Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ продовжуються ремонтні роботи старовинної будівлі навчального корпусу

У ЗНУ продовжуються ремонтні роботи старовинної будівлі навчального корпусу

У ЗНУ продовжуються ремонтні роботи старовинної будівлі навчального корпусу
15.03.2017 15:58 Все Головні новини Адміністративно-господарська частина Біологічний факультет навчальний корпус № 3 ремонтні роботи історія університету

На території Запорізького національного університету тривають широкомасштабні роботи в історичній будівлі навчального корпусу № 3. Нагадаємо, що із 1987 року тут розміщується біологічний факультет ЗНУ (тоді – Запорізького державного університету). Саму споруду збудували в 1902-1903 роках – для колишньої жіночої гімназії м. Олександрівська. Проте у 1920 році в теперішньому навчальному корпусі № 3 розмістили штаб 30-ї стрілецької дивізії, яка прибула до Олександрівська з Уралу, а з 1921 року значну частину приміщень займав військовий шпиталь. Лише з 1926 року будинок знову почали використовувати як приміщення закладу освіти: його передали Запорізькому педагогічному технікуму, а з 1930 – це будівля Запорізького державного педінституту.

Під час ІІ світової війни, за спогадами свідків, тут розташовувався штаб німецької групи армії «Південь». Після війни корпус займала середня школа № 65. Після того, як для школи збудували нове приміщення у 1983 році, цей корпус повернули (у 1985 році) у власність Запорізького державного педагогічного інституту. Спочатку тут розміщувалися кафедри історичного факультету та фізичного виховання, а з 1987 року будівлю цілком віддали біологічному факультету.
У 1971 році за рішенням Запорізької обласної ради робітників № 5 будівлю взяли на облік охорони пам'ятників історії, а у 1987 році (рішення облвиконкому № 138 від 14 квітня) їй було присвоєно статус пам'ятника архітектури місцевого значення. Треба також зауважити, що Інформаційно-туристичний портал IGotoWorld.com вказав 3 навчальний корпус ЗНУ у числі споруд українських вишів, які вражають своєю красою.
У стильовому ракурсі 3 навчальний корпус ЗНУ – це яскравий приклад архітектури пізнього історизму (еклектики), за часів якого було максимально використано риси «цегляного» стилю. Композиція головного фасаду двоповерхового будинку, що має Т-подібну форму, повторює класичні форми адміністративних та навчальних закладів XIX століття: центрально-осьова, з широким виступом ризоліту, акцентованого аттиковим парапетом та широким арочним порталом головного входу з окресленими парапетом сходами. Бічні ризоліти, франковані широкими наріжними стовпами, надають їй рівноваги. Арочні віконні прорізи створюють чіткий вертикальний ритм, а суворість композиції значно пом'якшує багатство декоративних деталей, у яких сполучені елементи неоренесансу та неоросійського стилю, виконані, як і самі площини фасаду, з високоякісної вохристої керамічної цегли. Оздоблення бічних фасадів аналогічне головному, додаткові (позаду) оздоблені скромніше.
Не менш унікальні та вишукані архітектурні композиції, які збереглися ще від часів забудови, можна знайти й у внутрішніх приміщеннях корпусу. Зараз тут відбуваються роботи з реконструкції та модернізації коридору та приміщень на 2 поверсі будівлі. Найперше, співробітники рембудгрупи зняли старе фарбове покриття та шпаклівку з пілястрів, яка тут накопичилася за багато десятиліть. Надалі планують відновити старий стиль пілястрів з рустами, арки, стелю цієї історичної споруди. Стіни мають модернізувати, оздобити штукатуркою «короїд» та пофарбувати, а на підлозі буде застелений лінолеум.
У зимовий період у рамках заходів, пов’язаних із підвищенням енергоефективності, що здійснює адміністративно-господарська частина ЗНУ, відбулися комплексні роботи із заміни вікон (встановлені були 24 нових вікна, ще чекають на заміну 8) та дверей на металопластикові в аудиторіях на 2 поверсі навчального корпусу № 3. Нові вікна були спеціально виготовлені з урахуванням особливостей цієї архітектурної пам’ятки нашого міста: їхній дизайн та колір відтворює стиль бароко – вони спеціально ламіновані пластиком під колір дерева.
На цей час вже відремонтовані та здані в експлуатацію кілька аудиторій - № 308, 309 і 309а, 310, тривають ремонти у приміщеннях № 305 (лабораторія) та 306 (навчальна аудиторія). Усі ремонтні роботи у приміщеннях на 2 поверсі, як повідомляє головний інженер АГЧ ЗНУ Валентин Моцак, планують завершити до літа, а влітку основна увага буде приділена коридорові.
Проте вже зараз малярі рембудгрупи ЗНУ тут розпочали здійснювати майже ювелірні роботи, пов’язані із відновленням «олександрівського стилю» пілястрів та художнього гіпсового ліплення на арках. Про роботи з відновлення історичного інтер’єру будівлі, які довірили виконувати саме жінкам, розповідає Тетяна Балашова: «Спочатку маємо зняти стару фарбу з ліплення та очистити його від бруду тощо. Потім наносимо ґрунтування, шпаклівку (старт, фініш). Після висихання цих шарів зайве треба відполірувати наждачним папером. Такий комплекс робіт ми вже зробили на одній з арок. Насамкінець, як і стіни, пілястри, арки та ліплення будуть пофарбовані водоемульсійною фарбою у світлий колір».
Позитивні відгуки стосовно робіт з ремонту та реконструкції будівлі 3 корпусу вже отримали на свою адресу керівники та працівники АХЧ ЗНУ – від представників науково-педагогічного колективу біологічного факультету. На важливості збереження зовнішніх та внутрішніх архітектурних особливостей історичної будівлі для наступних поколінь студентів, яким випаде тут навчатися, наголошують декан факультету Людмила Омельянчик, заступник декана з навчальної роботи Максим Малько, доценти Ніна Синяєва, Віра Копійка та інші викладачі. Зважаючи на багаторічні традиції біологічному факультету є чим пишатися, адже він зростає і розвивається, а після відновлення матеріальної бази, його представники також сподіваються на модернізацію матеріально-технічної бази науково-дослідних лабораторій.
Уже з початку наступного навчального року керівництво адміністративно-господарської частини ЗНУ планує розпочати ремонт приміщень на першому поверсі будівлі.

Матеріал створено на підставі консультацій історика ЗНУ Юрія Князькова та матеріалів Музею історії та розвитку ЗНУ.
Олена Хлистун

Схожі новини