Новини пресслужби ЗНУ / Новини / На шляху плідного співробітництва

На шляху плідного співробітництва

04.11.2005 12:53

З 13 по 17 листопада делегація у складі ректорів і проректорів Запорізького національного та Запорізького національного технічного університетів побуває в Німеччині. Мета поїздки – розвиток ділових і партнерських відносин між Землею Саксонія-Анхальт та нашим регіоном в рамках роботи «Центру співробітництва Запоріжжя-Магдебург» при ЗНУ, а також налагодження контактів з університетами «Отто-фон-Геріке», «Магдебург-Стендаль» і німецьким благодійним фондом «Марга і Курт Мелльгард».

«Центр співробітництва Запоріжжя-Магдебург» був створений у травні 2004 року при Запорізькому національному університеті за сприяння та підтримки Торгово-промислової палати міста Магдебург, очолюваної професором, доктором, Почесним професором Запорізького національного університету Клаусом Хікманом. Його створенню передувала Угода про співробітництво між Запорізьким національним університетом, Запорізьким національним технічним університетом і Торгово-промисловій палатою міста Магдебург, а також домовленість про участь у роботі Центру Запорізької обласної спілки підприємців і промисловців (роботодавців) «Потенціал» (Президент – Петро Ванат) та Запорізької Торгово-промисловій палати (Президент Володимир Шамілов). Основним завданням цієї структури є всебічна підтримка співробітництва Запорізької області з Землею Саксонія-Ангальт у галузі підготовки кадрів високої кваліфікації. Зараз центр активно реалізовує численні ідеї та проекти. Зокрема, випускники вузів-партнерів підвищують свою кваліфікацію на підприємствах високих технологій у Німеччині. За два роки вони повернутися працювати в Україну – на місця розподілу після навчання. Перші враження німецьких партнерів від наших випускників позитивні. Самі ж запорожці, зі свого боку, дуже задоволені новими можливостями. Задля подальшого розвитку такого співробітництва та  багатьох інших форм роботи між німецькими і запорізькими вузами, наша делегація планує відвідати магдебургські університети - «Отто-фон-Геріке» і «Магдебург-Стендаль», аби накреслити плани роботи на найближче майбутнє. До її складу увійдуть: ректор ЗНУ, професор Сергій Тимченко, проректор ЗНУ з наукової роботи, директор «Центру співробітництва Запоріжжя-Магдебург» професор, Віктор Грищак, ректор ЗНТУ, професор Сергій Бєліков і проректор ЗНТУ з гуманітарних питань і міжнародних зв'язків Олександр Андрієнко.

З Університетом прикладних наук Магдебург-Стендаль ЗНУ веде плідну роботу вже  протягом кількох років. В контексті співпраці був реалізований проект лікувальної педагогіки «Навчаємося і працюємо разом», стала можливою участь ЗНУ у двох проектах Європейської освітньої програми «Європейські перспективи соціального включення» (Сократ-Еразмус), і спільна робота в сфері соціально-психологічної реабілітації хворих засобами музики; також пройшли інтенсивні курси дистанційних лекцій, семінарів в режимі реального часу тощо. Невдовзі планується підписання нової угоди про співробітництво з університетом Отто-фон-Геріке (ректор - професор Клаус Поллманн) з урахуванням найактуальніших напрямів  науки, інноваційних тенденцій в системах освіти країн Європи в контексті Болонського процесу.

Але, напевно, найважливішим пунктом у роботі запорізької делегації стане відвідування німецького благодійного фонду «Марга і Курт Мелльгаард». З 2000 року ця організація надає фінансову підтримку ЗНУ. Співробітництво з нею, передусім, спрямоване на підвищення професійного рівня викладачів і студентів ЗНУ і на поліпшення матеріально-технічної бази університету.

Фонд «Марга і Курт Мелльгард» заснований 1987 року. Він входить до Асоціації німецьких благодійних фондів. Його мета – сприяння розвитку освіти та науки в країнах Східної Європи. Серед основних завдань фонду – виділення фінансової допомоги вченим для досліджень і стажування за кордоном, для наукових відряджень з метою участі в міжнародних конференціях і семінарах, придбання наукової літератури, проведення літніх курсів тощо.

Завдяки підтримці Фонду близько півсотні вчених Національного університету змогли взяти участь у міжнародних конференціях, вуз неодноразово мав можливість придбати наукову літературу провідних німецьких та європейських видавництв; викладачі, магістри та студенти ЗНУ були учасниками літніх спеціалізованих курсів для германістів при Університеті міста Ессен (Німеччина). Також студентам і аспірантам ЗНУ було надано близько 10 стипендій для участі в модулі МВА-курса «Міжнародний маркетинг» в Експортній Академії Баден-Вюртемберг (місто Ройтлінген, Німеччина).

В січні цього року ЗНУ отримав фінансову підтримку на організацію поїздок молодих вчених за кордон для участі у міжнародних конференціях. П'ять тисяч євро було виділено на придбання наукової літератури в німецьких видавництвах, три стипендії на мовні курси в університеті Дуйсбург-Ессен, п'ять стипендій для в участі «Міжнародному маркетингу». Контроль за цільовим використанням всіх цих коштів веде Кураторіум Фонду. Запорізький національний університет щорічно надає йому повний фінансовий звіт.

Ці та інші питання учасники запорізької делегації  планують обговорити з керівництвом німецького благодійного фонду «Марга і Курт Мелльгард» протягом свого триденного візиту. Крім того, партнери окреслять основні завдання на найближче майбутнє і підведуть підсумки співробітництва, що триває вже понад десять років.