Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / На факультеті СПП обговорювали, як подолати психологічні проблеми учасників АТО та переселенців

На факультеті СПП обговорювали, як подолати психологічні проблеми учасників АТО та переселенців

На факультеті СПП обговорювали, як подолати психологічні проблеми учасників АТО та переселенців
18.04.2017 09:19 Все Головні новини Факультети Соціальної педагогіки та психології Факультет соціальної педагогіки та психології наукова діяльність конференція круглий стіл

У рамках проведення Всеукраїнської науково-практичної конференції «Інтегративна психологія: теорія і практика» на факультеті соціальної педагогіки та психології ЗНУ відбулися засідання двох круглих столів, присвячені таким темам, як «Актуальні питання надання психологічної допомоги в сучасних умовах» та «Досвід пілотування інтервенцій підходу СЕТА в системі охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки різних груп постраждалих від військового конфлікту на Сході України». Участь в обговоренні нагальних проблем психологічної адаптації людини у сучасному суспільстві та, зокрема нових напрямків такої роботи взяли науковці з різних ВНЗ України, психологи освітніх та медичних установ, представники вітчизняних соціальних служб та міжнародних організацій, а також – аспіранти та студенти. 

Для участі у цих заходах до ЗНУ завітали директор Запорізького міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Людмила Токарєва, заступник керівника Центру допомоги учасникам АТО при ЗОДА Сергій Шаповалов, керівник психологічної служби Регіонального штабу ГУ ДСНС Володимир Олійник, представники міжнародної організації з надання соціально-психологічної підтримки ІМС – доктор психологічних наук, професор Національного університету «Києво-Могилянська академія» Віра Чорнобровкина та інші. Запорізький національний університет на засіданнях круглих столів представляли: науковці та викладачі факультету СПП – завідувач кафедри психології, професор Наталія Шевченко, доценти цієї кафедри Лариса Спіцина та Маріанна Ткалич, керівник Центру психологічного здоров’я та психосоціального супроводу ЗНУ, доцент Ольга Ішук.

Координатором заходів від факультету СПП виступила доцент кафедри психології факультету СПП Лариса Спіцина. Від імені керівництва факультету вона привітала учасників й окреслила проблематику першого засідання з теми «Актуальні питання надання психологічної допомоги в сучасних умовах», а також представила спікерів. До обговорення присутнім були запропоновані такі питання, як досвід вітчизняних та закордонних організацій та психологів, які забезпечують психосоціальну підтримку населення у кризових ситуаціях (жертв військового конфлікту на Сході України, тимчасово переміщених осіб), проблеми адаптації до кризових умов, волонтерський рух як важливий ресурс для забезпечення допомоги постраждалому населенню та інші.

Представник Міжнародного медичного корпусу в Україні, фахівець з психо-соціальної підтримки Лідія Касянчук презентувала присутнім видання «Керівні принципи Міжвідомчого постійного комітету з питань психічного здоров’я та психо-соціальної підтримки (ПЗПСП)» (англійською мовою) і розповіла про досвід роботи цієї організації на території багатьох країн, а також в Україні. Основним завданням фахівців із питань ПЗПСП є багаторівнева підтримка населення тих країн, які постраждали від військових конфліктів, надзвичайних ситуацій тощо. Вона також анонсувала присутнім, що представлена нею книга вже перекладена українською мовою і готується до друку.

Представники запорізьких організацій психологічної допомоги також мають неабиякий досвід роботи з цього напрямку, яким і поділилися один з одним. Так, на базі факультету СПП ЗНУ був створений Центр психологічного здоров’я та психосоціального супроводу, який очолила Ольга Іщук. Його представники надають допомогу тим, хто постраждав в кризових ситуаціях, зокрема ветеранам АТО. Вони проводять індивідуальні консультації та групові тренінги, здійснюють волонтерську діяльність тощо. Центр співпрацює із обласними та міськими організаціями, а також з міжнародними структурами – з Університетом Джонса Хопкінса (США) із впровадження проекту «СЕТА». Спікер запросила присутніх на засіданні приєднатися до роботи Центру.

Учасники засідання круглого столу також багато уваги приділили обговоренню феномена волонтерства в України. Окрім того, спікери відмітили, що в останні роки волонтерський рух вийшов на новий рівень: став менш регламентованим, як це було раніше, і більш самостійним та широкомасштабним. Попри певні проблеми у цій галузі, саме волонтери сьогодні перебрали на себе основну роль у забезпеченні підтримки, у тому числі психо-соціальної, населенню зони конфлікту, ветеранам АТО й тимчасово переміщеним особам.

Аспірант факультету СПП ЗНУ, ветеран АТО Геннадій Коваль представив своє дослідження, у якому осмислив феномен волонтерства з точки зору психологічної науки. Досвід волонтерської роботи обговорили й інші учасники зібрання. Зокрема, заступник керівника Центру допомоги учасникам АТО при ЗОДА Сергій Шаповалов звернув увагу присутніх та такий негативний бік волонтерства як формування у певної категорії людей, яким надається допомога, психологічного стану так званої «звичної безпорадності». У ході дискусії були запропоновані шляхи подолання цієї негативної залежності та формування активної діяльнісної позиції, методи активізації механізмів самопомочі у таких категорій людей як тимчасово переміщені тощо. Іншим негативним результатом волонтерства є процес «вигорання» професійного волонтера, який сам після кількох років роботи потребує психологічної підтримки професіоналів.

Наступне засідання круглого столу цього дня з теми «Досвід пілотування інтервенцій підходу СЕТА в системі охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки різних груп постраждалих від військового конфлікту на Сході України» провели гості з Києва – професор НАУКМА Віра Чорнобровкина та менеджер проектів БФ «Щаслива дитина» Ніна Кокоєва. Вони розповіли про створення пілотного проекту науковим колективом Києво-Могилянської академії та апробацію цього спільного із Університетом Джонса Хопкінса проекту в українських реаліях. До речі, на першому етапі реалізації в дослідженнях задіяли представників факультету СПП ЗНУ – науковців та студентів, які вивчали ситуацію в Запорізькій області.

Проект СЕТА – це комплексна програма психологічних інтервенцій, яка дозволяє в короткий термін вирішувати питання психологічної підтримки та корекції в людей, які постраждали в результаті надзвичайних ситуацій, зокрема у зоні АТО, або є вимушеними переселенцями. Професор Віра Чорнобровкина охарактеризувала основні принципи програми та наголосила на її високому рівні ефективності. Учасники заходу змогли докладно ознайомитися з принципами роботи та методиками, характерними для системи СЕТА. Обговорення результатів досліджень викликало жваву дискусію в залі, що свідчить про великий інтерес учасників засідання до нової актуальної в умовах України методики. Присутні отримали відповіді фахівців на низку цікавих запитань, а також визначились із подальшими спільними напрямками в роботі.

 

Олена Хлистун

 

 

 

Схожі новини