Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Академічні традиції спецради з історичних наук

Академічні традиції спецради з історичних наук

09.11.2015 10:53

У Запорізькому національному університеті 2016 рік оголошений ректором університету професором Миколою Фроловим роком науки. Важливим елементом наукової інфраструктури університету є діяльність спеціалізованих вчених рад, які є основною ланкою в системі атестації науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації. З-поміж семи спецрад, що діють нині в університеті, на окрему увагу, по праву, заслуговує спеціалізована вчена рада з історичних наук. Саме вона першою постала в університеті у квітні 1992 року, заявивши про Запорізький державний університет як центр підготовки кадрів. Так само першою в історії вишу ця рада зуміла підвищити у 2015 році свій статус до високого рівня докторської спеціалізованої вченої ради.

Спецрада з історичних наук вже сама заслуговує стати об’єктом історичного дослідження, адже 23-річний досвід її функціонування став ваговим внеском у розвиток вітчизняної науки, започаткував академічні традиції. Перші кроки її роботи відбувалися у непростих умовах становлення української державності. Завдяки професіоналізму першого і багаторічного голови ради професора Федора Турченка та злагодженій роботі колективу істориків, у більшості університетів та академічних установ країни зараз можна зустріти дослідників, що завдячують запорізькій спецраді стартом своєї наукової діяльності. Серед «вихованців» ради й керівники різного рівня, представники освітянської галузі, державні службовці. Загалом завдяки спецраді близько 200 кандидатів історичних наук поповнили лави кадрів вищої кваліфікації.
Ідея створення на базі кандидатської ради докторської обговорювалася багато років. Однак вдалося зреалізувати її ректору університету, доктору історичних наук, професору Миколі Фролову. Він згуртував потужний колектив докторів наук – істориків із Запоріжжя, Харкова, Дніпропетровська, Полтави, переконавши Міністерство освіти і науки у тому, що Запорізький національний університет заслуговує мати власну докторську спецраду.
Наказом МОН України від 06.03.2015 р. № 261 було затверджено спеціалізовану вчену раду Д 17.051.01 з правом прийняття до розгляду та проведення захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора і кандидата історичних наук за двома спеціальностями 07.00.01 «Історія України» та 07.00.06 «Історіографія, джерелознавство та спеціальні історичні дисципліни».
Доктор історичних наук, професор, ректор ЗНУ Микола Фролов очолив спецраду, заступником голови було призначено доктора історичних наук, професора Федора Турченка, вченим секретарем – кандидата історичних наук, доцента Юрія Каганова, оновився й персональний склад ради. Професор Федір Турченко відзначає: «Завдяки управлінському досвіду та авторитету Миколи Олександровича Фролова нині діяльність спецради виведена на новий рівень: поліпшилися матеріально-технічні умови роботи, розширюється географічна представленість дисертантів, тематика досліджень, пожвавлюються наукові контакти. Невипадково, Міністерство освіти і науки доручає нашій спецраді проведення додаткового рецензування докторських і кандидатських дисертацій, захищених у спецрадах інших установ. Зрештою, докторський статус ради, який набутий зусиллями Миколи Фролова, є кроком на шляху перетворення нашого вишу з провінційного на справжній регіональний європейський виш.
Відзначу, що Миколу Олександровича вирізняє демократичний стиль керівництва радою, компетентність як історика, висока вимогливість й водночас почуття гумору. Микола Фролов знає зсередини специфіку роботи спецради, адже протягом багатьох років сам виступав на її засіданнях як науковий керівник своїх аспірантів, офіційний опонент».
Також коментує роботу спецради й доктор історичних наук, професор Любов Жванко, Харківський національний міського господарства імені О.М.Бекетова: «Я в цьому році уперше запрошена до роботи у спеціалізованій вченій раді, що є важливим досвідом у житті кожного викладача і науковця. І відразу скажу, що спеціалізована вчена рада Запорізького національного університету – це висококваліфіковані професіонали у своїх напрямках досліджень, це сприятливий і позитивний мікроклімат роботи як для членів спецради так і здобувача, для якого день захисту – один із найважливіших у своєму житті, це фахові обговорення і конструктивні дискусії не для «поставити» на місце і без того знервованого дисертанта, а справжній обмін думок. Позитив і доброзичливість, добра посмішка, яка руйнує бар’єр у спілкуванні, глибокий розум – все це йде від її голови доктора історичних наук, професора Миколи Олександровича Фролова. Як завжди нам важливе перше враження від людини. Перше враження – керівник високого рівня, його демократизм на цій посаді свідчить про високі професійні та моральні якості, оскільки часто українські реалії показують, що для окремих осіб спецрада перетворюється на таку собі вотчину із всіляко залежними «безголосими» її членами. Запорізька спецрада під керівництвом Миколи Олександровича – це дійсно фахова структурна одиниця провідного вузу Півдня України, в якій захищають не лише кандидатські та докторські дисертації, а й проводять, за дорученням МОН України, серйозну експертну роботу»
Тож цитата Марка Тулія Цицерона, що «Історія – це свідок часів, світоч правди, життя пам`яті, наставниця життя, вісниця старовини» – чи не найбільш влучно передає відчуття й думки тих науковців, які вважають себе дотичними до роботи спецради з історичних наук.
Варто зауважити, що на Вашу увагу в контексті оголошення року науки чекають чимало матеріалів про наукові школи Запорізького національного університету. Протягом навчального року знані науковці та молоді вчені матимуть нагоду розповісти про свої здобутки та перспективи.