Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Інтерв’ю з ректором ЗНУ Сергієм Тимченком на радіостанції "Великий Луг"

Інтерв’ю з ректором ЗНУ Сергієм Тимченком на радіостанції "Великий Луг"

28.10.2005 12:35

Інтерв’ю з ректором Запорізького національного університету професором Сергієм Тимченком у програмі «Радіоприймальня» - спільному проекті радіостанції «Великий Луг» та газети «Индустриальное Запорожье» (27 жовтня 2005 року).

- Ви працюєте на посаді ректора вже 3 місяці. Зараз модно підбивати підсумки саме після ста днів роботи. Хотілося б почути, що зроблено в університеті за цей період? І трохи особисте питання. Вас абсолютно не видно, не чути у засобах масової інформації. Це Ваша політика – не світитися?

- Я ж прийшов в університет працювати, а не світитися, тому ці сто днів присвятив роботі, виконанню покладених на мене обов’язків. У липні, коли я приступив до роботи, проблем у вузі накопичилося дуже багато. Попереду чекав новий навчальний рік, нові завдання. На них і довелося сконцентруватися. Ідея ж відносно скандалів навколо ЗНУ – це вже ідея минулого. На сьогодні в університеті - стабільність. Яскраво виражених конфліктних ситуацій немає. Ми виконуємо свої завдання і впевнено реалізовуємо стратегічний курс – підготовку фахівців найвищого рівня. 

- Але ж саме навколо ЗНУ останнім часом панував ажіотаж. Ні в одному із 7 вузів так часто не змінювалися ректори, ніде так часто не виникали конфлікти. З чим це пов’язано?

- Я говорив уже це на виборах у липні і повторюю зараз: треба розрізняти колектив університету і керівництво вузу. Колектив – це шановані професори, декани, доценти, викладачі, які щоденно напружено, цілеспрямовано, кваліфіковано виконують свою роботу. Конфлікти в університеті, скандали стосувалися саме керівництва вузу. І зводити проблеми цього керівництва до проблем усього колективу – не можна.

- Ваш попередник був звільнений, бо у нього в роботі було зафіксовано ряд серйозних порушень. Але саме під час його перебування на посаді керівника вузу, тоді ще ЗДУ, отримав статус національного. В практичному плані університет відповідає цьому статусу? Адже багато викладачів залишили вуз… 

- Звичайно, що відповідає. Статус було надано університету, а не його керівництву. Якби колишній ректор отримав певне високе звання, то це була б його відзнака. А національний статус – оцінка роботи усього колективу університету. Тому пов’язувати цю нагороду виключно з конкретною особою – не можна.

- Але ж тоді професорсько-викладацький склад відповідав національному статусу. Пізніше викладачі почали залишати університет. Зараз вуз таки відповідає рівню національного? Тим більше, Ви говорили, що ті, хто пішов, будуть вертатися.

- Професура почала йти за рік до того, як університет став національним. На той час вуз мав потенціал, який дозволяв отримати такий статус. Сьогодні всі ті, хто працював на час отримання звання національного, залишилися у нас працювати. Буквально одиниці за своїм бажанням перейшли до інших вузів. Що стосується повернення тих, хто звільнився в минулі роки, то я не говорив, що цих працівників змушуватимуть до нас вертатися. Для цього повинно бути бажання у обох сторін. Окремі люди повернулися, дехто роздумує, дехто вже відбувся у іншому вузі. І цього не треба виключати. Що ж до наших сердешних цілей, то, мабуть, зараз, на сучасному етапі розвитку університету, треба говорити і про повернення тих, хто пішов, і про формування нових науково-педагогічних кадрів. Чомусь ніхто не згадує цього аспекту, не говорить про захист нових дисертацій. А у нас цього року захистили 10 докторських дисертацій, більше 50 кандидатських дисертацій. Ось про це треба згадувати. Якщо ж хтось, хто пішов з університету, виявить бажання повернутися, ми радо його зустрінемо. До речі, до університету повертається професор Толок, колишній ректор вузу. В’ячеслав Олександрович – професіонал найвищого класу, організатор науки, освіти і викладач. Він буде займатися тим, у чому є фахівцем - сферою інформаційних технологій. 

- Які у вас стосунки з Валерієм Савіним? Його часто зустрічають в ректораті.

- Валерій Васильович працює у нас в університеті на умовах погодинної оплати, він керує підготовкою аспірантів. У нас нормальні стосунки, зустрічаємося, вітаємося.

- Чому прибрали охорону у 1 та 2 корпусах?

- Ми прибрали залізну огорожу, яка була в цих корпусах при вході. Це псувало зовнішній вигляд і перетворювало навчальний заклад на якесь «місце позбавлення волі». Зараз можна до нас вільно заходити. Проблем з цим немає, громадський порядок не порушується, крадіжок не трапляється.

- Але ж охорону поставили як раз через випадки крадіжок, навіть спроба зґвалтування, здається, була. Буквально рік назад запитували документ, без нього не пропускаючи у корпус.

- Проходили і ті, хто не мав документів. Не треба щодо цього створювати ілюзій.

- Ваші студенти просять звернути увагу на студкафе, що знаходяться у 2 та 6 корпусах. Ці буфети в жахливому стані. А ще – в деяких аудиторіях немає світла…

-Я вибачаюся перед тими студентами, які відчувають такі незручності. Обіцяю, протягом трьох днів ми проведемо інвентаризацію наших буфетів, інвентаризацію усього світлового обладнання вузу і реалізуємо усі необхідні заходи. Фінансові та матеріальні можливості для цього є.

- Останнім часом звучать нарікання на адресу кваліфікації співробітників університету. Наприклад, голова приймальної комісії не має вищої освіти. Чи це так?

- Вищої освіти не мав попередній голова приймальної комісії, який працював, як прийнято зараз говорити, в часи Валерія Васильовича. В цьому році головою комісії було призначено кандидата історичних наук, доцента Віктора Григоровича Ткаченка. Сумнівів у його кваліфікації, в його освіті, у мене немає.

- Чи це правда, що в ЗНУ можна за гроші купити диплом? Як з цим борються у вузі?

- Я, чесно кажучи, не знаю таких випадків. Зараз усі дипломи пластикові, їх випускає Міністерство освіти і науки. Що стосується фактів, коли окремі студенти не відвідують заняття і якимось чином отримують заліки, такі окремі факти, на жаль, є. Вони мені відомі. Наше реагування в цьому випадку буде максимально жорстким.

- Хотілося б торкнутися теми зарплати викладачів. Дуже багато спекуляцій з цього приводу. Давайте врешті решт поставимо над ними крапку.

- Питання важке. В оплаті працівників у нас є певні проблеми. З початку року зарплата співробітників університету рішенням Уряду була збільшена на 57%. Те збільшення, що планувалося в січні, і те, що є зараз, відрізняються майже наполовину. З вересня цього року була введена так звана «тарифна сітка», яку затвердив ще попередній Уряд. Ми не могли виплачувати зарплату до отримання цієї сітки. Зараз ситуація в плані нормативної бази вже стабілізувалася. Ми працюємо над питанням впорядкування надбавок. Вже довели до ладу їх виплату для професорів, деканів та їх заступників, завідуючих кафедрами. Моя головна вимога при впорядкуванні – жоден працівник не повинен отримувати зарплату менше, ніж це передбачено тарифною сіткою. Тих, хто отримували більше, а зараз отримують нижче, я просив би звертатися до мене, чи до проректорів, ми ці питання владнаємо.

- Чому відношення до студентів-контрактників та бюджетників різне? І чи правда, що за пропуски занять будуть брати гроші? 

- Відношення моє і моїх колег до бюджетників і контрактників – однакове. Я не прихильник того, щоб вони навчалися у різних групах. Що ж до вимог, держава платить за бюджетників, надає їм стипендію, тому й вимоги через те більші. А пропуски? Подібний досвід був в інших вузах, але десь півмісяця назад вийшов наказ Міністра освіти і науки України, згідно з яким усім вузам держави забороняється брати зі студентів будь-яку платню зі студентів.

- ЗНУ – класичний університет. Досі його очолювали представники точних наук. Тепер прийшли Ви – гуманітарій. Чи зміниться через це орієнтація вузу?

- Напрямок класичного університету передбачає рівний розвиток всіх спеціальностей. З мого боку вони матимуть однакову підтримку і розуміння. Як гуманітарій я буду більше приділяти увагу проблемам розвитку гуманітарної освіти, гуманітарного виховання студентів, вирішуватиму гострі соціальні проблеми. Приділятиму увагу питанню створення позитивного іміджу університету. Ми першими серед запорізьких вузів створили нову структуру – прес-центр ЗНУ. Він зараз активно працює, його роботу видно, вона достатньо помітна. Раніше ми змушені були витрачати на створення позитивного іміджу, який дуже часто був зовсім не позитивним, величезні кошти.

- Це правда, що з початку нового року виходитиме нова студентська газета?

- Нам би дуже хотілося, щоб в університеті з початку нового навчального року виходила студентська газета. Зараз до її заснування робимо певні кроки. Ми мали досвід випуску газети, яка обходилася університету щорічно в 450 тисяч гривень. Це «Наш город». Її випуск вже припинено, бо для вузу вона не давала того обсягу користі, яку мала б давати. Зараз робимо певні кроки до заснування газети. Перше: нашу ініціативу підтримала Запорізька облдержадміністрація, на стадії обговорення цей проект у Раді ректорів. Друге: ми сформували прес-центр ЗНУ, який починає напрацьовувати необхідні матеріали. І третє: в новому форматі розпочинає виходити студентська газета – наша багатотиражка «Запорізький університет». Я думаю, до нового року підготуємося і тоді перейдемо до випуску обласної молодіжної газети.

- Чому заочникам-журналістам не дали можливості вчитися у магістратурі?

- Журналістика – нова спеціальність. Акредитація заочного відділення магістратури проходитиме лише цього року. Як тільки її пройдемо, зможемо зробити повноцінний набір магістрів-заочників на цю спеціальність.

-Під час роботи Валерія Савіна було прийнято ряд нововведень відносно тих, хто вступив у вуз як переможець олімпіад, конкурсів тощо. Чи ці студенти залишаться бюджетниками?

- Законодавство України про освіту передбачає дві форми навчання – державний бюджет та контрактна основа. Так сталося, що в університеті з’явилася третя незаконна форма - навчання на контракті зі знижками. Її не передбачає закон. Тому на підставі рішень Міносвіти і науки, рішень комісії, яка працювала цього року у вузі, всі пільги в університеті зараз зняті. Але ми ввели додаткових 150 бюджетних місць. І тих, хто навчався зі знижками, переводимо на бюджетну форму навчання.

- Але ж університет від цього не виграє в фінансовому плані?

- Не можу зараз відповісти на це питання. Як кажуть в народі, курчат по осені рахують. Але головне – це те, що ми повинні робити законні речі. Може щось в економічному плані не вигідне, але вони повинно проходити тільки в рамках закону.

- Як вирішується проблемами зі студентськими гуртожитками? Які кроки зроблено у цьому напрямку?

- На сьогодні проблема з гуртожитками гостро вже не стоїть. Всі студенти, які зверталися з проханням їх поселити, вже проживають у гуртожитках. Днями, а саме 9 листопада, ми закінчуємо капітальний ремонт в гуртожитку на вулиці Пархоменко. Завдяки допомозі облдержадміністрації, ми отримали новий гуртожиток на 200 місць по вулиці Зої Космодем’янської, 10. Зараз розпочалася робота з його капітального ремонту. Переконаний, до початку нового року, ми її закінчимо.

- Чи будуть здаватися в оренду приміщення в гуртожитках, як це було раніше?

- Ні, не будуть. Як же їх здавати, якщо людям ніде жити?

-Що Ви скажете про забезпечення житлом співробітників університету?

- Ми над цим питанням зараз активно працюємо. Коли ви запросите мене через півроку, тоді я вам скажу, що ми зробили.

- Щоб не зурочити?

- Ну так.

- Чи планується підвищення стипендій у студентів?

- На розмір стипендій університет немає ніякого впливу. Розмір стипендіального забезпечення студентів встановлюється єдиним органом державної влади - Кабміном України. Ми виплачуємо стипендії всім студентам у повному обсязі. До 1 вересня за рахунок економії фонду заробітної плати ми студентам виплатили фінансову допомогу в розмірі 1,5-2 стипендій.

- Коли в аудиторії з’являться нові парти, стільці, дошки?

- З’являться з нового навчального року. Коли я у липні прийняв університет, то кошти на це вже були витрачені на 90-95%. Ми перші місяці ледве стягували кінці з кінцями. З наступного нового року проведемо тендери і придбаємо всі ці необхідні речі.

- Чому Ви ігноруєте публічні заходи? Колишнього ректора студенти бачили набагато частіше.

- Я намагаюся не ігнорувати заходи, на які мене запрошують. Якщо я не маю змоги піти, то завжди ходять мої заступники. А те, що мого попередника бачили на масових заходах досить часто, це була його особиста справа, особиста ініціатива. Я в університет прийшов працювати, а не відвідувати масові заходи.

- Чи планує ЗНУ відкривати нові спеціальності?

- Сьогодні у нас близько 50 спеціальностей. Питання про відкриття нових - гостро не стоїть. Треба, щоб для цього була суспільна і державна потреба, а ще – популярність у певної групи молоді. Ми ж зараз працюємо над відкриттям спеціальності «Туризм» для Кримського факультету фізичної культури, спорту та туризму ЗНУ, що в Сімферополі. Крім того, відкриваємо спеціальність «Садово-паркове господарство» на біологічному факультеті (так і хочеться сказати садово-паркове мистецтво!). Такої спеціальності немає ні в області, ні в найближчих регіонах. І третя спеціальність, це «Міжнародні відносини», її відкриватимуть в рамках історичного факультету. 

Дякуємо, що побували у нас в гостях! До нових зустрічей.