Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Вперше в ЗНУ пройшла конференція з проблем сталого розвитку та екологізації економіки

Вперше в ЗНУ пройшла конференція з проблем сталого розвитку та екологізації економіки

25.11.2015 15:52 Все Факультети Економічний Економічний факультет конференція сталий розвиток екологізація

24 листопада на базі Запорізького національного університету відбулася І Всеукраїнська конференція «Сталий розвиток економіки на засадах ресурсоефективності». Вона започаткована з ініціативи представників економічного факультету ЗНУ за підтримки державних та громадських організацій та за участі багатьох навчальних закладів вищої освіти – Міністерства освіти і науки України, Запорізької обласної державної адміністрації, Всеукраїнської спілки вчених-економістів, Академії наук вищої освіти України, Академії економічних наук України, Центру екологічної культури у Запоріжжі, Запорізького державного медичного університету, Запорізької державної інженерної академії та інших. У ході конференції учасники розглянули першочергові проблеми, які складають сьогодні основу стратегії сталого розвитку економіки нашої країни, і низку пов’язаних із цим питань: екологізація виробництва, глобальна переорієнтація енергетичної системи на відновлювані ресурси, необхідність реформування системи економіки із залученням інновацій та інвестицій у галузь екологічного виробництва, а також пов’язані із цим проблеми адміністративної реформи з децентралізації влади.

Участь у конференції взяли 85 представників широкого наукового загалу – студентів та вже знаних науковців, адміністративних та бізнес-структур, а також виробничників. Усіх присутніх у залі привітали з початком роботи конференції проректор з наукової роботи ЗНУ, професор Геннадій Васильчук та декан економічного факультету, професор Алла Череп. Звертаючись до широкого загалу від імені ректора ЗНУ, народного депутата України, професора Миколи Фролова, Геннадій Миколайович зауважив: «Економічний факультет нашого вишу завжди знаходиться у центрі розвитку економічних подій нашої країни, його науковці та студенти не стоять осторонь обговорення актуальних проблем, продукуючи велику кількість ефективних та необхідних для розвитку економіки ідей і пропозицій». Усім учасникам заходу він побажав енергії, позитиву та ефективної роботи під час конференції.
У свою чергу, професор Алла Череп ще раз наголосила на актуальності обраної для обговорення теми, особливо в умовах гострого обмеження у традиційних джерелах природних ресурсів та складної екологічної ситуації у Запорізькому регіоні. Відтак, вкрай необхідним для процвітання нашої країни є розробка стратегії ресурсоефективності та екологізації. Вона представила присутнім гостей конференції, які працюють у галузі вирішення цих питань і мають корисну інформацію, якою готові ділитися із колегами. Зокрема, у числі учасників були присутні начальник департаменту інвестиційної діяльності КП «Запорізьке міське інвестиційне агентство» Вадим Демченко, директор ТОВ «Екотехнологічна компанія “Гранік”» Геннадій Дубов, представник Швейцарсько-Українського проекту «Розвиток органічного ринку в Україні», директор ТОВ «Сиб-Агро», експерт органічного ринку Іскандер Бікбаєв, керівник Центру екологічної культури у Запоріжжі Наталія Пічкур, представники ЗДМУ, Кам’янець-Подільського національного університету ім. Івана Огієнка та інші.
Робота конференції тривала у п’яти напрямах: «Інтеграція фізіократичних підходів та інноваційних методів ведення бізнесу у сфері енергозбереження»; «Формування стратегії розвитку економіки на засадах екологічності, енергозбереження та альтернативної енергетики»; «Проблеми фінансового забезпечення процесу розробки та впровадження еко-технологій для суб’єктів господарювання»; «Сучасний стан та перспективи зеленого туризму в Україні»; «Розвиток органічного ринку в Україні».
У рамках теми конференції про роботу наукової школи «Зелена економіка», яка працює на базі економічного факультету, розповіла присутнім голова студентської групи цієї школи Дар’я Пєнзєва. Модераторами цього актуального напряму виступають професори ЗНУ – ректор Микола Фролов та декан Алла Череп, керівник Центру екологічної культури у Запоріжжі Наталія Пічкур, а також сама Дар’я Пєнзєва. Основними завданнями структури є дослідження питань виробництва екологічно чистої продукції в умовах техногенного виробництва Запорізького регіону, екологізація виробництва та виробничих процесів, науково-методичне забезпечення та розвиток ініціатив студентів у цьому напрямку, розробка моделей, які сприяють інвестуванню коштів у дану галузь, а також популяризація екологічного мислення серед населення регіону тощо. Доповідачка також запросила ініціативних студентів з інших ВНЗ долучатися до роботи запорізької школи «Зелена економіка».
Перед присутніми також виступив представник АБ «Укргазбанк», начальник управління роздрібного банкінгу Павло Шабанов. Він розповів про інвестиційну діяльність цього банку у рамках програми розвитку екологічної економіки, а також відповів на запитання присутніх.
Завідувач кафедри міжнародної економіки ЗНУ, професор Дмитро Бабміндра представив учасникам заходу коло питань, які потребують швидкого вирішення, задля створення можливостей розвитку екологічної та соціально-орієнтованої економіки в Україні, зокрема це стосується соціально-орієнтованого рину земельних ресурсів, механізмів здійснення контролю за розподілом місцевих земельних ресурсів – з боку територіальних громад та органів місцевого самоврядування – у рамках реформи з децентралізації влади. Обговорюючи тему «Децентралізація владних повноважень та розвиток ринку землі», доповідач не лише окреслив напрями актуальної діяльності науковців та представників управлінських структур, а й вказав на шляхи вирішення багатьох проблем, зокрема, спираючись на досвід інших країн. Зважаючи на той факт, що дане питання стоїть лише на початку вирішення і потребує активного долучення до цього ініціатив вчених, громадських діячів і, зокрема, молодих фахівців, тема викликала жваву дискусію у залі, під час якої були представлені різноманітні точки зору на дану проблему.
Про досвід енергоефективної діяльності та інновації у технологіях енергозбереження розповів гостям проректор з АГР ЗНУ Сергій Кушнір. Він згадав, що у 2009 році перед університетом постала гостра проблема економії видатків на енергоносії, відтоді над цією темою працює велика кількість співробітників ЗНУ, у результаті чого була впроваджена високоефективна автоматизована система енергопостачання. Відтепер наш університет має чим пишатися, бо ці новітні технології є сьогодні конкурентоспроможними навіть у країнах ЄС. Але він також нагадав, що енергозбереження є спільною задачею усього університетського колективу і лише за умов належного екологічного мислення, зокрема, у колі студентської молоді, ми отримаємо достатньо високий показник енергоефективності та мінімальні затрати.
Цікаві та актуальні доповіді під час конференції представили й студенти. Петик Анастасія та Наталя Ленчицька з Кам’янець-Подільського національного університету ім. Івана Огієнка (науковий керівник – старший викладач О. М. Тітаренко) виступили з теми «Агротуризм в контексті розвитку туристичної галузі», представники ЗДМУ Владислава Петровська розповіла про досвід «Використання екологічних технологій в сучасних умовах», а Дмитро Тимофеєв (науковий керівник обох студентів – доцент О. В. Кирсанова) представив «Особливості розвитку сільського «зеленого туризму» в Запорізькій області».
Окрім того, експерт органічного ринку в Україні Іскандер Бікбаєв звернув увагу присутніх на актуальні питання «Органічного виробництва. Економічні аспекти та екологічну безпеку». Підсумовуючи представлені на конференції тематичні напрями, керівник Центру екологічної культури у Запоріжжі Наталія Пічкур зробила акцент на «Інституційних засадах розвитку органічного ринку в Україні».
Активну участь у конференції також взяли інші гості університету: представники Таврійського державного агротехнологічного університету, свої корисні думки з приводу обговорюваних на засіданні тем виказали й представники бізнес-кіл, зокрема, член робочої групи проекту USAID АгроІнвест у Запоріжжі, голова Благодійного фонду «Анастасія» Микола Трифонов.
У підсумку, за результатами конференції, враховуючи пропозиції та коментарі фахівців, була укладена спеціальна резолюція, яка буде передана представникам ЗОДА та Академії економічних наук України – для розгляду та ефективного вирішення питань сталого розвитку в Запорізькому регіоні та в Україні. Насамкінець студенти-учасники конференції були відзначені грамотами. А ті представники молодої науки, які вже сьогодні мають цікаві актуальні пропозиції та напрацювання у галузі екологічного виробництва, були запрошені до участі у роботі новоствореного в ЗНУ бізнес-інкубатора «БІ – Запоріжжя» з пропозицією представити свої бізнес-плани і стратегічні програми.
У рамках конференції Наукова бібліотека ЗНУ традиційно організувала книжкову виставку з теми «Сталий розвиток в економіці». Гості університету отримали можливість ознайомитися із працями та розробками науковців ЗНУ та, зокрема, економічного факультету, а також списками іншої літератури з розділів «Екотехнології», «Енергозбереження» та «Зелений туризм».

Олена Хлистун

Схожі новини