Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Археологи ЗНУ вивчали золотоординське місто поблизу Юрківки

Археологи ЗНУ вивчали золотоординське місто поблизу Юрківки

06.08.2015 13:40 Все Факультети Історії та міжнародних відносин Історичний факультет археологічна практика

Впродовж липня середньовічний загін археологічної експедиції ЗНУ проводив дослідження пам’ятки XIV століття поблизу с. Юрківка Оріхівського району Запорізької області. Дослідження велися в рамках навчальної практики студентами I курсу історичного факультету ЗНУ спеціальності «Історія». Метою практики було практичне закріплення теоретичних знань, отриманих з курсу «Археологія».

Золотоординське місто, що отримало у науковій літературі умовну назву «городище Кінські Води», розкинулось по обидва береги річки Конка, на теренах сучасних населених пунктів Кірове та Юрківка. Археологічні роботи ЗНУ, що ведуться з 2008 року, зосереджені на правобережному підвищенні – пагорбі Мечеть-Могила. На площі близького 2 га розташовані залишки п’яти будівель.
Цьогорічні дослідження велися на культовій споруді, побудованій з використанням каміння і цегли. Вона мала форму восьмикутного «барабану», її стіни складені з випаленої квадратної цегли, розміри яких характерні для золотоординських міст Криму, Поволжя, Середньої Азії і хулагуїдського Ірану. Стіни прикрашені різнокольоровим геометричним орнаментом з кашинних плиток. Слово «кашин» перського походження, свою назву отримало від перського міста Кашан, у перекладі означає «скло». Це дуже широкий термін для позначення напівфаянсу, до складу якого входили біла глина, пісок, вапняк, скло і кварцит. Кашинні вироби з’явились у домонгольському Ірані і були поширені у XII – XIV ст. Для періоду Золотої Орди було характерне широке використання виробів з кашину, запозиченого з Персії, в тому числі для оздоблення будівель суспільного призначення або мавзолеїв заможних чи видатних осіб, що сповідували іслам.
Серед фундаменту знайдений також кам’яний надгробок, що припускає наявність поховань. У культурному шарі виявлено значну кількість свинцевих фрагментів. Використання свинцю періоду Золотої Орди відоме серед культових будівель Солхату (сучасне місто Старий Крим), зокрема у легендарній мечеті Куршун-Джамі (Свинцева Мечеть).
У центральній частині споруди у с. Юрківка експедицією ЗНУ відкритий прямокутно-квадратний майданчик, розмірами 6 х 8 метрів. Долівка майданчика скріплена цеглою на гіпсовому розчині. Для побудови майданчика було вирито великий котлован, дно якого було обмазане сірою глиною. Під долівкою майданчика зафіксована регулярна цегляна кладка від системи опалювання, також були виявлені складні конструкції, призначення яких ще остаточно не з’ясовано. У заповненні котловану знайдені фрагменти гончарного посуду, срібні і мідні монети. Монети засвідчують, що місто знаходилося на важливій транзитній магістралі – північній ділянці Великого шовкового шляху.
Більшу схожість за орнаментом виявляють ганчові (гіпсові) обойми з Селітренного городища, що було першої столицею Золотої Орди – Сарай-Бату. Без сумніву, ця будівля була за часів Золотої Орди визначною суспільною спорудою, вірогідно, - мечеттю. Справжня назва цього міста поки нам невідома. І хоча дослідження цієї унікальної для Запорізького краю археологічної пам’ятки тільки розпочалися, значення її надзвичайно велике, а отже можливі нові відкриття. Вже зараз можемо стверджувати, що за часів Золотої Орди наш край не був «диким полем», через нього проходила північна ділянка Великого шовкового шляху. Етнічний склад золотоординських міст був надзвичайно строкатим, серед мешканців були зігнані та захоплені в полон майстри й ремісники, в тому числі - з території Київської Русі. Найбільшу схожість пам’ятка має серед міст Золотої Орди на Волзі і Кримського півострову. З’ясувати період існування цієї унікальної для Запорізького краю пам’ятки – справа часу.

Доцент кафедри всесвітньої історії та міжнародних відносин Михайло Єльніков

Схожі новини