Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Міжнародний мистецький центр "Земля Гілея"

Міжнародний мистецький центр "Земля Гілея"

28.10.2005 10:25

На острові Хортиця незабаром буде створений Міжнародний мистецький центр "Земля Гілея". Студенти ЗНУ стануть першими абітурієнтами нового закладу.

Як відомо, розвиток національного заповідника "Хортиця" на сьогодні є одним з пріорітетних напрямків діяльності у сфері культури. Ці ініціативи підтримує Президент України Віктор Ющенко. Такої прихильності влади до острова на Дніпрі чекало багато людей, причому, як виявилося, давно і не лише в Запоріжжі. Скоро на святій хортицькій землі з’явиться оригінальний творчий осередок: тут куватимуться високопрофесійні кадри для театру й кіно, а заодно - влаштовуватимуться різні цікаві розважальні заходи для туристів. Мова про створення Державного центру мистецтв на острові Хортиця під красивою назвою "Земля Гілея", на який найближчим часом перетвориться Запорізький муніципальний театр-лабораторія "VIE". Важливо, що його першими абітурієнтами стануть студенти Запорізького національного університету.

Про це розповів журналістам з нашого інформаційного відділу начальник управління культури Запорізької облдержадміністрації Михайло ПРИГАРО. Разом із ним ЗНУ відвідали відомий театральний і кінорежисер, викладач акторської майстерності, власник приватного театру в Парижі, наш земляк Дмитро ЛАЗОРКО та режисер, актор і художній керівник театру “VIE” Віктор ПОПОВ. Спочатку гості побували на прийомі в ректора ЗНУ професора Сергія ТИМЧЕНКА, який радо погодився на їхню пропозицію про перспективне і досить престижне співробітництво.

- У вас є база: протягом кількох років в університеті вже випускають акторів, - говорить Віктор Попов, маючи на увазі існування на факультеті соціальної педагогіки і психології спеціальності "Акторська майстерність". – Ми вирішили, що нічого іншого шукати й не варто. Подібна база в Запоріжжі є тільки в музичному училищі, але то – середня освіта. Я і Дмитро пропонуємо себе в якості педагогів. Самі будемо підбирати молодь, вчити, а потім, дасть Бог, займатимемося проектами, які зараз плануються. Є підготовчі курси. Ми визначили гідних прийти на іспити.

- Наскільки важко буде потрапити до центру на навчання?

- Наші вимоги доволі жорсткі, тому що центр "Земля Гілея" мусить успішно працювати. В принципі, студенти з будь-якого факультету можуть отримати у нас другу професію, відмовляти нікому не будемо. Але потрібно, щоб ці люди ставилися до свого вибору свідомо, а не вступали до центру заради розваги, тому що є зайві гроші й так далі.

- Скажіть, як виникла ідея створення центру?

- Цього року проводився Перший відкритий театральний фестиваль камерних вистав “Золота Хортиця”, у якому взяли участь театральні колективи з Запоріжжя, Києва, Львова, Донецька, Москви, Санкт-Петербурга. Було відкрито Культурне святилище “Кам’яне коло”, яке символізує єднання акторів. Захід так усім сподобався, що люди казали, що залюбки приїжджали б сюди регулярно...

- На сьогодні є всі підстави стверджувати, що люди в Україні готові зорганізуватися навколо Хортиці, - підкреслив Дмитро Лазорко. - Є такі і в Києві, і у Львові, і в інших містах, тому що це наш спільний духовний центр. Ми хочемо саме на острові готувати сучасного актора в параметрах світового театру і кіно. (Одночасно театру і кіно – це вперше. Ми дамо справжнє уявлення про сучасне кіномистецтво.) Тобто навчання буде багатовекторне: мають бути кіно- й відео школи, також драматична й вокальна школи тощо. У цьому нас дуже підтримує міська й обласна влада Запоріжжя. Є колосальна ініціатива з різних сторін і все співпало просто ідеально. Молодь, яка навчатиметься, становитиме базову трупу центру й буде задіяна в різних театральних дійствах. Нехай тут знімається розумне кіно. Спів, хореографія – все розвивається на сучасному світовому рівні: не "гей-гоп", не "Руки вверх", а щось високе. Це буде модне місце, де "пахнутиме" культурою, куди тягнутимуться городяни у пошуках змістовного відпочинку. Гілея, за Геродотом, - назва саме ось цієї місцевості, і тут мусить бути якесь чудо. Як у Пушкіна: "Там чудеса, там леший бродит..."

- Зараз будується історико-культурний комплекс "Запорозька Січ", який треба буде чимось наповнити, - говорить Михайло Пригаро. - Що можна показувати туристам? Досі найпомітнішим на Хортиці був кінний театр. А нам ще потрібні туристичні маршрути, які можна було б “оживити” театральним мистецтвом. Скажімо, поїхали актори до замку Попова, який зараз на реконструкції, - показали сценку на історичну тему. Або на території музею-заповідника “Кам’яна Могила”... Теж саме. Вони талановиті. Вони дуже талановиті, вони щось цікаве придумають обов’язково. Лише заради однієї цієї ідеї я за те, щоб центр "Земля Гілея" існував!