Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Фестиваль «Студентська республіка»

Фестиваль «Студентська республіка»

29.08.2006 14:51

Студенти ЗНУ взяли участь у всеукраїнському завершальному етапі першого в Україні молодіжного мульти-фестивалю «Студентська республіка-2006», який проходив 23-27 серпня на узбережжі бухти Капсель, що в Криму під Судаком. Звідти наша команда привезла перемогу у конкурсі «Перша леді». Найвродливішою студенткою України стала другокурсниця філологічного факультету, «Віце-міс ЗНУ-2005» Анна ДІДЕНКО.

Запорізька делегація складалася із десяти магістратів (тих студентів, які пройшли місцевий тур фестивалю) та одного мера. Серед магістратів – троє представників Запорізької державної інженерної академії та семеро – Запорізького національного університету: третьокурсниці факультету іноземної філології – Карина АЛФЬОРОВА, Ольга ГНЄДАЯ, Олена КЕЛЕБЕРДЕНКО, Анна ОМЕЛЬЧАК, другокурсник філологічного факультету Євген ВОЛКОВ, п’ятикурсник факультету журналістики Віталій БАБЕНКО та другокурсник економічного факультету Андрій ЧЕРНИШУК. Мером від Запоріжжя була обрана п’ятикурсниця філологічного факультету, голова студради ЗНУ Євгенія ПОПЕЛЬ. У якості гостей на фестиваль завітало і кілька представників Бердянського державного педагогічного університету.

Команда нашого університету, крім того, що брала участь у різноманітних конкурсах і фестивалях заходу, також активно допомагала організаторам «Студреспубліки». Наприклад, саме за їхньої ініціативи на День незалежності було проведено святкову акцію-концерт присвячену 15-річному ювілею нашої держави. Разом із харківськими колегами запоріжани підготували невеличкий експромт. У нього входило урочисте підняття Українського прапору та прапору «Студреспубліки», акапельне виконання Гімну України та інше. А ось наприкінці свята наші студенти організували вручення оригінальних «оскарівських» номінацій найактивнішим на «Студреспубліці» у різних жартівливих амплуа: «Зірка фестивалю», «Найбільший прихильник жіночої статі» тощо. І хоч отримували вони в подарунок просте морське каміння пофарбоване у сріблястий колір, за нагороди все-одно змагалися.

Своїми спогадами про «Студреспубліку» поділилася п’ятикурсниця філологічного факультету, голова студради ЗНУ Євгенія ПОПЕЛЬ:
- …У нас навіть свою валюта була – «НДЛМ-чики». Це від абревіатури організаторів – Народно-демократичної ліги молоді. Ці гроші треба було заробити, наприклад, прибираючи територію або розробивши якесь підприємство тощо. А потім на ці гроші реєструвалися партії (така процедура коштувала 20 НДЛМ-чиків), і навіть одружувалися. На території студреспубліки постійно працювали РАГСи, які й реєстрували шлюби, видавали відповідні сертифікати.

І це тільки початок. Чого тільки не організували на потіху молоді: змагання з пляжних видів спорту та виступи з паркуру (Паркур-фестиваль – це виступи команд трейсерів із різних міст, які демонструвати показові програми з цього виду спорту). Традиційно молодіжний мульти-фестиваль складався із великої кількості маленьких фестивальчиків. Про них і поговоримо детальніше.

Наприклад, лабораторія гуманітарних технологій. Це був форум, в якому задіяли українських гуманітарних технологів (спеціалістів з політичного PR, соціального інжинірингу, політологів та політконсультантів). Робота тут відбувалася у форматі тренінгів, круглих столів, майстер-класів тощо. Мета заходу – сприяння формуванню професійної експертної гуманітарного оточення в Україні та передача позитивного досвіду молодому поколінню. Запропонованими проблемами для рефлексій та дискусій стали такі питання: "Доля інституту Think tank в Україні", "Гуманітарний технолог - лакей при замовнику чи Мозок?", "Професіоналізація політолога та політтехнолога. Точки розриву та дотику", "Іпостась гуманітарного технолога крізь призму служіння" та інші.

Ще однією цікавинкою став турнір інтелектуальної гри "Парламентські дебати". У ньому наша команда посіла почесне третє місце. Коротко про суть гри: мета її є переконати третю нейтральну сторону, яку називають суддями, у тому, що ваш план дій кращий, ніж у ваших опонентів. Є чотири команди: 2 - від уряду та 2 – від опозиції. Команди уряду підтримують поставлену тему, або вказують шлях її реалізації (2-й уряд), опозиція ж заперечує аргументацію урядів і теж може висувати власний план дії (1-а опозиція). Може здатися, що команди, котрі грають на одній стороні, повинні підтримувати один одного. Насправді, усі грають проти всіх.

У рамках мульти-фестивалю відбувся і перший у своєму роді фестиваль квестів "Квест-фестиваль-2006". Якщо простіше – йдеться про вміння орієнтуватися у місцевості, майже, як у програмі Ігора Пелиха «На свою голову». Квест – це модна польова «гра-бродилка», яка об'єднала під своїми прапорами кращих квест-сценаристів та кращі квест-команди. За останній час квести стали найбільш популярним видом змістовного дозвілля в Європі та з кожним роком стають все більш популярними в Україні. Під Судаком зібралися кращі гравці у квест, які не лише обмінювалися досвідом, але й змагалися один із одним у квест-реальності. Турнір проводився за новими уніфікованими правилами: за участі професійних ведучих гри. Відбувався він вночі зі створенням відповідної аури. Наступне - "А ля мафія 30-х років" зі спеціальними костюмами – саме так учасники називали ще одне випробування, що підготували для них на «Студреспубліці».

Гра "Мафія" набула високого рівня популярності серед ділової еліти й інтелектуальної молоді. Перший всеукраїнський молодіжний турнір із даної гри й провели організатори. Учасниками його стали переможці регіональних етапів, а також усі бажаючі. Основна атрибутика гри – карти, а вимога до її учасників – вміння психологічно орієнтуватися у людях.

Мульти-фестиваль "Студентська республіка" не переривався ні вдень, ні вночі. У рамках програми в режимі нон-стоп проводилися різноманітні розважальні заходи для молоді: стилізовані тематичні дискотеки (наприклад, гангста, сальса, у радянському стилі), нічні open-air, конкурси "Казанова де ляс ночас", "Містер Студентська республіка" (у ньому взяв участь і представник нашої команди – п’ятикурсник журфаку Віталій Бабенко), конкурси ведучих і DJ-їв, "Чорний КВН", "Крокодил" та інші дійства. Організували і роботу дискусійних майданчиків, майстер-класів на соціально важливі для молоді теми, проведення ділових ігор, турніру з гри "Дебати", кінопокази елітних фільмів з їх подальшим обговоренням.

Щодня учасники мали свіжу пресу: на фестивалі основним джерелом інформації був студентський самвидав «ЗаДіло!». До речі, територія цьогорічного мульти-фестивалю – казкова бухта на південно-східному узбережжі Криму, між мисами Меганом й Аличак, у долині, саме на березі моря. Цікаво, що ці землі розташовані на тій же ж широті, що і Лазурний берег Франції...

Мабуть, найпопулярнішим шоу «Студреспубліки», особливо серед хлопців, став загальнонаціональний конкурс студентської краси "Перша леді". З відібраними під час регіональних конкурсів дівчатами займалися професійні хореографи, фітнес-інструктори, режисер-постановник. Під час конкурсу красуні виходили на подіум, щоб виграти заповітну мрію - стрічку та корону "Перша леді Студентської республіки-2006/2007". Ці заповітні дари тепер у другокурсниці філологічного факультету Запорізького національного університету Анни ДІДЕНКО!

А от Студентським президентом-2006 було обрано представника Дніпропетровська. До парламенту ж увійшли дві політичні сили: партія «БЮСТ» (йдеться про «Блок Юлії Струк» - студентки із Чернівців (саме до неї і приєдналися наша команда: студентський мер Запоріжжя Євгенія Попель йшла п’ятою у прохідному списку партії) та «Independence». Не пройшла у парламент, але крокувала за лідерами і харківська партія «Шара».

Фестиваль завершився, обіцяючи залишитися традиційним та зібрати активістів молодіжного руху України на тому ж місті та в той же час.

Для довідки

Історія фестивалю бере початок у 1998 році. У 2004-2005 роках «Студреспубліка» змінила формат та стала проводитися у два етапи: регіональний (червень-липень) та всеукраїнський (серпень). Його організатором є Народно-демократична ліга молоді, яка проводить захід за підтримки Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту. Сьогодні в епіцентрі подій фестивалю – організаційно-діяльносна гра у визначення стратегій розвитку майбутнього держави, у якій студентські мери та студентські магістрати з усіх регіонів обирають Студентського президента та Студентський парламент. Молодь намагається протиставити українській дійсності свої позитивні альтернативи. Так нове покоління намагається змістити акценти з боротьби за владу та гроші на відстоювання цінностей, світобачень та ідей. Цікаво, що через «Студреспубліку» пройшла більшість студентських лідерів країни. Мета проекту – сприяння зміцненню громадянського суспільства через розвиток у молоді культури громадської участі та демократичних цінностей; завдання – формування у студентської молоді навичок громадської участі через моделювання політичних процесів у ході проведення проекту "Студентська республіка", залучення нових активістів до організованого молодіжного руху, сприяння розвитку студентського самоврядування. Первинна цільова аудиторія - студенти ВНЗ ІІ - ІV рівнів акредитації. Вторинна цільова група - молодь18 - 35 років.

Механізм реалізації проекту такий. У рамках святкування Дня молоді України та відповідно до змісту проекту "Студентська республіка" проводиться модельна гра, в ході якої створюється квазі-державне молодіжне утворення "Студентська республіка", що має свої закони, органи влади, територію, валюту й інші атрибути держави. Згідно з законодавством "Студентської республіки" в квазі-державі оголошуються вибори, створюється ЦВК, формуються "політичні партії" , проводиться повноцінна виборча кампанія з її кульмінацією - голосуванням. Суть - здійснити моделювання усіх політичних процесів, що відбуваються у суспільстві під час виборів. На регіональному рівні результатом гри є вибори Студентського мера та Студентського магістрату. Переможці регіональних етапів їдуть на фінальну частину. Підсумком всеукраїнської гри є вибори Студентського президента та Студентського парламенту. На регіональному рівні гра супроводжується фестивалем, протягом якого відбуваються змагання між студентами в конкурсах, вікторинах тощо, концертне шоу в центрі міста. На всеукраїнському рівні відбувається мульти-фестиваль, тобто кілька фестивалів одночасно. Їх об'єднує пропаганда здорового способу життя, змістовність дозвілля та просування новітніх форм змістовного відпочинку (квести, конкурси (в тому числі "Студентка року", "Студент року", боді-арт), рольові ігри, змагання з екстремальних видів спорту, open air, змагання з пляжних видів спорту, круглі столи, майстер-класи, творчі лабораторії тощо). Всі інші вимоги та правила, які торкаються проекту, визначаються всеукраїнським оргкомітетом. Учасниками проекту є глядачі та громадяни "Студентської республіки". Глядачем "Студентської республіки" може бути кожен, хто поважає та розділяє мету проекту, не порушує громадський спокій, не шкодить іміджу й авторитету проекту та його учасникам. Громадянином "Студентської республіки" з правом участі у голосування протягом виборів Студентського мера та депутатів Студентської магістрату може бути кожен студент віком від 18 до 35 років. Отримати громадянство може також і не студент. Отримання громадянства відбувається безпосередньо під час гри. Бути членом "політичної партії" можуть громадяни "Студентської республіки" віком від 18 до 25 років. Політичні команди від ВНЗ формуються шляхом виборів у вищих навчальних закладах. Форма проведення таких виборів визначається регіональним оргкомітетом самостійно. Результати виборів підтверджується документом, посвідченим оргкомітетом. Якщо вибори у ВНЗ не відбулися, то учасниками проекту можуть стати ініціативні групи від цього ВНЗ за їхньої відповідної реєстрації в оргкомітеті. Магістрати за пропорційним принципом від партій (блоків партій), з подоланням прохідного бар'єру мають обиратися в складі не більше ніж 10 депутатів, окрім м.Києва, Харківської, Дніпропетровської, Одеської, Донецької, Львівської областей - не більше, ніж 15 депутатів. У кожному регіоні шляхом прямого голосування має обиратися також не більше одного Студентського мера.

Марія КАНЦЕЛЯРИСТ