогорічному конкурсі Стипендіальної програми «Завтра.ua» ВБО «Фонд Віктора Пінчука – соціальна ініціатива» серед переможців – три представники нашого вишу: Ярослав Вовк та Олександр Коробов – студенти економічного факультету й Тетяна Фанагей (факультет іноземної філології). До речі, Ярослав Вовк увійшов до вищої п’ятірки загального рейтингу сотні стипендіатів. У V міжнародному мовно-літературному конкурсі учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка студентка філологічного факультету Наталя Смьордова здобула Диплом І ступеня. На VII міжнародній студентській ІТ-олімпіаді з інформаційних технологій «IT-Universe» студентка економічного факультету Ліана Маніца виборола Диплом ІІІ ступеня. Звісно, це – далеко не повний перелік перемог студентів ЗНУ в цьому навчальному році.
- Багато хто з юних дослідників обирає для своїх наукових розвідок проблематику, пов’язану з роботою місцевих підприємств та організацій. Чи не в цьому секрет їхнього успіху?
- Керівництво університету докладає чимало зусиль, аби студентська молодь могла проходити практику на базі провідних запорізьких підприємств, організацій та установ, мати можливість не лише опанувати теоретичну базу, але й оволодіти практичними навичками, необхідними молодим фахівцям. Дехто зі студентів, після завершення таких стажувань, отримує пропозицію першого робочого міста. Ті ж із них, хто хоче займатися науковою діяльністю, може досліджувати питання, безпосередньо пов’язані з виробництвом і функціонуванням підприємств, докладати зусилля до їхнього вирішення. Багато з їхніх наукових розробок справді потім застосовуються на практиці, сприяють розвитку нашого краю.
- Крім того, наш університет протягом навчального року став базою для кількох наукових конференцій, розрахованих саме на студентську аудиторію. Молодь також долучається до їхньої організації?
- На базі ЗНУ провели одну міжнародну й чотири Всеукраїнських студентських наукових конференції. Ці заходи викликали велику зацікавленість серед юних дослідників із багатьох регіонів нашої країни. Студенти нашого вишу отримали змогу знайти нових друзів та однодумців, налагодити нові наукові зв’язки, домовитися про спільні наукові проекти з представниками інших ВНЗ. Також окремо хочу закцентувати увагу на традиційній для ЗНУ VІІІ університетській науково-практичній конференції студентів, аспірантів, докторантів та молодих учених «Молода наука», організованій за участю студактиву НТСАДМВ. Цього року в її роботі за 15 секціями брали участь близько 1 050 аспірантів і студентів нашого вишу, а також – Дніпропетровського національного університету ім. О. Гончара, Харківського національного медичного університету, Бердянського державного педагогічного університету, Переяслав-Хмельницького педагогічного університету ім. Г. Сковороди, Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Приазовського національного природничого парку (м. Мелітополь), Дніпропетровської державної фінансової академії, Економіко-правничого коледжу, члени Малої академії наук, а також учні загальноосвітніх шкіл, гімназій і ліцеїв Запорізької області.
- На сьогодні все більшої актуальності набуває академічна мобільність учених, у тому числі – й молодих дослідників. Що робиться у виші задля того, аби наші студенти стали повноправними учасниками міжнародної наукової спільноти?
- Серед стратегічних завдань нашого вишу – перетворення ЗНУ на регіональний вищий навчальний заклад європейського рівня, тому керівництво нашого університету великого значення надає інтеграції студентства до світового академічного простору. Задля цього регулярно організовуються презентації міжнародних академічних програм за участю представників фонду ім. Фулбрайта, Ради академічних обмінів IREX, Німецької асоціації академічних програм DAAD, освітніх організацій «Альянс Франсез» та «ЕдюФранс» тощо. Чудово, що все більше студентів користуються можливістю навчатися та проходити стажування у ВНЗ інших країн, брати участь у міжнародних наукових заходах.
Наприклад, студенти факультету соціології та управління взяли участь у Міжнародній науковій конференції «Польща і Україна після 2014 року», яка проходила 11-12 вересня в м. Пшемисль (Польща). Серед її учасників були науковці, громадські діячі, викладачі та студентська молодь із Польщі, Білорусі, Росії та України.
Представники економічного факультету на чолі з деканом Аллою Череп взяли участь у Міжнародному конгресі молодих учених (Сонячний берег, Болгарія). Організаторами наукового заходу, що зібрав науковців-початківців з Болгарії, Польщі, Чехії, Сербії й України стали співробітники Університету економіки у м. Катовіце (Польща). Також про підвищення академічної мобільності наших студентів свідчить те, що вони – серед постійних слухачів багатьох міжнародних літніх мовних шкіл. Це дає їм можливість не лише підвищити свій рівень володіння іноземними мовами, що на сьогодні є необхідною умовою успішної наукової діяльності, але й розширити свої горизонти, познайомитися з ровесниками з інших країн, дізнатися з перших вуст про умови навчання в іноземних вишах і, можливо, вирішити, де саме вони бажають продовжити здобувати вищу освіту.
- А що мотивує активну міжнародну діяльність нашого студентства? Для навчання в закордонному виші необхідно володіти іноземною на доволі високому рівні.
- У нашому університеті вивченню іноземних мов надають великого значення: вже рік у виші діє відповідна концепція, згідно з якою студентам усіх курсів всіх спеціальностей викладають іноземні мови. Для того, аби вступити до магістратури після отримання диплома бакалавра, необхідно скласти іспит з іноземної мови: на різних курсах окремі дисципліни викладають англійською мовою. До речі, на базі Центру інтенсивного вивчення іноземних мов ЗНУ діють відповідні курси, де всі охочі можуть перед іспитами підвищити свій рівень знань.
Також на багатьох факультетах однією з форм навчально-наукової роботи зі студентством стали онлайн-лекції та круглі столи з представниками закордонних вишів і громадських організації. Не менш важливим цьогорічним нововведенням став білінгвальний захист дипломних робіт на юридичному факультеті, з яким майбутні правники блискуче впоралися. Випускники ЗНУ отримують додатки до дипломів європейського зразка, які надають їм право продовжити навчання в закордонних вишах. Тому наш науково-педагогічний колектив дбає про те, аби в юних науковців було досить знань, щоб вони могли скористатися цією можливістю.
Ще одним свідченням високого рівня знань студентів ЗНУ є перемога в престижному міжнародному академічному змаганні представниці факультету іноземної філології Наталії Сорокотяги. Вона посіла 2 місце у Всесвітньому конкурсі «Inside Writing Competition» на кращий письмовий твір англійською мовою, організований видавництвом Оксфордського університету (Oxford University Press).
- Тож, підбиваючи підсумки цього навчального року, можна стверджувати, що він був вдалим для студентської науки: вона вийшла на якісно новий рівень, наші студенти зарекомендували себе як серйозні науковці із ґрунтовною академічною підготовкою й відкриті до співпраці з представниками інших вишів.
- Так, думаю можна сказати, що цей навчальний рік був вдалим у плані розвитку наукового складника Запорізького національного університету, зокрема й завдяки зусиллям нашого студентства. Дякую юним дослідникам ЗНУ, що вони виявили ініціативність, скористалися всіма можливостями, створеними для їхнього академічного розвитку адміністрацією та співробітниками нашого вишу. Переконаний, що й надалі студентська спільнота залишатиметься такою ж активною і невтомною в науковому пошуку й зробить вагомий внесок у розвиток наукового потенціалу Запорізького національного університету, у зміцнення його слави як провідного наукового осередку нашого краю.

Спілкувалась Таміла Тарасенко