Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Науковці ФСУ презентували результати соцдослідження про Хортицю

Науковці ФСУ презентували результати соцдослідження про Хортицю

30.06.2015 09:35 Все Факультети Соціології та управління Факультет соціології та управління наука соцдослідження презентація

26 червня на базі факультету соціології та управління Запорізького національного університету відбулася презентація соціологічного дослідження громадської думки щодо сучасного стану і подальших перспектив розвитку Національного заповідника «Хортиця». Дослідження провели магістранти факультету під керівництвом доцента кафедри політології Наталії Лепської. На захід завітали співробітники заповідника під головуванням його генерального директора Максима Остапенка. Гостей університету щиро зацікавили висновки, які зробили молоді науковці ЗНУ, тож наприкінці презентації пролунали пропозиції про подальшу співпрацю між факультетом і заповідником «Хортиця».

На початку заходу декан факультету соціології та управління, професор Максим Лепський підкреслив, що ФСУ далеко не завжди відгукується на прохання провести подібні соціологічні дослідження. Центр соціальних досліджень, що діє на базі факультету – одна із двох організацій, які організовують професійне дослідження фокус-груп у нашому місті, і входить до Асоціації соціологів України. Тож у представників ФСУ вистачає подібних замовлень, але вони радо відгукнулись на прохання колективу заповідника, бо надають великого значення розвитку цього острова, перетворення Хортиці на символ не лише Запоріжжя, а й усієї нашої країни. Це дослідження можна розцінювати як інвестицію від факультету в розвиток Хортиці. Максим Анатолійович підкреслив, що магістранти ФСУ при проведенні соцопитування здійснили велику підготовчу роботу й отримали результати, які стали в дечому несподіваним для них самих. Однак, саме ці твердження відображають справжню думку запоріжців про Хортицю й дозволяють збагнути, як саме сприймає знаменитий острів громада нашого міста.
Магістранти ФСУ Лоліта Гур’єва, Микола Мариняк, Ольга Сікорська, Олександра Синичич, Олена Шостак під керівництвом доцента кафедри політології Наталії Лепської з 20 травня по 25 червня провели дослідження методом фокус-груп: вони опитали дві групи, розділені за віком 18-29 і 30-55 років, у межах груп також був здійснений розподіл за статтю та за рівнем освіти респондентів.
Доцент Наталія Лепська під час заходу висловила сподівання, що їхнє дослідження дасть змогу відтворити ідеальний образ Хортиці, яким його хочуть бачити запоріжці, а розроблені ними рекомендації сприятимуть подальшому розвитку острова й зроблять його більш привабливим для туристів. Ольга Сікорська й Олександра Синичич презентували результати дослідження. Так, студенти повідомили присутнім, що більшість опитаних на запитання, якими пам’ятками Запоріжжя вони пишаються, спершу назвали ДніпроГЕС, порт Леніна, Дитячу залізницю. Серед перерахованих пам’яток була й Хортиця, але про неї згадували далеко не в першу чергу.
Більшість респондентів сприймають Хортицю, насамперед, як гарну природну зону, пишаються її історичним значенням, яке пов’язують, насамперед, із Запорізькою Січчю. Загалом, Запорізьку Січ вважають зразком демократії, а козаків – мужніми лицарями, прикладом для наслідування. Крім того, представники молодшої за віком фокус-групи відзначили, що на сьогодні Хортиця має чимале політичне значення, адже може сприяти пробудженню громадської активності й національної свідомості. Однак ніхто з них не надає острову сакрального значення, не сприймає його як національну святиню чи духовний символ.
До того ж, більшість опитаних зійшлися на думці, що Хортиця – гарна рекреаційна зона, хоча молодь прагне поводити вільний час за межами області – в Карпатах чи на морському узбережжі. Мешканці міста впевнені, що острів має величезний туристичний потенціал, здатний привабити відпочивальників не лише з усієї України, але й з-за кордону, однак потребує вкладення чималих коштів у розвиток туристичної інфраструктури. Серед претензій, висунутих мешканцями міста, – відсутність на Хортиці достатньої кількості сміттєзбірників, а також прокладених туристичних маршрутів з накатаними доріжками й лавочками обабіч них, недостатня кількість інформації щодо самого острова й туристичних маршрутів, відсутність автомобільного паркінгу з охороною й маршрутів для туристичних автобусів самим островом, погана поінформованість мешканців Запоріжжя про чисельні події, які проходять на Хортиці тощо.
При розробці рекомендації співробітникам заповідника студенти ЗНУ врахували всі ці побажання. Вони запропонували застосувати для розвитку Хортиці комплексний підхід, приділивши увагу не лише реорганізації туристичної інфраструктури острова, але й поширення інформації про усі події, що відбуваються на ньому, в соцмережах тощо.
Генеральний директор національного заповідника Максим Остапенко подякував дослідникам за їхню важливу працю й нагородив почесними грамотам доцента Наталію Лепську й студентів ФСУ. Він зазначив, що результати соцопитування не стали несподіванкою для співробітників заповідника: зараз триває напружена робота з усіх перерахованих у дослідженні питань. Однак, за словами Максима Анатолійовича, мешканці нашого міста, на жаль, схильні плутати заповідник Хортиця, колектив якого нараховує лише півтори сотні співробітників, й велику територію острова, яка становить одну шосту від території всього міста. На його думку, багато питань з реорганізацією інфраструктури острова, зокрема створення нових маршрутів громадського транспорту, має вирішувати саме міська влада.
Ще одним важливим висновком, на його переконання, який можна винести із дослідження, має стати робота над тим, аби Хортиця у свідомості українців стала символом, що об’єднує всю нашу країну.
Також під час презентації йшлося про подальшу співпрацю між ФСУ та представниками заповідника. Так, науковці ЗНУ як експерти мають вивчити текст майбутнього проекту, який буде втілюватись у життя під патронатом Президента України. У планах співробітників заповідника - втілити цей проект у життя, аби привести Хортицю до ідеального стану, тим самим надавши нашій області зразок для наслідування. Результати дослідження не лише передали для використання представникам заповідника: його планують викласти у соцмережі, де з ними зможуть ознайомитись всі охочі. Крім того, вони увійдуть до збірника наукових робіт, що побачить світ восени, під час науково-практичної конференції, присвяченої 50-річчю національного заповідника «Хортиця». До того ж, Максим Остапенко запропонував дослідникам провести для них детальну екскурсію унікальними історичними і природними пам’ятками острова, познайомити їх із специфікою роботи співробітників заповідника. На його переконання, представники ЗНУ зможуть подати багато вартісних ідей щодо подальшого розвитку Хортиці.

Таміла Тарасенко

Схожі новини