Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Актуальні проблеми фізичної культури та спорту в сучасних соціально-економічних умовах

Актуальні проблеми фізичної культури та спорту в сучасних соціально-економічних умовах

07.10.2005 02:55

6 – 7 жовтня в Запорізькому національному університеті проходить ІІ Міжнародна науково-практична конференція «Актуальні проблеми фізичної культури та спорту в сучасних соціально-економічних умовах». Наукова тематика конференції включає історичні, соціально-економічні, правові та організаційні проблеми фізичної культури та спорту, психолого-педагогічні та медико-біологічні аспекти цієї галузі, актуальні питання, пов′язані з олімпійським та професійним спортом, інноваційні підходи у фізичній культурі та спорті. Розглядаються також сучасні проблеми фізичної реабілітації різних груп населення, параолімпійського спорту та адаптивної фізичної культури.

Вчора відбулося урочисте відкриття конференції та пленарне засідання. Науковців нашого університету та гостей з різних міст України привітав ректор ЗНУ, Тимченко Сергій Михайлович і голова оргкомітету конференції, декан факультету фізичного виховання, Маліков Микола Васильович.

Далі на порядку денному були виступи гостей заходу. З доповіддю на тему «Нові підходи стратегії ВООЗ щодо формування здоров′я населення» виступила Шаповалова Валентина Андріївна, професор, доктор медичних наук (м. Київ). Вона поінформувала учасників конференції про нові проекти Всесвітньої організації охорони здоров′я, спрямовані на покращення загального стану здоров′я та тривалості життя жителів Європи.

Доповідачка відзначила прикрий факт: Україна, котра класифікується фахівцями ВООЗ як частина Західної Європи, демонструє чи не найнижчі показники стану здоров′я та тривалості життя мешканців серед країн цього регіону. Можна називати багато причин такої ситуації, але всі вони, на думку пані Валентини, мають соціальне підгрунтя: низький рівень життя українців спричиняє більшість проблем зі здоров′ям наших громадян.

Пані Валентина перерахувала 6 головних факторів ризику для здоров′я, котрі актуальні як для України, так і для інших європейських країн. На першому місці – вживання наркотичних речовин, далі йде зловживання алкоголем, тютюном, на четвертому місці - випадкові травми, на п′ятому - СНІД і на останньому – захворювання, що передаються статевим шляхом.

Для подолання цих факторів ризику вживаються різноманітні заходи, розробляються спеціальні програми, але, на жаль, далеко не всі з них можна назвати ефективними.

Велика кількість заходів має тимчасовий і несистемний характер, вони впроваджуються, як правило, у тісному взаємозв′язку із зовнішніми факторами, наприклад, з діяльністю певних політичних сил, і припиняють своє існування, як тільки ці сили перестають потребувати такої форми піару.

Наступна група програм не діє через недостатню скоординованість: план заходів розробляється, але практично не втілюється в життя, найчастіше через недостатнє фінансування.

Нарешті, багато неефективних програм є такими через непрофесійність своїх розробників і виконавців. В Україні наразі відсутня дієва система безперервної освіти, котра б забезпечувала регулярне підвищення кваліфікації фахівців.

Але, крім прикрих фактів, є і обнадійливі: існують вдалі проекти, котрі дійсно дають гарні результати. Одним з таких проектів є, зокрема, система «Шкіл сприяння здоров′ю», яка функціонує в Європі з 1986 року і зараз активно розвивається на території України. Концепція діяльності такої школи передбачає не тільки якісне викладання основ фізичної культури та здоров′я, але й навчання самоконтролю, вмінню зорієнтуватися у небезпечній ситуації, основам раціонального харчування тощо. Оскільки у списку факторів формування здоров′я школа посідає друге місце після сім′ї, слід подбати про те, щоб цей ресурс працював на повну потужність. Пані Валентина зазначила, що сьогодні в Україні школи такого типу наявні практично в усіх районних і обласних центрах, їхня діяльність координується двома керівними установами: Міністерством освіти й науки та Міністерством охорони здоров′я; і, як показує досвід кількох років, застосування цієї програми дає гарні результати.

Тож будемо сподіватися, що зарубіжний досвід та розробки вітчизняних науковців позитивно вплинуть на фізичне виховання молодого покоління і покращать загальний стан здоров′я нації.