Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Олександр Гура: Тартуський університет розвиває інфраструктуру міста, до чого має йти і ЗНУ

Олександр Гура: Тартуський університет розвиває інфраструктуру міста, до чого має йти і ЗНУ

Олександр Гура: Тартуський університет розвиває інфраструктуру міста, до чого має йти і ЗНУ
16.11.2016 16:34 Все Головні новини Тартуський університет розвиток

Найкращі враження отримала делегація (представники ректорату та факультету іноземної філології) Запорізького національного університету, яка нещодавно відвідала Нарвський коледж Тартуського університету (Естонія). Зокрема, окремі моменти, які вже давно визначають обличчя цього академічного комплексу європейської освіти, вже сьогодні, на думку проректора з науково-педагогічної та навчальної роботи Олександра Гури, можуть бути імплементовані у концепцію розвитку інфраструктури ЗНУ та м. Запоріжжя.

Передусім треба вказати, що Тартуський університет – найстаріший вищий учбовий заклад м. Тарту, який входить до асоціації університетів Європи (Утрехтська мережа). Заснований виш був ще у1632 році, сьогодні до його структури входять 9 факультетів, які виступають окремими підрозділами у складі вишу,та 5 коледжів, у тому числі Нарвський, а також академія культури м. Вільянди. З історією Тартуського університету тісно пов’язані історія усього регіону, адже цей виш був безпосереднім учасником розвитку інфраструктури м. Тарту та навколишніх містечок. Зокрема, університету належить мережа клінік, що входять у систему охорони здоров'я і водночас виступають науково-дослідною та освітньою базою медичного факультету університету: окрім профільних медичних напрямів тут розвивається спортивна медицина та напрям реабілітації тощо.
Олександр Гура наголошує на тому факті, що естонський університет виступає вишем відкритого типу: тут відбуваються різного роду культурно-розважальні заходи для мешканців міста, а публічні лекції приходять послухати навіть пенсіонери. Таким чином, реалізується концепція розвитку освіти у контексті формування єдиного культурного та життєвого простору, де городяни та представники освіти «живуть спільними ідеями» і разом їх реалізовують.
«Немалоцінним для розвитку системи регіональної освіти в Естонії є її автономність, адже Міністерство освіти і науки Естонської Республіки та навчальні заклади співпрацюють на умовах рівноправного партнерства. Тому, – як наголошує проректор Олександр Гура, – українські ВНЗ також мають навчитися правильно позиціонувати і відстоювати свої права та інтереси, що передбачено Законом України «Про вищу освіту». Окрім того, важливим складником системи європейської освіти є розвинена електронна база, де усі моменти навчального процесу отримують електронне втілення, включно із електронними заліковими книжками, документообігом для абітурієнтів та проведення вступної кампанії. Ми нещодавно розпочали інформатизацію навчального процесу – на платформі Moodle, але ця робота знаходиться у самому зародку. В естонському університеті існує тісний та динамічний взаємозв’язок у роботі студент-викладач, обов’язково здійснюється студентами оцінка кожного освітнього курсу, а також усього процесу навчання. Відповідно до цього постійно вдосконалюються навчальні плани, програми, курси тощо. У системі науки присутнє так зване поняття «ярмарок наукових керівників», коли студенти можуть обирати того викладача й науковця, під началом якого бажають проводити дослідження у певній науковій царині тощо».
Визначним моментом є мобільність студентів та викладачів європейських ВНЗ. Зокрема, студенти можуть переходити з інституту до інституту, вивчати паралельні та додаткові курси тощо. Загалом у системі естонської освіти учні і студенти оволодівають як мінімум трьома мовами, на яких ведеться викладання за методикою «мовного занурення». А випускники вишів складають випускні іспити за європейськими стандартами, відтак на виході такі фахівці виступають конкурентоспроможними на ринку праці будь-якої країни, навіть поза межами Європейського Союзу.
Багато перспективних перетворень, вбачає Оленсандр Гура, можна впроваджувати на базі ЗНУ, що додасть і запорізькому вишу динаміки у розвитку, а також впливатиме на модернізацію навколишнього середовища Запорізького регіону. Зокрема, це стосується розробки програм для нових перспективних напрямів – з підготовки фахівців широкого профілю (викладач гуманітарних дисциплін, викладач навчальних класів за системою полілінгвального навчання тощо) із паралельним додаванням профільних курсів, суміжних професій тощо. Суттєвим моментом естонської системи виступає безкоштовна освіта – для громадян країни. Отже гроші Тартуський університет навчився заробляти на додаткових послугах як-от перескладання іспитів або повторні курси для недбайливих студентів, надання послуг населенню і багато іншого.
Так, величезна кількість ідей та задумів виникли у представників ректорату та ФІФ після подорожі до Естонії, які згодом будуть впроваджуватися у ЗНУ і, сподіваємося, матимуть неабиякий позитивний результат для розвитку вишу та м. Запоріжжя.

Олена Хлистун

Схожі новини