Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Представники ЗНУ беруть участь у Проекті ЄС SemData

Представники ЗНУ беруть участь у Проекті ЄС SemData

30.06.2015 15:00 Все Факультети Математичний Математичний факультет проект 7-ої рамкової програми ЄС «Схеми міжнародного обміну дослідників ім Марії Кюрі» SemData

Запорізький національний університет – один з членів консорціуму проекту 7-ої рамкової програми ЄС «Схеми міжнародного обміну дослідників ім. Марії Кюрі» SemData (Marie Curie International Research Staff Exchange Scheme (IRSES) SemData). У числі інших учасників програми виступають університети Іспанії, Німеччини, Великобританії, Греції, Австралії, США, Чілі та Китаю. Програма SemData є інструментом міжнародного обміну персоналом між дослідницькими групами, а Мадридський політехнічний університет (Universidad Politécnica de Madrid (UPM)) виступає її координатором. У рамках даної програми науковці математичного факультету ЗНУ беруть участь у заходах проекту ЄС та займаються розробкою тем, присвячених семантиці великих і зв'язаних даних.

Від Запорізького національного університету у проекті задіяні науковці та аспіранти математичного факультету: доценти кафедри інформаційних технологій Вадим Єрмолаєв (локальний координатор проекта SemData в ЗНУ) та Наталія Кеберле, доцент кафедри прикладної математики i механiки Вікторія Леонтьєва, аспіранти Євген Алфьоров, Максим Давидовський та Ольга Татаринцева.
Нещодавно аспірант математичного факультету ЗНУ Євген Алфьоров (науковий керівник - доцент кафедри інформаційних технологій Вадим Єрмолаєв) відвідав Мадридський політехнічний університет (Іспанія). Він був запрошений взяти участь у роботі Групи онтологічного інжинірингу (OEG) Вищої технічної школи комп’ютерних інженерів Мадридського політехнічного університету, яка проходила на базі кампусу де Монтеганседо, і пройти науково-дослідницьке стажування (фінансується проектом SemData).
Головною метою проекту SemData є обмін досвідом у галузі створення, зберігання та вилучення знань у великих даних мережі Інтернету. У рамках проекту Група онтологічного інжинірингу, що діє на базі Мадридського політехнічного університету, займається дослідженнями в області штучного інтелекту, зокрема працює над такими напрямками як Semantic Web, Linguistic Linked Data, Natural Language Processing, Data Integration (Big Data and Real World Internet) та Ontology Engineering.
Аспірант Євген Алфьоров також взяв участь у стажуванні в OEG, яке тривало з березня по червень цього року, а потім – у роботі першої літньої школи Dataton, що проходила з 15 по 19 червня в резиденції Lucas Olazábal на базі UPM. Загалом у роботі Групи онтологічного інжинірингу з різних напрямів досліджень взяли участь близько 30 науковців, здебільшого професори, аспіранти та магістранти Мадридського політехнічного університету. Очолив роботу групи професор Оскар Корчо. Основним напрямом роботи її учасників стали дослідження лінгвістичних зв’язних відкритих даних.
Як розповів Євгеній Алфьоров, на базі лабораторії в Монтеганседо працювали кілька груп дослідників. У його інтернаціональній групі, яка складалася з шести осіб, окрім нього були молоді дослідники з різних країн: Дуг Купер (CRCL, Таїланд), Чжіцзя Фан та Хoфен Ван (East China University of Science and Technology, КНР), Хатем Муссолі Сергіх (UKP Lab, Technische Universität Darmstadt, Німеччина) та очільник групи – Ісмаїл ель Маруф (University of Wolverhampton, Великобританія).
Представники цієї міжнародної групи займалися дослідженням можливостей використання зв’язаних відкритих лінгвістичних даних в комп’ютерних технологіях, зокрема для отримання онтологій з текстів. Вони проаналізували конкретні електронні словники (російсько-англійський, китайсько-англійський, англо-український та україно-іспанський) на базі інтернет-ресурсів, виявили проблеми, пов’язані із можливостями електронного перекладу, та визначили шляхи і методи їхнього вирішення. Але така робота довготривала, у рамках тижневого проекту вирішити проблему остаточно неможливо. Тому представники групи і далі будуть працювати разом, кожен вже на базі свого ВНЗ. Було також запропоновано розширити спільну роботу, розпочату під час роботи школи Dataton, а результати спільних досліджень молоді науковці планують представити у публікаціях та на семінарі Second Workshop Natural Languge Processing and Linked Open Data, який проходитиме восени у Болгарії (http://www.bultreebank.org/NLP&LOD2/).
Євген висловив свою думку про роботу та подорож: «Участь у проекті надала мені можливість отримати певні навички дослідницької роботи у колективі. Матеріали та набуті вміння, звичайно, стануть у нагоді для роботи над моїм дисертаційним дослідженням з теми «Отримання онтологій з потоків текстової інформації». Я також маю намір продовжувати роботу, розпочату у рамках Dataton. Результати досліджень будуть використані у технологіях з вдосконалення електронного перекладу мов. Окрім того, я отримав велике задоволення, відвідавши Іспанію: кампус де Монтеганседо розташований на території лісової зони серед мальовничих гір неподалік від Мадриду, тут я знайшов друзів-однодумців, разом з якими продовжуватиму цікаву для мене наукову тему».
Зараз Євген Алфьоров також працює викладачем кафедри інформатики, програмної інженерії та економічної кібернетики в Херсонському державному університеті. Після повернення з Іспанії, йому запропонували розробити новий курс з дисципліни «Інженерія знань», який фахівець почне викладати вже з початку нового навчального року.
Про свою роботу розповіла також Наталія Кеберле: «В рамках проекту я працюю над публікацією існуючих відкритих даних (open data), які надаються, наприклад, державними органами, в форматах зв'язаних даних (linked data), тобто в форматах, придатних для машинної обробки (наприклад, так працює dbpedia – машинозчитуваний варіант Вікіпедії), а також над просторово-часовим аналізом відкритих даних, пов'язаних з діяльністю міст, так званих Smart Cities. Завдяки проекту я змогла взяти участь в унікальній літній школі з публікацію пов'язаних даних для міст (LD4SC, м. Серседилья, Іспанія) та познайомитися з передовими технологіями в цій галузі. Вчені з провідних лабораторій Європи, які працюють в галузі Smart Cities, поділилися унікальним досвідом і продемонстрували успішні проекти з управління міською інфраструктурою за допомогою технологій відкритих пов'язаних даних і технологій Semantic Web».

Олена Хлистун

Схожі новини