Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ найближчим часом буде розроблена концепція рейтингів студентів та розподілу стипендіальних коштів

12.01.2017 10:26 Все Головні новини Факультети Нарахування стипендій рейтинги

Вчора у ЗНУ відбулася робоча нарада представників ректорату та студентського самоврядування. Нагальним питанням, що потребує термінового вирішення, постало формування критеріїв визначення рейтингів студентів та нарахування стипендій відповідно до нових вимог Кабінету міністрів України.

Уряд затвердив новий Порядок призначення і виплати стипендій учням професійно-технічних, студентам (курсантам) вищих державних та комунальних навчальних закладів, аспірантам і докторантам, які навчаються за денною формою. Відповідними постановами (Постанови Кабінету міністрів України № 1045 «Деякі питання виплати соціальних стипендій студентам (курсантам) вищих навчальних закладів», № 1047 «Про розміри стипендій у державних та комунальних навчальних закладах, наукових установах», № 1050 «Деякі питання стипендіального забезпечення» – від 28 грудня 2016 р.) визначено розміри академічних та соціальних стипендій, іменних та академічних стипендій Президента України та Кабінету Міністрів для учнів професійно-технічних і студентів вищих навчальних закладів, стипендій для переможців, призерів та учасників інтелектуальних змагань у державних та комунальних навчальних закладах, наукових установах, а також встановлено, що у наступному семестрі академічні стипендії призначатимуться згідно з рейтингом успішності, який складається на підставі навчальних та інших досягнень студента протягом попереднього навчального семестру по кожному факультету, курсу, спеціальності.
Показник успішності студента у рейтингу визначатиметься двома скдадовими: показник академічної успішності становитиме 90% рейтингового балу, а ще 10% становитимуть інші показники студентської активності (наукова діяльність, громадська, спортивна тощо). Ці критерії та сама процедура визначення рейтингових балів встановлюється кожним навчальним закладом самостійно. Також визначено перелік спеціальностей, для яких встановлюються академічні стипендії у підвищеному розмірі. Таку стипендію зможуть отримувати студенти, які навчаються за спеціальностями «Середня освіта (математика, біологія, фізика, хімія, інформатика)», «Біологія», «Фізика та астрономія», «Математика» тощо. Також стипендії студентів, які посядуть найвищі рейтингові позиції, збільшяться на 45 відсотків.
Отже для студентів вищих навчальних закладів I-II рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст» або «бакалавр», стипендії виплачуватимуться у розмірі 830 гривень на місяць; для студентів, які отримують академічні виплати у підвищеному розмірі, вона складатиме 1056 гривень на місяць. Для студентів вищих навчальних закладів III-IV рівня акредитації, наукових установ, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем «бакалавр», «спеціаліст» або «магістр», стандартний розмір академічної стипендії становитиме 1100 гривень на місяць, а підвищеної – 1400 гривень на місяць тощо. Йдеться також про підвищення стипендій для аспірантів і докторантів, які навчаються за державним замовленням. Окрім того, передбачено з 1 січня 2017 року виплату соціальних стипендій передати у розпорядження органів соціального захисту населення.
Отже саме ці теми активно обговорювалася на засіданні у ЗНУ. Участь у дискусії взяли проректор з наукової роботи Геннадій Васильчук, проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи Олександр Гура, помічник ректора Наталія Воронова, начальник науково-дослідної частини Вікторія Меняйло, голова НТСА ДМВ Кристина Пирогова, голова студентської ради ЗНУ Антон Назаренко та представники студактиву факультетів. Наразі стоїть питання щодо розробки процедури реалізації нових постанов Кабінету Міністрів України у ЗНУ, створення комісії з призначення стипендій, до складу якої увійдуть як фахівці університету, так і не менше 50 % представників студентського самоврядування, первинних профспілкових організацій студентів та аспірантів.
Процедуру розподілу стипендіальних виплат, критерії, за якими складатимуться рейтингові списки та склад стипендіальної комісії планують затвердити вже під час засідання Вченої ради у січні цього року.

Олена Хлистун