Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Підсумки роботи приймальної комісії

Підсумки роботи приймальної комісії

27.09.2006 12:03

На черговому засіданні Вченої ради ЗНУ відповідальний секретар приймальної комісії ЗНУ Віктор Ткаченко виступив із доповіддю про підсумки роботи приймальної комісії щодо набору студентів на 2006-2007 навчальний рік і перспективи роботи в наступному році.

Зокрема, Віктор Григорович розповів наступне. Приймальна комісія ЗНУ створюється наказом ректора ВНЗ та керується у своїй діяльності республіканським положенням "Про приймальні комісії ВНЗ". Її головним завданням є формування контингенту студентів усіх форм навчання із числа найбільш підготовленої та здібної молоді. Загальноуніверситетська приймальна комісія була створена 30 грудня 2005 року. До її складу увійшли більше 60 викладачів та співробітників ЗНУ.

У ході роботи цього органу відбувалися деякі кадрові корективи, направлені, головним чином, на поліпшення роботи структури. Йдеться про виконання вказівок Міністерства освіти і науки України, а також управління з питань освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації щодо посилення громадського контролю за ходом вступної кампанії у ЗНУ. Згідно цього завдання до складу приймальної комісії увійшли почесні випускники університету та його колишні співробітники, які наразі обіймають високі посади: депутат Запорізької обласної ради Володимир Бревнов, заступник міського голови Запоріжжя, депутат Запорізької міської ради Володимир Кальцев та начальник відділу освіти Жовтневої райдержадміністрації Олександр Оніщенко. А для контролю з боку освітянської громадськості було створено апеляційну комісію, до складу якої увійшли кращі вчителі нашого міста та області. Їх було відібрано за рекомендацією управління з питань освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації.

Протягом вступної кампанії абітурієнти та їхні батьки були проінформовані про роботу консультативних телефонів МОН України та університетської гарячої лінії, на котру щодня надходило близько 50 дзвінків. Крім того, при Юридичній клініці ЗНУ працювала громадська приймальня з питань вступної кампанії в університеті. Вона тричі на тиждень вела прийом громадян. До її роботи долучалися юристи університету, керівництво ВНЗ та представники громадськості.

Для абітурієнтів став у нагоді "Довідник для вступників до ЗНУ", який, окрім навчальних програм, мав зразки тестових завдань із кожної спеціальності. Довідник підготували на факультеті довузівської підготовки, активну участь у цій роботі взяли: декан факультету довузівської підготовки Ірина Бакаленко та завідувач підготовчого відділення Микола Василенко. За минулий навчальний рік у рамках системи довузівської підготовки через мережу підготовчих курсів у Василівці, Вільнінську, Михайлівці та Камянську велася активна робота із сільськими абітурієнтами. В університеті традиційно працювали дворічні заочні, 6- та 9-місячні підготовчі курси. Чимало гостей (близько 1340 абітурієнтів) зібрали Дні відкритих дверей, проведені з лютого по квітень на кожному факультеті ЗНУ. Але найбільшу уваги привернуло загальноуніверситетське травневе свято Дня відкритих дверей, на яке завітало близько 1200 бажаючих вчитися у ЗНУ.

Цього року приймальна комісія ввела попереднє тестування. За його умовами проводилася олімпіада для обдарованої сільської молоді та для переможців обласного етапу МАН. За результатами цієї форми випробувань було рекомендовано до зарахування на бюджетну форму навчання більше 90 абітурієнтів. У складі приймальної комісії ЗНУ працювала відбіркова комісія (група консультантів-методистів у складі 22 осіб, які надавали інформаційну допомогу абітурієнтам та їхнім батькам, відповідали за прийом документів та ведення особових справ абітурієнтів), предметні екзаменаційні та апеляційні комісії.

І, власне, факти. Цього року до приймальної комісії було подано 3073 заяви: такої кількості людей, які прагнуть навчатися саме у нашому університеті, не було вже більше семи років! До речі, минулого року ця цифра складала 2757. Були дні, коли консультанти приймали більше 300 пакетів документів. Управління з питань освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації видало цільове направлення на навчання у ЗНУ 191 особі. Цього року до приймальної комісії подавали і сертифікати зовнішнього тестування: в основному, з української мови, історії та математики. Останніми роками і цього року, зокрема, спостерігалося збільшення пільгових категорій абітурієнтів: дітей, які постраждали у наслідок Чорнобильської катастрофи, дітей-сиріт та інвалідів дитинства.

Обсяги держзамовлення цього року склали: 662 місця на стаціонарі та 111 місць на заочному відділенні. Ця цифра майже така ж, як і минулого року: держава продовжує політику розподілення контрактних та бюджетних місць із приблизного розрахунку 50% на 50%. Набір вівся на 40 спеціальностей, дві з яких відкрили лише цього року: "Туризм" та "Садово-паркове господарство", але незважаючи на це вони користувалися неабиякою популярністю. Традиційно, найбільші конкурси були на "Менеджмент організацій", "Менеджмент ЗЕД", "Театральне мистецтво". Значно збільшилася і кількість контрактників. На стаціонар цього року зарахували 814 осіб, тоді як минулого року їх було 437. Найбільше серед них користувалися попитом спеціальності "Правознавство" (92 особи), "Фінанси" (44), "Облік і аудит" (44), "Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності" (47), "Менеджмент організацій" (41), "Англійська мова (переклад)" (35) та інші. Що ж до заочного, на відділення зарахували більше 430 абітурієнтів, минулого року - 264. Не менш вдало пройшла вступна кампанія і в структурних підрозділах. У Нікопольському інституті ЗНУ зарахували на денну форму 158 осіб, а на заочну - 93; на Кримському факультеті фізичної культури, спорту та туризму - відповідно 88 та 95 осіб, у навчально-консультаційному центрі ЗНУ у м. Кривий Ріг - 139 абітурієнтів та у Мелітопольському навчально-консультаційному центрі ЗНУ - 18 чоловік.

На старші курси зарахували близько 640 осіб, що на 58% більше, ніж минулого року. Ці цифри визначають позитивне та схвальне ставлення громадськості, суспільства до Запорізького національного університету. Цього року в ЗНУ обрали шлях помірної ціни на навчання: знизили його вартість на 10-12%. Як результат, мали на 50% абітурієнтів більше. Разом з тим в університеті реалізували два інших завдання: дали дітям змогу отримати якісну та недорогу вищу освіту, а також - зберегти трудовий колектив університету у тому ж обсязі.

По закінченню свого виступу, Віктор Ткаченко висловив кілька пропозицій щодо означення перспектив роботи комісії у наступному році. Говорили про якість профорієнтаційної роботи, її методи, проведення відповідних заходів у ще неохоплених районах Запоріжжя, а також у частині Дніпропетровської, Херсонської областей та Автономної республіки Крим, збільшення ліцензійних обсягів із деяких спеціальностей. Також Віктор Григорович щиро подякував усім працівникам приймальної комісії та висловив надію на збереження такої ж позитивної динаміки і у наступному році. У свою чергу, до цих подяк приєднався і ректор ЗНУ Сергій Тимченко, який зауважив, що високі результати роботи комісії - заслуга кожного її співробітника.

У розмові із журналістами відповідальний секретар приймальної комісії ЗНУ, доцент кафедри новітньої історії України, декан історичного факультету Віктор Ткаченко, згадав і про курйози цьогорічного абітурієнтського літа. Жартуючи Віктор Григорович запевнив нас, що найбільшим курйозом вступної кампанії - 2006 і стала сама вступна кампанія. А якщо серйозно, пригадувався диктант, де на 240 слів перевіряючі нарахували 100 помилок! Або твір, який закінчувався словами: "…я, звичайно, погано написав роботу, але так хочу навчатися тільки у Запорізькому національному!..". І це тільки початок… І хоч говорить Віктор Григорович, що робота у приймальній комісії принесла йому лише головний біль, але виглядає він цілком бадьоро та оптимістично. "Сім років проректорства з виховної роботи - ніщо у порівнянні із посадою відповідального секретаря", - щиро зізнається він. Не відпочивши влітку і дня новообраний декан істфаку планує у новому навчальному році активно працювати на рідному факультеті.

У цілому приймальна комісія відпрацювала бездоганно. Вже на середину серпня її фахівці нараховували на 500 (!) заяв більше, ніж минулого року! І це зважаючи на той факт, що додатковий набір тривав до кінця літа. Навіть апеляцій було до 50: це значно менше, ніж минулого року. Все таки тестова система контролю знань давалася взнаки. До того ж чимало абітурієнтів подавали до приймальної комісії Сертифікати Українського центру оцінювання якості освіти.

Серед вступників із соціально незахищених верств населення - 35 дітей-сирот, 32 - інваліди, 37 - постраждалих у результаті Чорнобильської катастрофи. Семеро дітей - із багатодітних сімей. А от медалістів цього року нараховувалося більше 400! Як вже зазначалося, вступники писали диктанти та складали тести з фахових дисциплін. Лише ті, хто обрав "Акторську майстерність" мали три тури випробувань: спеціалісти тестували їхні вміння пластично рухатися, співати , декламувати вірші тощо.

Вибірковий рейтинг бюджетного розподілу


Математика - 48 місць
Українська мова та література - 45 місць
Біологія - 37 місць
Історія - 35 місць
Правознавство - 27 місць
Англійська мова та література - 26 місць
Журналістика - 25 місць
Фізичне виховання - 25 місць
Інформатика - 23 місця
Прикладна математика - 22 місця
Фізика, Фізика твердого тіла та
Прикладна фізика - по 20 місць
Психологія - 20 місць

Переважна більшість вступників - випускники шкіл (є діти і після училищ, технікумів, ліцеїв тощо). Подало заяви до приймальної комісії близько п'ятисот сільських абітурієнтів.

То ж тепер сміливо можна оголошувати завершення вступної гонки-2006. Як і очікувалося завершилася вона досить успішно: її результати вищі за минулорічні.

Марія Канцелярист