Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Студенти філологічного факультету провели літературно-драматичний вечір до 170-річчя Івана Карпенка-Карого

16.12.2015 09:23 Все Факультети Філологічний Філологічний факультет свято творчий вечір

На філологічному факультеті Запорізького національного університету існує гарна традиція: його представники регулярно проводять музично-драматичні композиції, присвячені ювілеям вітчизняних митців, фундаторів української культури. Нерідко ініціаторами проведення таких святкових культурологічних заходів виступають студенти факультету. Так, 15 грудня в ЗНУ відбувся літературно-драматичний вечір, присвячений 170-річчю з дня народження одного з найвідоміших засновників українського національного театру, видатного драматурга, талановитого актора Івана Карпенка-Карого. Організаторами заходу стали студенти 3 курсу спеціальності «Українська мова і література».

На початку вечора декан філологічного факультету, професор Тамара Хом’як відзначила ініціативність і творчий підхід до вивчення класичної літератури студентів-учасників заходу. Також вона нагадала присутнім, що важко переоцінити внесок родини Тобілевичів у розвиток української культури. Адже сама вона подарувала вітчизняному театру таких корифеїв сцени, як Марія Садовська-Барілотті, Панас Саксаганський, Микола Садовський – сестру і братів Івана Карповича. Сам Іван Карпенко-Карий, перш за все, вважав себе актором. Однак, як і багато інших видатних акторів другої половини ХІХ сторіччя, таких, як Михайло Старицький і Марко Кропивницький, змушений був водночас писати тексти вистав. Результатом його напруженої творчої роботи стали 18 оригінальних п’єс, які увійшли в золотий фонд української драматургії. Епітафія на могилі митця: «Люде вмирають – ідеї вічні. Серце твоє, налите правдою і любов'ю до рідного темного люду, полягло поміж ним, і дух величний твій витатиме над ним вовіки. Коли ж незрячі тепер і прозріють, тебе в сім'ї своїй вільній, новій спом'януть», – стала не лише свідченням глибокої поваги до драматурга його сучасників. Ці палкі щирі слова відзиваються у серцях і сучасних шанувальників творчості письменника.
Автор сценарію творчого вечора, третьокурсниця Марія Ленок включила до нього не лише відомості про найважливіші віхи життя письменника й уривки з його найвідоміших творів, але й відгуки найвідоміших його сучасників, зокрема Івана Франка й Панаса Мирного. Студентки Альона Новосьолова й Аліна Чілій – виступили з декламацією поезій, присвячених Івану Карпенку-Карого й корифеєм української сцени.
Ведучі заходу – студентки 3 курсу Анна Ковнір й Катерина Вініченко – нагадали глядачам, що в ХІХ сторіччі театр був однією з небагатьох можливостей пропагандувати національну ідентичність простому українському народу – селянам і робітникам, більшість із яких були неписьменними.
Неабияке захоплення у глядачів викликали уривки із найвідоміших творів митця, як драм, так і комедій, інсценованих студентами філологічного факультету: третьокурсниками Наталією Маширо, Іриною Тананаєвою, Андрієм Дьяченком, Дариною Туркалевич і Тимуром Керімовим, другокурсниками Дмитром Покровою й Вадимом Молоцьким, студентами 1 курсу Кирилом Ракитою та Вадимом Ахмеровим.
Наприкінці заходу глядачі – викладачі та студенти різних курсів філологічного факультету – підвелися й стоячи аплодували учасникам свята. Також вони щиро подякували всім, хто доклав чимало зусиль, аби драматична спадщина Івана Карпенка-Карого повстала перед аудиторією у всій своїй вражаючій різноманітності.

Таміла Тарасенко