Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / В ЗНУ досліджують питання європейської реформації

В ЗНУ досліджують питання європейської реформації

В ЗНУ досліджують питання європейської реформації
08.02.2017 16:33 Все Головні новини Факультети Історії та міжнародних відносин Історичний факультет Наукова конференція

Восьмого лютого на базі історичного факультету Запорізького національного університету відбулась міжнародна науково-практична конференція «Європейська реформація XVI ст.: історико-антропологічний вимір», присвячена 500-тій річниці початку Реформації у Європі.

Співорганізатором цієї конференції виступили кафедра всесвітньої історії та міжнародних відносин історичного факультету ЗНУ, Запорізьке обласне товариство дослідників історії і культури Центральної та Східної Європи та Запорізьке наукове товариство ім. Я. Новицького. А участь у цьому науковому заході взяли студенти та науковці-історики не тільки нашого вишу, але й інших вишів та наукових установ України, Польщі і Словенії.
З вітальним словом на відкритті конференції виступив проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи Запорізького національного університету Олександр Гура, який наголосив на важливості та актуальності цієї конференції, адже саме під час таких заходів народжуються нові наукові погляди та ідеї, які допоможуть сформувати наукові концепції історичного та цивілізаційного розвитку. Плідної роботи і наукових звершень побажали учасникам конференції завідувач кафедри всесвітньої історії та міжнародних відносин Ольга Маклюк та начальник Управління міжнаціональних відносин та релігій Департаменту культури ЗОДА Павло Мяло. Під час свого виступу Павло Іванович відзначив, що релігійні інститути є важливим елементом громадянського суспільства, а вивчення причин і наслідків Реформації для Європи і України є актуальним, адже Україна є багатоконфесійною державою. На важливості подій епохи Реформації в Європі наголосила і заступник декана з навчальної роботи історичного факультету ЗНУ Ірина Кривко. Вона висловила переконання, що ці реформи вплинули на весь світ в тому числі і на православну церкву, і на історичні процеси в Україні.
Змістовні доповіді для конференції підготували як науковці ЗНУ, так і представники Дипломатичної академії України при МЗС України, Інституту досліджень раннього нового часу (Любляна), Київського національного університету ім. Т. Шевченка, Харківської державної академії дизайну і мистецтв, архівного відділу Запорізької міської ради, історичного факультету Варшавського університету, Інституту металургії Запорізької Державної Інженерної Академії. Так, наприклад кандидат історичних наук, доцент, професор кафедри всесвітньої історії та міжнародних відносин ЗНУ Людмила Нестеренко у доповіді «Реформація у Франції: протистояння і конфлікти крізь призму віри» проаналізувала можливості використання історичної психології, реконструкції змін ментальності у французькому суспільстві XVI ст. для розширення досліджень історії Реформації. Також вона розглянула поняття Реформації як реформи релігії та суспільно-політичного руху. Крім того, науковець висловила переконання, що досвід минулих епох та ідея «виправдання вірою» породила глибинний індивідуалізм в сучасному соціумі. Проте соціальне уявлення про Реформацію повинно допомогти знайти шлях до взаєморозуміння, співіснування та толерантності в суспільстві.
В свою чергу, доктор історичних наук, професор кафедри історії України Запорізького національного університету Олександр Ігнатуша під час доповіді «Протестантські громади Запорізького краю та їхні лідери (20-ті рр. ХХ ст.)» охарактеризував масштаб і динаміку поширення протестантизму на території Запорізького краю у 20-ті рр. ХХ століття та конкретизував особливості історичного розвитку громад різних протестантських конфесій. Проаналізував він час, місце виникнення та діяльності релігійних осередків, розкрив соціальне та етнічне середовище, у якому зростав протестантський рух, а також назвав прізвища лідерів і активних учасників руху, показавши суттєві організаційні зміни у релігійних спільнотах та підкресливши роль державної влади у житті протестантських громад.
Також на пленарному засіданні конференції з доповіддю «Реформація і гендер: від апології патріархату до феміністичної теології» виступила кандидат історичних наук, асистент кафедри історії мистецтв Київського національного університету ім. Т. Шевченка Стефанія Ковбасюк. Вона проаналізувала шляхи конструювання гендеру, «маскулінності» та «фемінінності» у добу Реформації на основі наративів авторства Мартіна Лютера, Мартіна Буцера, Аргули фон Грумбах, Катаріни Шютц Целль та Марі Дентьєр. Також на основі широкого спектру джерел було встановлено, що Реформація, хоч і не призвела до встановлення гендерної рівності ні в теорії, ні на практиці, проте ініціювала тезою про загальне священство нові дискусії щодо ролі чоловіків та жінок у церковному та інтелектуальному житті загалом, щодо гендерних ролей, «маскулінності» і «фемінінності», призводячи, все ж, до переосмислення стереотипів. Під час своєї доповіді науковець наголосила, що реформаційні трансформації уможливили появу нового типу жінок-інтелектуалів – пасторських дружин і світських теологів. Крім того, в рамках конференції були проведені секційні засідання за такими тематиками: «Протестантські рухи Європи: історія, діяльність, інтеграція до релігійно-культурного простору» та «Реформація як чинник формування цінностей Європейської цивілізації».
Так під час засідань були досліджені питання: Реформації і міжнародних відносин у центрально-східній Європі в першій половині 16 століття; релігійних вірувань населення Європи напередодні Реформації; місця протестантів у духовному житті України; трансформації поглядів Мартіна Лютера на шлюб та целібат; впливу Реформації на європейську культуру та мистецтво; ролі католицької церкви у формуванні національної ідентичності в Ірландії; зображення діячів і подій європейської Реформації 16 ст. у світовому кінематографі 20-21 ст.
Під час підбиття підсумків конференції було також презентовано наукову збірку «Європейська Реформація XVI ст.: історико-антропологічний вимір (до 500-ї річниці початку Реформації в Європі)»: матеріали міжнародної науково-практичної конференції.
Фотогалерея: https://www.facebook.com/pg/univerzp/photos/?tab=album&album_id=1506687636027291

Олена Переверзєва

Схожі новини