Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ читають лекції у рамках виконання програми «Репродуктивне здоров’я нації»

У ЗНУ читають лекції у рамках виконання програми «Репродуктивне здоров’я нації»

24.12.2016 08:40 Все Головні новини

У ЗНУ продовжують здійснювати курс, розпочатий у рамках державної програми «Репродуктивне здоров’я нації». На біологічному факультеті у першому семестрі цього навчального року читається цикл лекцій «Репродуктивне здоров’я людини» з курсу «Безпека життєдіяльності» – не тільки для першокурсників спеціальності «Біологія», а також для студентів початкових курсів інших спеціальностей.

Проводить лекційні заняття для молоді старший викладач кафедри фізіології, імунології і біохімії з курсом цивільного захисту та медицини Єгор Гороховський. Адже важливою складовою збереження репродуктивного здоров'я нації є формування відповідно правильного ставлення молоді як до власного здоров’я, так і збереження здоров’я інших людей, а також обізнаність не тільки серед фахівців, а й у колі усіх представників суспільства у методах, які сприяють зміцненню загального здоров’я людини.
Головними показниками репродуктивного здоров’я людини у загальному сенсі є можливість зачати, виносити і народити здорову дитину. Репродуктивне здоров’я людини, як і здоров’я в цілому, визначається багатьма чинниками, найважливіші з них – це спадковість (адже батьки передають нащадкам свої ознаки й властивості), спосіб життя окремої особи, наявність у неї корисних і шкідливих звичок. Відтак збереження репродуктивного здоров’я – завдання як жінки, так і чоловіка.
Загалом негативні звички не сприяють зміцненню здоров’я і погано позначаються також на репродуктивній сфері людини. Тютюнопаління, особливо в підлітковому віці, згубно впливає на всі фізіологічні системи організму, зокрема й на репродуктивну. Ситуація ускладнюється тим, що наслідки підліткового паління можуть позначитися пізніше, тоді, коли вже дорослі люди вирішують народити дитину. Можливо, у цей час вони вже позбулися звички палити, але наслідки цього можуть залишити відбиток не лише на здоров’ї їхньої майбутньої дитини, адже становлять загрозу на генетичному рівні і можуть вплинути на потомство навіть у другому й третьому поколінні.
Алкоголь також порушує роботу ендокринних залоз, що особливо небезпечно в підлітковому віці, оскільки від нормального функціонування ендокринної системи залежать ріст, розвиток і статеве дозрівання. Як наслідок вживання алкоголю у людини відбувається порушення спадкового матеріалу статевих клітин, що призводить до важких захворювань у потомства – розумові розлади, розумова відсталість, анатомічні каліцтва, захворювання внутрішніх органів та систем. Ще Гіппократ зазначав, що причиною ідіотизму, епілепсії та інших нервово-психічних захворювань у дітей є пияцтво їхніх батьків.
Важливо вказати, що чинники, які руйнують здоров’я, у тому числі й репродуктивне, діють не ізольовано, а у комплексі, що істотно підсилює їхній несприятливий ефект. Так, тютюнопаління підвищує ризик появи хворого потомства в 1,5 рази, зловживання алкоголем – в 1,3 рази, а спільний вплив цих чинників підвищує ризик більш ніж у 6 разів.
Наркотики ще у більшій мірі порушують генетичний апарат статевих клітин і нормальний синтез гормонів, діють на ендокринну систему і загалом припиняють процеси розвитку організму. Потомство наркоманів страждає від усіляких каліцтв, порушень роботи нервової системи та інших фізіологічних систем. Але найчастіше це потомство зовсім не народжується, оскільки гине на ранніх стадіях ембріонального розвитку. Отже експерти попереджають, що наркотики можуть стати стратегічною зброєю для знищення цілої країни.
Молодь має не тільки прислухатися до даних порад фахівців, а й узяти на озброєння принцип здорового образу життя, аби сприяти репродуктивному здоров’ю нації і розбудові майбутнього України!