Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Науковці ЗНУ поділилися секретами успішної стратегії енергоефективності

Науковці ЗНУ поділилися секретами успішної стратегії енергоефективності

18.06.2015 11:15 Університет конференція енергоефективність

17 червня в Запорізькому національному університеті розпочала свою роботу дводенна науково-практична конференція, присвячена досягненням нашого вишу в галузі енергоефективності й енергозбереження. Захід проходить у рамках Днів сталої енергії в м. Запоріжжі. Співорганізаторами конференції виступили Міністерство освіти і науки України, Запорізька міська рада, ЗНУ, Інститут фасиліті-менеджменту (Німеччина), міська громадська організація «Людина і суспільство». Задля обміну досвідом із цього актуального питання до ЗНУ завітали представники комунальних підприємств міста, запорізьких установ охорони здоров’я й освіти та об’єднань співвласників багатоповерхових будинків.

Під час урочистого відкриття конференції проректор з науково-педагогічної роботи Володимир Волков привітав усіх її учасників і подякував їм за цікавість до цієї важливої на сьогодні проблеми. Володимир Петрович зазначив, що це – генеруючий та об’єднуючий захід, адже впровадження енергоефективності у повсякденну діяльність бюджетних установ є одним із нагальних питань, які можна вирішити, лише об’єднавши їхні зусилля. «Ми у Запорізькому національному університеті вже майже десять років робимо ставку на енергоефективність та енергозбереження. Можливі кроки в цьому напрямку ми розподілили на ті, які можуть окупитися за три місяці, й на ті, які окупляться за півроку, або на ті, прибуток від яких треба чекати рік і більше. 20% від коштів, які витрачаються на енергоносії, можна зекономити на перших двох етапах, навіть не залучаючи фахівців, які б змогли допомогти більш ефективно заощаджувати», – наголосив він.
Також Володимир Волков запевнив, що ЗНУ поділиться з усіма охочими своїми напрацюваннями в цій галузі. Зокрема, він пообіцяв викласти на сайт університету результати експерименту, який наші науковці проводили 8 років тому, аналізуючи енергоефективність школи й дитсадка в Пологівському районі.
Крім того, Володимир Петрович звернув увагу присутніх на заході на тематичну виставку, підготовлену співробітниками Наукової бібліотеки ЗНУ. До її експозиції увійшли видання, у яких міститься аналіз порівняльної енергоефективності в країнах Європи, близького зарубіжжя, нашої країни й нашого регіону. Велике зацікавлення в учасників конференції викликала експозиція наукових досліджень співробітників Запорізького національного університету щодо проблем впровадження енергоефективності та енергозбереження. Також популярністю серед гостей нашого ВНЗ користувалась техніко-технологічна виставка обладнання лабораторії енергоефективності ЗНУ та Міжнародного центру логістичних технологій у галузі енергоефективності та енергозбереження.
Проректор з наукової роботи Геннадій Васильчук у своєму виступі наголосив, що вирішенню проблеми сталої енергії в ЗНУ надають великого значення. Зокрема, вона в центрі уваги співробітників Центру сталого розвитку, що діє на базі факультету соціології та управління. «З одного боку, завдяки впровадженню енергозберігаючих технологій, ми можемо зекономити кошти, що дуже актуально для бюджетних установ. З іншого, ми цим вирішуємо державну проблему, допомагаючи Україні злізти з «газової голки» Російської Федерації та стати міцною і ні від кого незалежною країною», – наголосив він. Також Геннадій Миколайович запевнив, що наш університет відкритий для співпраці у галузі енергоефективності з усіма охочими.
Проректор з адміністративно-господарської роботи Сергій Кушнір підкреслив, що в нашому університеті вже досить давно й комплексно підійшли до вирішення проблем енергозбереження та енергоефективності. Це дало змогу говорити про суттєві здобутки в цій галузі, однак, звісно, на цьому шляху ЗНУ потрібно зробити ще багато важливих кроків. Зокрема, Сергій Миколайович розповів, як, завдяки встановленню лічильників тепла та модернізації опалення в усіх корпусах, що обійшлося університету в півмільйона гривень, протягом одного опалювального сезону вдалося заощадити півтора мільйона гривень. На зекономлені кошти в університеті створили власний цех із виготовлення металопластикових вікон, які поступово встановлюють в усіх корпусах. Крім того, він зазначив, що при заміні старих вікон на сучасні враховується розташування аудиторій: ті, що виходять на південь, мають ефект захисту від сонячних променів, що дозволяє зекономити на охолодженні повітря влітку. Так само багато факторів враховується при виборі радіаторів та системи освітлення в різних аудиторіях, поєднуючи якість обладнання та його максимально швидку окупність.
Доцент кафедри менеджменту організацій та логістики Лідія Горошкова розповіла про пілотний проект наших науковців – енергоефективну модернізацію дев’ятиповерхового будинку за адресою вул. Дорошенка, 6а. Вона відзначила, що це – чудова нагода для неї, як для науковця, втілити на практиці результати своїх досліджень. Цей проект здійснюється співробітниками Міжнародного центру логістичних технологій у галузі енергоефективності та енергозбереження разом із представниками Інституту фасиліті-менеджменту (Німеччина). Вчені займаються створенням енергетичного й технічного паспорту будинку, що надасть можливість у майбутньому обирати потрібну глибину його модернізації, залежно від наявних коштів. Це – справді важливий етап впровадження енергоефективності, адже на сьогодні багато будинків у Запоріжжі не мають технічних паспортів або ж дані, вказані в цих документах, не відповідають дійсності.
Також для учасників конференції відбулася екскурсія студмістечком ЗНУ під керівництвом проректора з адміністративно-господарської роботи Сергія Кушніра. Гості вишу оглянули навчальний корпус № 6, де з боку фасаду будівлі всі вікна вже замінені на металопластикові, виготовлені у власному університетському цеху. Далі вони відвідали підвальне приміщення навчального корпусу № 2, аби продемонструвати модернізовану систему опалювання, яка дає змогу автоматично контролювати температуру в приміщеннях залежно від погоди на вулицях, а також від часу. Так, удень протягом робочого тижня в аудиторіях підтримується температурний режим на рівні 20◦ С, а вночі та на вихідних, коли там немає людей, – близько 15◦ С. Завдяки впровадженню політики енергоефективності взимку, коли деякі навчальні заклади були змушені припиняти свою роботу, наш ВНЗ працював у штатному режимі. Окрім того, учасникам екскурсії продемонстрували різні типи освітлення в комп’ютерних класах навчального корпусу № 2 і в ігровій залі спортивно-оздоровчого корпусу.
Присутні поставили багато запитань Сергію Миколайовичу щодо різноманітних аспектів системи енергозаощадження, яка діє у ЗНУ, а також висловили зацікавленість у подальшій співпраці з нашим вишем. Крім того, усіх охочих дізнатися більше щодо цієї теми, запросили взяти участь у другому дні роботи конференції, під час якого будуть представлені доповіді науковців нашого університету та співробітників комунальних закладів, присвячені різноманітним питанням галузі сталої енергії.

Таміла Тарасенко

Схожі новини