Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Засновник газети «Дзеркало тижня» поспілкувався в ЗНУ з майбутніми журналістами

Засновник газети «Дзеркало тижня» поспілкувався в ЗНУ з майбутніми журналістами

20.10.2015 11:17 Все Факультети Журналістики Факультет журналістики почесні гості

Минулого тижня факультет журналістики відвідав засновник газети «Дзеркало тижня», до недавнього часу голова, а тепер – член Комітету з журналістської етики Володимир Мостовий. Гість розповів студентам та викладачам факультету про свій професійний досвід, роботу в Комітеті, а також поділився думками щодо стратегічних правил поведінки журналіста, не зафіксованих в жодних документах.

Володимир Павлович вважає, що кожен журналіст повинен пам’ятати такі основні постулати, які допоможуть йому визначити свою поведінку в суперечливих ситуаціях: «Про що б ви не писали, ви писатимете про себе. Ваш текст демонструє вашу позицію, ерудицію, компетентність в доборі аргументів тощо. По-друге, де б ви не працювали, єдине, що реально є цінним – ваше ім’я. Його заробляєш роками, а втрачаєш в одну мить. По-третє, не втомлюйтесь ставити собі запитання: “Що мені дає право судити людей?”».
Диплом журналіста член Комітету з журналістської етики називає контрактом із державою, який надає право інформувати суспільство, а знання журналістських стандартів та етики – технікою безпеки. За даними Володимира Мостового, в українських редакціях до шістдесяти відсотків журналістів не мають відповідних дипломів. «Одного разу в Комітеті ми розглядали скаргу журналіста телеканалу «1+1», який за освітою є вчителем фізкультури. Для нього було відкриттям, що існують журналістські стандарти», – зазначив Володимир Павлович.
Журналіст розповів і про історію заснування газети «Дзеркало тижня», а також про взаємодію редакції з українськими Президентами. Так, Леонід Кучма жодного разу особисто не спілкувався з Володимиром Мостовим, але з нагоди сотого випуску назвав видання «Газета для тих, хто не розучився думати». Віктор Ющенко підтримував із редакцією дружні стосунки, але після обрання його Головою держави та появи у виданні критичних матеріалів, змінив свою думку про газету на негативну. За часів Віктора Януковича редакторові «Дзеркала тижня» пропонували від 2 до 7 мільйонів доларів за лояльність до влади.
Роботу журналіста Володимир Мостовий охарактеризував поетичним рядками літературного редактора «Дзеркала тижня» Галини Паламарчук: «Ми всі працюємо Сізіфами, а підпрацьовуємо Касандрами», – проілюструвавши цитату публікацією Юлії Мостової за 2012 рік, де вона писала, що Віктор Янукович достроково покине пост Президента.
До державних звань та нагород журналістам Володимир Павлович ставиться специфічно. Він вважає, що такі відзнаки свідчать про служіння журналіста інтересам влади, а не суспільства. Яскравим прикладом цього твердження є той факт, що редакція «Дзеркала тижня» висувала кандидатуру Сергія Рахманіна на присвоєння звання «Заслужений журналіст України» п’ять разів (!), але звання він так і не отримав.
На питання від студента про зміни до Кодексу професійної етики журналіста, які б гість вніс з урахуванням подій в Україні, Володимир Мостовий зазначив: «Жоден здобутий фактаж не вартує життя журналіста».

Олександра Усенко