Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Факультет фізичного виховання ЗНУ створює всі необхідні умови для надання якісної освіти

Факультет фізичного виховання ЗНУ створює всі необхідні умови для надання якісної освіти

11.11.2015 10:01 Все Факультети Фізичного виховання Факультет фізичного виховання Звіт

Факультет фізичного виховання ЗНУ завжди намагається покращувати свій кадровий потенціал для забезпечення якісної освіти молодих фахівців за спеціальностями «Фізичне виховання», «Фізична реабілітація», «Олімпійський та професійний спорт» і «Здоров’я людини». Значна робота проводиться також для зацікавлення абітурієнтів. Під час засідання Вченої Ради ЗНУ декан факультету, професор Микола Маліков запропонував звіт на тему про «Стан та перспективи навчально-наукової та кадрової роботи на факультеті фізичного виховання».

Під час заходу Микола Васильович розповів присутнім про кадрове забезпечення та організаційну роботу на факультеті. Зокрема, він зазначив, що його структуру сьогодні складають сім кафедр: здоров’я людини та фізичної реабілітації, теорії та методики фізичного виховання і спорту, олімпійського та професійного спорту, спортивних ігор, туризму, медико-біологічних основ фізичного виховання і спорту, фізичного виховання. На факультеті працюють 75 викладачів, з них 7 докторів наук, професорів, 40 кандидатів наук, доцентів. Загальній рівень забезпеченості кадрами вищої кваліфікації на факультеті складає – 62,3%.
Слід зазначити, що за результатами рейтингової оцінки роботи кафедр ЗНУ кафедра здоров’я людини та фізичної реабілітації та кафедра теорії та методики фізичного виховання і спорту увійшли в 10-ку кращих кафедр університету (відповідно 5-е та 8-е місця).
Протягом звітного періоду викладачі факультету захистили 5 докторських дисертації (Богдановська Н.В., Клопов Р.В., Маковецька Н.В., Сватьєв А.В., Дорошенко Е.Ю.) та 10 кандидатських дисертацій. Окрім того, запланували захисти ще 8 кандидатських дисертацій (Кокарєв Б.В., Сердюк Д.С., Притула О.Л., Сидорук Г.В., Іванська О.В., Бойченко К.Ю., Потапова О.В., Бережна-Притула М.О.), що дозволить факультету фізичного виховання підвищити рівень забезпеченості кадрами вищої кваліфікації до 73,3%.
Позитивну роль у вирішенні проблеми підвищення кадрового потенціалу факультету відіграє ефективна робота аспірантури й докторантури, де зараз навчаються 11 викладачів і співробітників факультету.
Окрім того, декан Микола Маліков зазначив, що на факультеті зараз навчається 1354 студента. Серед них є чемпіони та призери Чемпіонатів світу, Європи, Кубків Миру і Європи, 59 - Чемпіонів і призерів Чемпіонатів України, 115 - членів збірних команд України, 59 - членів клубів вищої ліги чемпіонатів України.
Кожного року факультет фізичного виховання ЗНУ обирають для отримання вищої освіти нові абітурієнти. Так, під час вступної кампанії 2015 року середній відсоток набору студентів на денне відділення за усіма напрямами підготовки за ОКР «бакалавр» склав 73,6%, за ОКР «спеціаліст» – 92%, а за ОКР «спеціаліст» – 95,27%.
Аналіз вступної кампанії на старші курси за ОКР «Бакалавр» (з інших ВНЗ або училищ) також дозволив констатувати досить позитивні результати: прийнято 135 осіб, з них 39 на денне та 96 – на заочне відділення.
Значну увагу, за словами Миколи Малікова, на факультеті приділяють організації навчального процесу у відповідності до сучасних вимог, підготовці навчальних програм та наповненню курсів на платформі дистанційного навчання Moodle, а також покращенню успішності навчання студентів.
В 2014/2015 н. р. провели значну роботу щодо ліцензування та акредитації таких спеціальностей факультету, як «фізичне виховання», «спорт», «здоров’я людини», а також «готельно-ресторанний бізнес».
З метою підвищення якості викладання на факультеті ведеться активна науково-методична робота. Викладачі факультету за звітний період видали 9 навчальних посібників, близько 35 методичних посібників та рекомендацій, затверджених Вченою радою ЗНУ. Також – 4 монографії, більше 150 статей (з них 80 % у фахових виданнях), тез конференцій, конгресів та з’їздів різного рангу, отримали 5 авторських свідоцтв.
Окрім того, факультет активно працює за такими напрямками, як «Розробка системи функціонального моніторингу та оптимізації стану здоров’я різних груп населення», «Теоретико-методичні засади професійної підготовки фахівців з фізичної культури та спорту», «Розробка сучасних методів оцінки та фізіолого-біохімічної корекції функціонального стану та функціональної підготовленості спортсменів різної кваліфікації», «Інноваційні технології у фізичному вихованні та спорті», «Розробка сучасних методичних підходів щодо оптимізації навчально-тренувального процесу спортсменів різної кваліфікації та спеціалізації», «Загальні проблеми олімпійського та професійного спорту».
На факультеті продовжують проводити два дослідження за рахунок державного бюджету (згідно конкурсу МОН України). Перше – «Фізико-хімічні особливості системи синтезу оксиду азоту в процесі адаптації організму до довготривалих фізичних навантажень” (науковий керівник – професор Маліков М.В.). За результатами досліджень розробили принципово нові методичні підходи щодо оцінки поточного рівня резервних можливостей організму спортсменів та рівня їхньої функціональної підготовленості, що має важливе значення щодо своєчасної корекції тренувальних занять та виходу спортсменів на своєрідний пік спортивної форми.
Темою другого наукового дослідження є «Розробка комплексної системи підвищення функціональної підготовленості спортсменів вищої кваліфікації на основі використання речовин антиоксидантної спрямованості» (науковий керівник – професор Богдановська Н.В.). За результатами цього дослідження розробили ексклюзивну програму оперативної оцінки та корекції функціональної підготовленості спортсменів вищої кваліфікації на різних етапах річного циклу підготовки.
Варто зазначити, що результати науково-дослідної роботи лабораторії «Біохімії та фармакології спорту» факультету фізичного виховання ЗНУ впроваджені в тренувальний процес футбольного клубу «Металург», команди з дзюдо ФСК «Динамо», волейбольної команди «Орбіта-ЗТМК-ЗНУ», гандбольного клубу «ЗТР», збірної команди України з веслування академічного.
Окрім того, на базі лабораторій виконуються кандидатські дисертації та дипломні роботи спеціалістів та магістрів факультету фізичного виховання. Проявити свої здібності у науковій діяльності студенти мають можливість в 5 студентських наукових групах факультету, котрі діють під керівництвом професорів Миколи Малікова, Ніни Байкіної, Надії Богдановської, Анатолія Коноха, Андрія Сватьєва, Наталії Маковецької, Романа Клопова.
Також на факультеті успішно діють такі наукові школи, як «Розробка сучасних методів оцінки та фізіолого-біохімічної корекції функціонального стану та функціональної підготовленості спортсменів різної кваліфікації» (наукові керівники – професор Маліков М.В., професор Богдановська Н.В.), «Вивчення адаптивних можливостей організму осіб різного віку, статі та функціональної підготовленості у процесі онтогенезу» (науковий керівник – професор Маліков М.В.), «Корекційна педагогіка і спеціальна психологія» (науковий керівник – професор Байкіна Н.Г.), «Теорія та методика професійної освіти» (наукові керівники – професор Конох А.П., професор Маковецька Н.В.).
Досить активно на факультеті впроваджується форма підвищення наукової кваліфікації за рахунок стажування викладачів за кордоном. Так, протягом звітного періоду п’ятеро викладачів взяли участь у стажуванні студентів факультету в готелях Туреччини, а докторантка Малікова А.М. пройшла стажування в університеті Грінвича (Велика Британія). Окрім того, провідні фахівці факультету беруть активну участь у роботі спеціалізованих вчених рад по захисту дисертацій.
У рамках науково-дослідної роботи факультет співпрацює з 25 організаціями України та іноземних держав, більшість з яких була досягнута за звітний період.
Велике значення для забезпечення високої якості освіти студентів відіграє і матеріальна база факультету фізичного виховання, яку складають аудиторії навчального корпусу №4 та спортивний комплекс з гімнастичним, ігровим, тренажерним залами, а також залом хореографії, аеробіки та танців. Також факультет має два додаткових зали аеробіки, відкритий спортивний майданчик, навчальні лабораторії лікувальної фізичної культури, спортивної медицини, відновлення локомоторних функцій організму, гігієни фізичного виховання, інноваційних технологій у фізичній культурі та спорті, комп’ютерний клас (близько 70% занять із фундаментальних дисциплін випускаючих спеціальностей проводяться за новими комп’ютерними програмами). При спорткомплексі є оздоровчо-відновний комплекс, який включає сауну, душеві, басейн, кімнату відпочинку та кабінет масажу.
Для проведення практичних занять студентів факультетом підписані відповідні договори з басейном «Славутич», стадіоном «Локомотив», школою Олімпійського резерву, обласною клінічною лікарнею, міською клінічною лікарнею та іншими організаціями. Значних результатів вдалося досягти завдяки навчанню на факультеті спортсменів вищої кваліфікації. Так, студенти здобули 4 золоті, 9 срібних та 9 бронзових нагород у змаганнях міжнародного рівня. В чемпіонатах України з різних видів спорту 38 студентів факультету зайняли перші місця, 45 - другі та 29 - треті. В чемпіонатах України серед студентів вихованці факультету завоювали 27 золотих, 28 срібних та 34 бронзові нагороди.
У перспективі факультет фізичного виховання, за словами Миколи Васильовича, планує й надалі покращувати свій кадровий потенціал, провести роботу по підвищенню методичного забезпечення освітнього процесу до 100%, активізувати роботу з отримання міжнародних грантів із проблем фізичного виховання і спорту, розширити міжнародні зв'язки факультету з університетами іноземних країн в сфері фізичного виховання і спорту.
Окрім того, на факультеті планується відкриття аспірантури зі спеціальностей 24.00.01 («Олімпійський і професійний спорт») і 24.00.02 («Фізичне виховання»). Найближчим часом має також завершитись акредитація нової спеціальності «Готельно-ресторанний бізнес» (до 30.06.2016 р.) та ліцензування спеціальностей «Фізичне виховання», «Спорт», «Здоров’я людини» (до 31.03.2016 р.).

Схожі новини