Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ відзначили День Європи

У ЗНУ відзначили День Європи

26.05.2006 16:14

У ЗНУ у рамках святкування Дня Європи відбулася зустріч представників посольств європейських країн із студентами та викладачами ЗНУ. Разом із почесними гостями до нашого університету завітали представники Запорізької обласної державної адміністрації, зокрема, перший заступник губернатора Олександр СІН.

З вітальним словом до усіх присутніх на заході звернувся ректор ЗНУ, професор Сергій ТИМЧЕНКО. «Сьогодні у житті університету відповідальна, приємна і радісна подія, – підкреслив на початку своєї промови Сергій Михайлович. – До ЗНУ прибули представники цілого ряду країн Європейського Союзу. Нам це особливо приємно, тому що наша держава офіційно заявила про курс на європейську та євроатлантичну інтеграцію. Ми вдячні країнам Євросоюзу за їхню суттєву допомогу й підтримку наших наукових досліджень, які зрештою сприяють поступовій інтеграції України до європейської спільноти». Ректор представив кожного з гостей: повірену у справах Посольства в Австрії в Україні пані Зігрід БЕРКУ, міністра-радника Посольства Хорватії в Україні пана Стефана ГЛАСА, Посла Польщі в Україні пана Яцека КЛОЧКОВСЬКІ, Посла Швеції в Україні пана Джона-Хрістера ОЛАНДЕРА, заступника Посла Великобританії в Україні пана Мартіна ХАРІСА, заступника Посла Угорщини в Україні пана Ласло ХОРВАТА, другого секретаря Посольства Фінляндії в Україні пана Юкку ПАЯРІНЕНА, другого секретаря Посольства Латвії в Україні пана Даініса ФРЕЙМАНІСА, аташе Посольства Нідерландів в Україні пана Гюго БРАУЕРА, директора департаменту освіти Консульства Греції в Маріуполі пані Граматтулу БАТЦІОЛУ, радника Посольства Словаччини в Україні пана Аттіла ЗЕПУ.

Після невеличкої розповіді гостям про Запорізький національний університет, його розвиток та перспективи, про участь нашого навчального закладу у ряді європейських програм, зокрема, освітніх, таких, як «Tempus», «Tasis», «Socrates-Erazmus», ректор надав слово повіреній у справах Посольства в Австрії в Україні пані Зігрід БЕРЦІ. Вона наголосила на особливостях відносин між європейською спільнотою та Україною, які останнім часом досить інтенсифіковано, адже визначаються подальші кроки до інтеграції нашої держави у ЄС. Крім того, пані Зігрід нагадала про втілення у життя так званої «програми побратимів» у нашій державі. Але найбільшим досягненням України у напрямку євроінтеграції, на її думку, вважається проведення вільних та демократичних виборів.

До викладачів і студентів ЗНУ звернулися й інші почесні гості. Посол Польщі в Україні пан Яцек КЛОЧКОВСЬКІ зазначив, що його країна вже вдруге святкує День Європи як член ЄС. «Мені особливо приємно бути тут, у Запоріжжі, у тому місті, яке, на мою думку, є джерелом української незалежності, волі, свободи, української духовності», - підкреслив пан Яцек, звертаючись до присутніх українською. Позитивні наслідки членства Польщі в ЄС, на думку пана Посла, це, перш за все, відкриття європейського спільного ринку, що позитивно впливає на розвиток польської економіки, рівень якої зріс досить помітно саме після вступу країни в ЄС. Тож першочерговим завданням євроінтеграції України має бути саме побудова конкурентноспроможної економіки. В тому що вона є демократичною країною у Європі вже переконалися, тож тепер справа за належним рівнем економічних показників держави.

Посол Швеції в Україні пан Джон-Хрістер ОЛАНДЕР розділив точку зору свого колеги з Польщі щодо позитивного впливу членства Швеції в ЄС на економічний розвиток цієї країни. Згадав гість і про ініційовану його країною програмою обміну з Україною технологіями. До 2008 року в неї планується вкласти близько 18 мільйонів доларів. Таким чином Швеція намагається сприяти інтеграції України в Євросоюз. Що ж стосується доцільності членства Україні в ЄС, це рішення прийматиметься лише нашою країною, а не самим Євросоюзом. Але є дуже багато критеріїв, яким має відповідати наша держава.

Заступник Посла Великобританії в Україні пан Мартін ХАРІС, як і його колега з Польщі, спілкувався з присутніми українською мовою. Він підкреслив, що великобританці є європейцями, незважаючи на розташування на британських островах. Європейськими вони вважають свою культуру, свій ринок, свою економіку. Першочерговим завданням ЄС пан Мартін вважає напрацювання ефективних способів боротьби із світовими проблемами: тероризмом, організованою злочинністю та іншими загрозами для безпеки. А от спільною метою кожної з європейської країн він назва стабільність та процвітання усього європейського регіону, зміцнення його демократичних цінностей. І логічно, що Україна є пріоритетним партнером у цих питаннях, на думку гостя. Він підкреслив, що ЄС – це не лише клуб держав чи урядів, а й просто багаторегіональне об’єднання. Пан Мартін (шотландець за національністю), проводячи паралелі між Україною та Великобританією, зазначив, що в чомусь шотландці дуже схожі на козаків: бо ж хоробре серце – це також і їх традиція.

Посол Угорщини в Україні пан Ласло ХОРВАТ на початку свого виступу зізнався на скільки він вражений красою запорізького краю, а особливо славетного острова Хортиця. Зазначив пан Посол, що їхня країна готувалася до членства у ЄС 16 років. Для угорців ЄС був синонімом слів «свобода» та «культура». Свобода в рамках ЄС для них розумілася як свобода руху товару, послуг, капіталу та, власне, самих громадян.

Свої питання шановним гостям мали змогу поставити студенти ЗНУ. Їх цікавило, зокрема, наступне:

    чи може стати новоутворення ГУАМ альтернативою Євросоюзу
    повірена у справах Посольства в Австрії в Україні пані Зігрід БЕРКА зазначила, що ГУАМ – це, швидше за все, не альтернатива, а гарний додаток до ЄС;

    чи не може поділитися Швеція своїм досвідом з Україною щодо використання енергозберігаючих технологій
    Посол Швеції в Україні пан Джон-Хрістер ОЛАНДЕР, запевнив, що такі домовленості між країнами вже існують, тож співпраця у цьому питання триватиме і в майбутньому;

    чи не могли б Нідерланди порадити Україні, як варто ефективніше розвивати сільське господарство
    аташе Посольства Нідерландів в Україні пан Гюго БРАУЕР зазначив, що у цьому напрямку робота триває вже кілька років, у нашій державі працюють спеціальні консультаційні центри, у яких можна отримати всю потрібну інформацію;

    чи можливе у майбутньому втілення у життя спільних із Запоріжжям фінляндських освітянських проектів
    другий секретар Посольства Фінляндії в Україні пан Юкка ПАЯРІНЕН запевнив, обмін між українськими та фінськими студентами активізуватиметься, адже країни об’єднують спільні освітні норми, зафіксовані Болонською конвенцією.

Висловити подяку за цікаве спілкування, за отримання змістовної інформації від імені усього колективу ЗНУ мав змогу перший заступник голови облдержадміністрації Олександр СІН. Крім того Олександр Ченсанович запросив усіх присутніх на площу Фестивальну, де від 15 години працюватиме Європейське містечко, а о 18 розпочнеться офіційна церемонія відкриття Дня Європи представниками Європейського Союзу. Крім того, на гостей чекатиме цікава концертна програма за участю гуртів «ТНМК», «Брейнсторм», «ВВ», завершиться свято яскравим феєрверком.