Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Досвід професійної інтеграції студентів факультету журналістики в мас-медійне середовище

Досвід професійної інтеграції студентів факультету журналістики в мас-медійне середовище

25.12.2015 14:57 Все Факультети Журналістики Факультет журналістики вчена рада практика

Саме з такою доповіддю виступив під час засідання Вченої ради ЗНУ декан факультету журналістики, професор Володимир Манакін. Зокрема, він відзначив, що якість підготовки майбутніх журналістських кадрів потребує підвищення фундаментальної теоретичної бази знань; поглиблення і розширення світоглядного рівня фахівців мас-медійної сфери, загальної ерудованості як чинника формування інтелігентності; виховання моральної відповідальності у професійній діяльності; максимального наближення до реальних умов праці, тобто формування необхідних практичних умінь і навичок, що є релевантними до сучасних потреб різних форм журналістської діяльності. Останнє ж стосується посилення практичного складника у навчанні майбутніх журналістів, що є важливим завданням із огляду на вдале працевлаштування випускників за фахом.

За словами Володимира Манакіна, з метою підвищення ефективності практичної підготовки студентів, вони визначили стратегічний курс на неперервну інтеграцію майбутніх фахівців соціальної комунікації в мас-медійне професійне середовище. Результати втілення у життя зазначеної стратегії відзеркалюються у конкретних кроках реалізації поставленої мети, які стали органічним сегментом навчально-виховного процесу на факультеті журналістики.
Що стосується реорганізації та розвитку навчальних лабораторій факультету, які за визначенням слугують першими виробничими платформами формування професійного досвіду, то на сьогодні ефективно працюють на факультеті три таких структури Вони відповідають спеціалізаціям журналістської підготовки: для радіожурналістики — студія радіо “Юніверс”; для тележурналістики — лабораторія та локальна телестудія; для інтернет-журналістики — лабораторія новітніх медіа (вона унікальна у своєму роді, оскільки подібна структура існує тільки в Інституті журналістики КНУ). Незалежний студентський портал “Пороги” за поширенням, кількістю відвідувачів, якістю наповнення контенту, одержаними нагородами і грантами на різних конкурсах є лідером серед аналогічних проектів в Україні і за кордоном.
Також Володимир Манакін окремо відзначив основні результати роботи цих структур за останній час. Так, 2007 року у межах міжнародного проекту «Розвиток та сучасне технічне оснащення лабораторії тележурналістики ЗНУ для підвищення якості навчання студентів-журналістів» (грант SUP 30006 GR410) за фінансуванням Департаменту по зв’язкам з громадськістю (Public Affairs Section) Посольства США в Україні за програмою американського уряду «Freedom Support Act» для навчання студентів та технічного оснащення навчальних класів придбали частину сучасного телевізійного обладнання. Протягом 2013-2014 рр. на базі навчальної лабораторії реалізовувався грант Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні «Цифрове ефірне навчальне мовлення», завдяки якому суттєво поліпшилося технічне оснащення студентської телестудії. А ось 1 листопада 2013 року відбулося урочисте відкриття оновленої телестудії завдяки підтримці Благодійного Фонду «Розвиток України». На сьогодні технічне оснащення (цифрові камери, відеосуфлер, відео- та аудіопульти, холодне освітлення тощо) – найкраще серед навчальних закладів запорізького регіону.
Численними були й перемоги навчальних лабораторій за останні роки. Так, 2014 року студентський телепроект «Юніверс-ЗНУ» виборов бронзу у номінації «Інформаційна телепрограма» на Всеукраїнському фестивалі телерадіопрограм. 2015 року – ІІІ місце в номінації «Кращий телевізійний матеріал» Всеукраїнського конкурсу журналістських робіт із питань енергоефективності, альтернативної енергетики, переваг ОСББ, тарифної реформи та забезпечення соціального захисту населення. Протягом 2011-2012 н.р. на базі «Порогів» функціонувала «Школа журналістських розслідувань». (за підтримки Фонду сприяння ЗМІ Посольства США в Україні), в 2012-13 рр. – «Мультимедійна лабораторія для отримання навичок використання інструментів нових медіа журналістами-початківцями» (за підтримки МФ «Відродження»). Учасники проектів створили кілька власних журналістських розслідувань, за одне із яких портал отримав перемогу в конкурсі «Честь професії-2012». «Пороги» нагородили Почесною грамотою Державного комітету телебачення і радіомовлення. Вони є переможцем міжнародного конкурсу онлайн-проектів «Золота павутина» за кращий молодіжний проект та лауреатом Всеукраїнського форуму молодих журналістів «Медіапрорив». Щоденно сайт відвідують від 500 до 1500 унікальних користувачів. «Пороги» є інформаційними партнерами багатьох регіональних та всеукраїнських проектів та конкурсів.
Отже, навчальні лабораторії, крім навчання, виконують функції безкоштовних баз практик студентів (майже кожен студент, перш ніж потрапити на практику у провідні ЗМІ, проходить навчання в цих лабораторіях: щорічно в середньому це 200 студентів. Крім того, випускникам ЗНУ надають перевагу під час прийому на роботу, оскільки вони вміють знімати, монтувати, створювати сайти, радіопрограми. Сьогодні вісім студентів ЗНУ працевлаштувалися на каналі СТБ. Вони задіяні в різних проектах – «Хата на тата» (Яна Польська, Слава Малінов, Сергій Манахов), «Все буде добре» (Анна Музалевська, Яна Крікавцова, Дар’я Вердібоженко), «Неймовірна правда про зірок» (Олександра Бірук), «Вікна Новини» (Софія Богуцька). Також лабораторії — це прямий вихід на зв'язки з різними ЗМІ. Крім «Порогів» йдеться й про прес-центр ЗНУ, який було створено за ініціативи факультету журналістики і який також вважають на факультеті своєю органічною структурою за кадровим складом, змістом та результатами роботи.
Також Володимир Миколайович підкреслив, що факультет журналістики — це місце, де можна зустріти найвідоміших представників засобів масової інформації, визнаних теоретиків і практиків соціальних комунікації. Поза тим, що це шлях безпосередньої професійної інтеграції студентів у реальний, а не віртуальний мас-медійний простір, можливість живого і відвертого спілкування із відомими теоретиками і практиками журналістики, навчання у них на систематичних тренінгах і класах, для факультету це також і дієва форма профорієнтаційної роботи.
Справжніми професійними партнерами факультету є усі без винятку ЗМІ міста і області (ТРК "Запоріжжя", телекомпанії "Алекс", ТВ-5, радіо "Запоріжжя", усі друковані ЗМІ). Карта контактів поширюється на інші регіони і міста: Львів, Одеса, Херсон, Кіровоград, Дніпропетровськ, Вінниця, Харків та ін. Звичайно ж , Крим. Давніми і міцними є зв'язки зі столичними ЗМІ, серед яких провідні телеканали (ICTV, Інтер, СТБ, 5-й канал, 1+1 та ін.), газети (“День”, “Дзеркало тижня”), радіостанції (радіо “Ера FM), інтернет-видання тощо.
За спільними планами, в рамках одержаних грантів, а інколи і спорадично (відповідно до гарячих подій життя) і без будь-якого додаткового фінансування майстер-класи, круглі столи, дискусії та інші події відбуваються за участю таких запрошених вітчизняних фахівців журналістської сфери, як: Володимир Мостовий засновник щотижневика “Дзеркало тижня”, Юлія Мостова, на сьогодні головний редактор, газета “Дзеркало тижня”, головний редактор газети “День” Лариса Івшина та працівники видання, Андрій Куликов, Вахтанг Кіпіані, Ігор Носков, Володимир Різун та багато інших фахівців, які щороку є гостями факультету.
Окрема тема — запрошення іноземних фахівців, яких організовувати набагато складніше в різних аспектах логістики. Незважаючи на це, студенти (в основному йдеться про тих, хто володіє англійською, кількість їх поступово збільшується) мають можливість навчатися упродовж тривалого часу (семестрів) або ж нетривалих періодів (від тижня до місяця) у журналістів-практиків й водночас професорів: Христини Демкович, Марк Діллен (школа журналістики Колумбійського університету, видання “Вашингтон Пост”), учасниця програми академічного обміну імені Фулбрайта 2008-2009 років в Україні професор Філісіа Мітчел, професор російських досліджень при університеті Стетсон (Флорида, США), директор Російського центру, головний редактор журналу «Tolstoy Studies Journal» Майкл Деннер (2012), американська фото- і тележурналістка болгарського походження Мімі (Мирослава) Чакарова (2012) , Деніел Чарльз, який виступив від імені «Вашингтон паблік радіо», проф. Уі Чін (США) та ін.
Не тільки до ЗНУ приїздять зарубіжні гості, але й студенти і викладачі факультету систематично виборюють гранти і стажуються за кордоном на базі європейських та американських шкіл журналістики та в ЗМІ. Студенти факультету (Д.Красніков, Л.Сиваш, Н.Дмитрієва) навчалися за програмою Гумерія; Швеція – Євгенія Богданова, Павло Коваленко, Ігор Самокиш; зараз – Євгенія Романова – Нідерланди, Юлія Ломанова — Італія) та ін. Учасниками найпрестижнішої на сьогодні програми академічних обмінів, Програми імені Фулбрайта є представники факультету (доц. Сириньок-Долгарьова К.Г. і проф. Манакін В.М.), завдяки чому триває співпраця з професійним та студентським мас-медійним ландшафтом США. Стартом міжнародних проектів для факультету стала навчально-професійна Програма Бі-Бі-Сі-Траст, участь у якій за підтримки Інституту журналістики КНУ, співпраці з Києво-Могилянською академією дала змогу наблизити навчальні плани до сучасних академічних стандартів з орієнтиром на поглиблення практичного складника навчання студентів.
Разом з тим на факультеті постійно працюють над якісною базою практик студентів, яка покращується і розширюється із кожним роком, що реально демонструє наявний зворотній зв'язок факультету і ЗМІ. Крім власних майданчиків практик, про які вже згадувалося, більшість студентів направляються до місцевих і регіональних ЗМІ. Але кожного року від 10 до 15% осіб проходять практику в інших областях, зокрема в столичних ЗМІ: ІСТV, 1+ 1, СТБ, радіо-Ера FM, газета «День» , а також дніпропетровських, херсонських, львівських. Студентські практики на постійному контролі кафедр факультету. Зздобуття професійних навичок студентами – це і перспективи їхнього подальшого працевлаштування, і престиж факультету. Студентські досягнення можна вивчити в портфоліо на спеціально створеному порталі http://studpraktyka.blogspot.com.
Володимир Манакін наголосив, що найкращі студенти-практиканти в подальшому залишаються позаштатними кореспондентами або ж штатними працівниками цих ЗМІ. Ось деякі приклади: Ігор Самокиш (починав практику в газеті «День»), Андрій Король (проходив практику на УНІАН, де зараз і працює), нинішнього студента 3-го курсу Д. Краснікова після практики попрохали залишитися в міжнародному відділі газети «Київ Пост»; випускниця Юлія Осиновська після практики почала працювати на «Радіо Ера ФМ», студенти 4 курсу Слава Чиженок та Анастасія Сімова працюють на «Громадське. Запоріжжя», магістри Маріам Аракелян, Ярослав Бардаков, Марина Курінна, Даша Зирянова, студентка 4 курсу Сідоня Аракелян працюють на ТВ 5 (на сьогодні там працевлаштовано 13 випускників та студентів ЗНУ), студенти – Маргарита Доценко та Андрій Вавілов – Алекс (загалом п’ятеро), ЗТРК «Запоріжжя» сьогодні має 6 випускників, МТМ - 5.
Студентська рада факультету журналістики запрошує випускників для проведення майстер-класів та оцінки різних факультетських конкурсів. Перелік імен, видань телеканалів можна продовжувати. Найкращим свідченням того, що факультет готує гарні кадри для сучасної сфери соціальних комунікацій, є плеяда його випускників. Це Ольга Коваль та Інна Гогой (ведучі програм на телеканалі МТМ), Олександра Усенко – директор прес-центру ЗНУ, Саодат Усмонова – донедавна керівник прес-служби міського голови, Юлія Осиновська ведуча культурно-освітніх і авторських програм «Радіо Ера ФМ», Юрій Володьков - редактор програми «Стосується кожного» на Інтері, Яна Польська – редактор програми «Хата на тата» СТБ, Олександр Мошенський – головний редактор газети «Каховские новости», Євгенія Скорина – ведуча прямого ефіру телеканалу «112», Євген Чернов – генеральний директор медіахолдингу «Глобал медіахолдинг», Артем Лагутенко, Руслан Вініченко – журналісти телеканалу «24», Надія Бурдєй – журналіст програми «Наші гроші» на телеканалі «ZIK», Євген Солонина – журналіст радіо «Свобода», Юлія Блажнова – спеціальний кореспондент «ICTV» в Лондоні, Ігор Самокиш – журналіст газети «День» та ін.
Таким чином, факультет приділяє чимало уваги проблемі професійної інтеграції студентів у мас-медійний простір. Багато робиться й для підсилення практичних умінь і навичок під час традиційного навчального процесу. Регулярно організовують на факультеті зустрічі із журналістами-практиками, триває формування власних кадри із викладачів, які самі працювали або ще працюють журналістами, підтримуються зв’язки з випускниками, які є провідними фахівцями вітчизняних ЗМІ, змінюється зміст та методи проведення академічних пар, корегуються критерії оцінювання студентів, вимоги до курсових і дипломних робіт, які у більшості випадків відбивають авторські матеріали студентів та ін.
Насамкінець у проекті рішення Вченої Ради ЗНУ вирішили інформацію професора взяти до уваги, продовжувати роботу щодо залучення студентів факультету до практичної професійної діяльності в засобах масової інформації під час навчання в університеті; внести зміни до навчальних планів, робочих програм дисциплін з метою збільшення ефективності практичної підготовки майбутніх фахівців у галузі соціальних комунікацій; проаналізувати стан проходження навчальних практик студентами факультету журналістики і внести пропозиції щодо: удосконалення умов проходження навчальних практик для студентів; розширення баз навчальних практик із можливістю відряджень окремих студентів до столичних ЗМІ; планування відряджень викладачів на підвищення кваліфікації та стажування в Інститут журналістики КНУ ім. Т. Шевченка та Національну Академію друкарства (м. Львів). А також закріпити практику проведення засідань кафедр, вчених рад факультету спільно з потенційними роботодавцями випускників факультету журналістики, зокрема керівниками і представниками ЗМІ, підвищити ефективність використання власного журналістського портфоліо в якості обов’язкового складника кваліфікаційних (курсових, дипломних, магістерських) робіт студентів.

Факультет журналістики

Схожі новини