Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Результати роботи ЗНУ у 2005-2006 навчальному році

Результати роботи ЗНУ у 2005-2006 навчальному році

30.08.2006 12:14

У Запорізькому національному університеті пройшла конференція трудового колективу. Головним питанням, яке розглядалося на ній, було обговорення основних результатів роботи в університеті за 2005-2006 роки та перспективи розвитку на 2006-2007 роки. З цієї теми виступив ректор університету, професор Сергій ТИМЧЕНКО.

Відповідно до статті 32 Закону України «Про вищу освіту» ректор прозвітував про результати своєї роботи протягом 2005-2006 навчального року та висловив свої бачення перспектив розвитку університету на наступний навчальний рік.

Перш ніж розпочати свій виступ, він привітав колектив університету з початком нового навчального року:

- Мені хотілося, щоб новий навчальний рік був для нас продуктивнішим, спокійнішим, врівноваженішим та щасливішим, - висловив своє побажання ректор.

 

Серед іншого, у його виступі говорилося про наступне: минулий навчальний рік став для університету роком добрих, позитивних звершень. На сьогоднішній день Запорізький національний університет – це найбільший ВНЗ запорізького регіону. В ньому нараховується більше 15 тисяч студентів, викладачів, співробітників. За численністю трудового колективу ми у місті є другими після «Запоріжсталі». Звичайно, цим ми маємо пишатися, але разом з тим, на нас лягає величезна відповідальність за долю колективу. Ми готуємо фахівців за 40 спеціальностями. І їх кількість з року в рік зростає. Лише минулого року ми відкрили 2 нові спеціальності.

Науково-педагогічні кадри

Станом на 30 вересня 2006 року навчальний процес у ЗНУ забезпечує 567 викладачів, з яких 44 – доктори наук, професори; 294 – кандидати наук, доценти. Це - наш золотий фонд. Це - обличчя університету. І кожного року ми повинні робити все, щоб зберегти і примножувати цей золотий запас ЗНУ. Бо ж обличчя університету визначають ті, хто своєю щоденною викладацькою працею, науково-педагогічною діяльністю формують імідж університету. Як показує статистика, найбільша кількість докторів і професорів працює на біологічному факультеті (16,7%); журналістики (12%); філологічному та СПП (11 %); історичному (10%). Але є і мінуси: немає жодного доктора наук на факультеті соціології та управління (хоча найближчим часом очікується захист його декана Максима Лепського). Знизився якісний показник рівня науково-педагогічних кадрів на математичному та фізичному факультетах. На останньому місці за рівнем забезпечення викладачами з науковим ступенем і вченими званнями знаходиться факультет фізичного виховання. Варто зазначити, що у порівнянні з іншими такими ж національним ВНЗ ми маємо не гірші, а навіть кращі показники. За кількістю докторів наук ми перевищуємо загальнореспубліканський рівень на 3%, а доцентів – на 2%. Протягом минулого року дещо покращився якісний склад науково-педагогічних кадрів. На 1,5% стало більше професорів у загальному масиві і майже на 5% - доцентів.

Університетські кафедри

Університет налічує 65 кафедр. Однак, як констатувала комісія МОН (ще у квітні 2005 року), така кількість є занадто великою. Хоча 30 з й них очолюють доктори наук. Більше як на 10 кафедрах знаходиться критична межа годин. На окремих - нараховується по 5-6 викладачів при 1-2 кандидатах наук. Незалежно від нас ставиться проблема про укрупнення кафедр. Згідно вимог чинного законодавства ми повинні вирішувати її. При цьому будуть враховуватися інтереси тих, хто працює на кафедрах: всі виключені співробітники будуть працевлаштовані.

 

Кадрові питання

Проблема використання кадрового потенціалу пролягає в двох основних площинах: по-перше, поліпшити роботу аспірантури і докторантури, які є основним джерелом поповнення кадрів; по-друге, більше активізувати роботу з використання потенціалу викладачів і співробітників, які вже працюють в  університеті. Зараз 16 викладачів працюють на посадах професорів без відповідного атестату, не виявляючи якої-небудь ініціативи для отримання його за спеціальною процедурою («як виняток»). Ця ж проблема з кандидатами наук, які не мають атестату доцента. 16 з них – старші викладачі, які не переведені на посаду доцента. Ми повинні створити умови для кар’єрного росту наших викладачів. У 2005-2006 навчальному році захищено 4 докторські дисертації. І лише 1 випускник докторантури – доцент кафедри психології Наталія Федорівна Шевченко – є працівником нашого університету. Інші – сторонні особи. У наступному році очікується захист 5 докторських та 42 кандидатських дисертацій. Суттєвого поліпшення вимагає робота аспірантури університету. Минулого року ми провели певні заходи, щоб активізувати її. Більш вимогливою стала робота атестаційних комісій. Ми почали оплачувати аспірантам і докторантам по 2 тижневих відрядження на рік.  План з цього напряму роботи навіть перевиконали, виділивши кошти наперед. Вони друкуються у наших виданнях. Систематично здійснюється виплата за кандидатські та докторські дисертації. Для активної роботи аспірантів треба більш ретельно підбирати претендентів.

Відзнаки

Протягом минулого року цілий ряд наших викладачів і співробітників були нагороджені високими державними нагородами: орденом «За заслуги» 111 ступеня - Петро Білоус; Почесною грамотою Кабінету Міністрів – Іван Круцило, Сергій Лях; подяку Кабінету Міністрів отримали професори Юрій Зацний, Людмила Омельянчик; Грамоту Верховної Ради – Федір Турченко, Віктор Чабаненко, Катерина Ружин; 14 працівників університету відзначені знаком «Відмінник освіти»; ще більше десятка – відомчими нагородами. Всього у рамках святкування 75-річчя університету більше 300 співробітників отримали грамоти, відзнаки, цінні подарунки. Що особливо приємно, Грамоту Верховної Ради під № 1 отримав ЗНУ (до і після нас нею більш ніхто не нагороджений).

Світла пам'ять

У 2005-2006 роках ми зазнали тяжких втрат - 4 науково-педагогічні працівники, кожен з яких віддав десятки років служінню університету, - Василь Кудря (старший викладач кафедри матаналізу), Валерій Мірошниченко (доцент кафедри теорії та практики менеджменту), Віктор Киричевський (завідуючий кафедри математичного аналізу), Леонід Шейко (завідуючий кафедри прикладної фізики) – пішли від нас, так само, як і голова ради ветеранів ЗНУ Олексій Завіновський. Присутні вшановали їхню пам'ять хвилиною мовчання.

Акредитація та ліцензування

2005-2006 роки позначені успішною роботою по забезпеченню акредитації та ліцензування. Усього акредитовано 52 спеціальності й напрямки підготовки, з них 14 спеціальностей за IV освітньо-кваліфікаційним и рівнями; 2 спеціальності – «журналістика» та «архівознавство» - отримали IV рівень акредитації. Отримані ліцензії на підготовку абітурієнтів та іноземних громадян до вступу у ВНЗ. 2 спеціальності – ліцензії за IV рівнем акредитації - «Правознавство» та «Облік і аудит». Відкрито 2 нові спеціальності – «Садово-паркове господарство»і «Туризм». Видано наказ про заохочення тих, хто брав у цьому активну участь. Процес акредитування і ліцензування продовжуватиметься. Обсяги його будуть меншими, але він лишатиметься складним. Адже вимоги ДАК зараз стали суттєво жорсткішими. На нас чекає акредитація спеціальності «Політологія»; магістратури «Обліку і аудиту», «Правознавства»; спеціальності та магістратури «Менеджменту ЗЕД»; повторна акредитація спеціальності «Екологія». Завершили процедуру ліцензування навчального напряму «Міжнародні відносини».В окремих випадках процедура ліцензування є обов’язковою. Актуальною є проблема з російською мовою. Але щоб розвинути цю спеціальність було зроблено перший крок. У нас почали навчатися молоді люди з Азії, Африки, Латинської Америки. Це дасть можливість зберегти той потенціал, який у нас є. Вже потребує ліцензування «Українсько-російсько-польський переклад». Необхідно рішуче вирішити питання про збільшення ліцензійних обсягів на спеціальність «Українська мова та література». Цього року ми не змогли взяти всіх бажаючих на навчання. Потрібна лише ініціатива, потенціал -  є. На факультеті 3 доктори наук, а ліцензований обсяг – 60 чоловік (а заяв  - 100).

Вступна кампанія

2005 – 2006 – рік зростання і міжнародного престижу ЗНУ. Основний факт – зростання кількості аспірантів і студентів. У 2006 році було подано до приймальної комісії 3073 заяв – такої кількості не було попередніх 7 років. У 2005 році на контракт прийняли 437 осіб, тоді як цього року – вже 750, що на 75% більше. Що стосується заочного контрактного навчання, минулого року навчалося 283 студенти, а цього – десь більше 630-ти. Ці цифри і визначають ставлення громадськості, суспільства до Запорізького національного університету. Вступна кампанія має стати предметом серйозного аналізу, адже наступного року на нас можуть чекати зміни: абітурієнтів обиратимуть для нас, а не ми самі. Йдеться про роботу спеціальних комісій із зовнішнього тестування. Ми довго працювали над аналізом цінової політики університету. І цього року обрали, так би мовити, шлях помірної ціни: знизили вартість навчання на 10-12%, Як результат, мали на 50% абітурієнтів більше. Разом з тим реалізували два інших завдання: дали дітям змогу отримати якісну та недорогу вищу освіту, а також – зберегти трудовий колектив університет у тій же кількості: не скорочувати науково-педагогічні кадри, а давати їм роботу. Тому сьогодні йдеться не про скорочення, а лише про розширення можливостей навчального процесу. Позитивна динаміка прийому – це і результат ефективної роботи факультету довузівської підготовки. Але ж резерви профорієнтаційної роботи ще не вичерпано: маємо шукати її нові форми. Нашим завданням є орієнтація, здебільшого, на Запоріжжя, а не малочисельні за рівнем населення обласні райони. Хоча і про них йтиметься, у контексті інших областей. Маються на увазі північні райони Криму, східні райони Херсонщини, частина Дніпропетровської і навіть Донецької областей.

Болонський процес

Наступний рік стане роком, у якому  на Болонський процес перейдуть усі заклади освіти. Тож наша мета – організація цього процесу у нашому університеті. У цього процесу дві складові: організаційна та змістовна. З першої ми практично повністю готові. Залишається працювати над змістовним наповненням: заповнювати навчальний процес новими методиками навчання, інформаційними ресурсами, технічними засобами навчання, створювати автоматизовані системи навчання та підвищувати відповідальність за виконанням основних вимог усіма учасниками навчального процесу. Посилюватиметься відповідальність викладачів за прийом іспитів. На вимогу МОН, з наступного року впроваджуються так звані «ректорські контрольні».

Науково-дослідна робота

Важливим напрямком роботи університету була і науково-дослідна робота. В умовах впровадження Болонської системи вона має зайняти лідируючі позиції. На сьогодні збільшено її фінансування з 295 до 400 тисяч гривень. Вже за першу половину цього року ми видали 11 монографій, одержали позитивне рішення на 18 із представлених 24 проектів. До університету надходять гранти. Один із найбільших проектів – на суму 53 тисячі євро – стосується оцінки інноваційного виду на локальні формування кефалій Середземномор’я. Із загальної суми 16 тисяч євро піде лише на придбання електронного мікроскопу, що неабияким чином покращить матеріально-технічну базу ВНЗ. Університетом подано до розгляду ще один проект NATO, пов'язаний із іхтіологією. Згідно його умов 68 тисяч євро йтиме на розвиток наукової бази університету. І перелік досягнень можна продовжувати. Але маємо і проблеми: протягом минулого року, здебільшого, науково-дослідна робота була результатом ініціативи окремих вчених, а не системною і плановою діяльністю. Щорічно на науку держава виділяє 400 тисяч гривень, а додатково з університетського бюджету – йде ще близько мільйона. Тож університет повинен брати активнішу участь у реалізації різних наукових проектів, програм. Бо ж ті гранти, які до нас надходять є, так би мовити, екскурсійними. Ми ж потребуємо проектів, спрямованих на науку, тих, які б приносили університетові користь.

Необхідно підвищувати якість роботи спеціалізованих рад, на більш високому рівні організовувати студентську наукову роботу. Ряд періодичних видань університету ще не отримали статус фахових.

Фінансова політика

Успішна діяльність університету передбачає і виважену фінансову політику. На сьогодні матеріальні і нематеріальні ресурси університету складають 75 мільйонів гривень. Лише за минулий рік вони збільшилися на чотири мільйона гривень. Ми стали багатшими  нерухомим майном: безкоштовно передали університету гуртожиток на вулиці Пархоменка, частину гуртожитку на вулиці Зої Космодемянської та 44-ї школи, ПК ім.Дробязка. Тож тепер маємо відповідно чотири будівельних майданчики. Основним об’єктом будівництва цього навчального року буде малосімейний гуртожиток на вулиці Зої Космодем’янської. Саме на нього будуть спрямовані наші головні зусилля. Наступного року ми активно займатимемося квартирним питанням. Як вже говорилося, триває  перепроектування малосімейки. Сподіваємося на 32 однокімнатні квартири та 4 двокімнатні. Вже виконано чимало. Як правило, ці роботи були викликані нагальної необхідністю. Вперше за 25 років ми замінили частину теплових мереж (деякі її ділянки не оновлювалися 30-40 років). Університет у повному обсязі виконав бюджет за минулий рік. Загальні надходження поза нашою діяльністю склали 21,6 мільйонів гривень. Проблема в тому, що такі обсяги фінансування тримаються вже довгий час, незважаючи на зростання обсягів витрат. Для нас важливим завданням лишатиметься бережне використання коштів, реалізація різних ініціатив, пов’язаних із підвищенням університетських доходів. Наприклад, нещодавно ми придбали за 31 тисячу гривень кольоровий ксерокс. Існує пропозиція друкувати на ньому студентські квитки. І це вже прибуток для університету. Якби минулого року ми не здійснили рішучих кроків із фінансового оздоровлення нашого ВНЗ, то вже сьогодні мали двомісячну заборгованість із заробітної плати. Ми зняли пільги – а це 1 мільйон 200 тисяч витрат, закрили комбінат харчування – ще 500 тисяч (замість цього здали приміщення в оренду, та ще й маємо з нього прибуток), закрили газету – це ще 440 тисяч гривень. Робота триватиме і ми шукатимемо й інші резерви з економії коштів. Адже втричі подорожчала електроенергія, дорожчають і будматеріали.

Соціальні питання

Важливим було і лишається для нас вирішення соціальних питань. Сьогодні середня зарплата в університеті найвища серед усіх державних закладів освіти регіону. За минулий рік вона виросла на 300 гривень і сьогодні складає 1350 гривень. Лише матеріальної допомоги минулого року виплатили на 270 тисяч гривень, винагороди за захист кандидатських та докторських дисертацій склали 300 тисяч гривень. Ми єдиний ВНЗ регіоні, який утримує дві бази відпочинку: спортивно-оздоровчий табір «Славутич» та біостанцію-профілакторій на Хортиці. Щороку ми вкладаємо в них 485 тисяч гривень, а маємо прибутку лише 185 тисяч. Важливий напрямок роботи – це поліпшення рівня медобслуговування у ЗНУ. Ми у цій сфері пішли на радикальні зміни, розпочали співпрацю з першою міською лікарнею, де і лікують, обстежують наших співробітників. Ми закупили нову стоматологічну установку на 70 тисяч гривень, яка знаходитиметься у санаторії-профілакторію ЗНУ. За символічну ціну кожен працівник нашого колективу матиме право на лікування, протезування. Робота по вирішенню соціальних питань триватиме.

 

На останок ректор поділився із присутніми наступною інформацією:

- Тиждень назад я мав розмову з Міністром освіти і науки України Станіславом Ніколаєнком. Ми визначили перспективи та напрямки роботи нашого університету. Міністр позитивно оцінив наші напрацювання та висловив нам побажання і надалі тримати таку ж динаміку. Що ж стосується численних розмов про судові позиви, що тим чи іншим чином стосувалися нашого університету, ці процеси фактично закінчилися. Апеляційний суд Запорізької області виніс рішення щодо позову ексректора ЗНУ Валерія Савіна на користь Міністра освіти і науки України. При чому у суддів навіть не було сумнівів щодо цього рішення.

Тож наступний рік лишатиметься роком вирішення питань з організації навчального процесу, наукової роботи, а основне – з вирішення завдання розвитку матеріально-технічної бази університету та розв’язання соціальних проблем колективу.

 

Згідно Статуту збори трудового колективу визнали легітимними: на захід прийшло 196 осіб з 250 потрібних, а також 43 представники студентського активу. Робота ректора присутніми була визнана як задовільна. А на підставі звіту Сергія Тимченка перший проректор ЗНУ Федір Турченко представив загалу документ «Основні заходи вдосконалення роботи ЗНУ», згідно якого будуватиметься подальша робота Вченої Ради, ректоратів тощо. Документ було запропоновано для обговорення у колективі.

Марія КАНЦЕЛЯРИСТ