Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / На Науково-технічній раді ЗНУ розповіли про студентську наукову діяльність у центрі «Металспецпроект»

На Науково-технічній раді ЗНУ розповіли про студентську наукову діяльність у центрі «Металспецпроект»

На Науково-технічній раді ЗНУ розповіли про студентську наукову діяльність у центрі «Металспецпроект»
21.04.2017 12:00 Все Головні новини Науково-технічна рада фізичний факультет звіт

Заступник декана з наукової роботи фізичного факультету, доцент кафедри прикладної фізики та наноматеріалів Олександр Багрійчук під час чергового засідання Науково-технічної ради представив увазі присутніх доповідь про студентську наукову роботу на базі навчально-науково-виробничого центру «Металспецпроект». Так. він зазначив, що в процесі діяльності центру студенти фізичного факультету, молоді вчені та співробітниками кафедри прикладної фізики та наноматеріалів повели низку важливих наукових досліджень.

Зокрема, Олександр Багрійчук зазначив, що на базі ННВЦ «Металспецпроект» студенти мають змогу здобути практичні навички з пробопідготовки дослідних зразків, металографічних досліджень структури сталей та сплавів, роботи на мікроскопічному обладнанні, шіфувально-полірувальних станках. Крім того, тут для студентської молоді створено всі умови для дослідження механічних властивостей на випробувальних машинах.
Важливим складником роботи центру є знайомство студентів із такими поняттями, як «науковий експеримент» та «промислове виробництво». У зв’язку з цим в роботі ННВЦ «Металспецпроект» виокремлюється два напрямки: проведення практичних дослідів на лабораторно-промисловому обладнанні та моделювання фізичних процесів за допомоги прикладних програм. Поєднання експерименту та моделювання дає можливість молодим дослідникам отримати більш повне уявлення про технологічний процес та фізичні процеси, які лежать в його основі.
Так, у рамках виконання Госпдоговірної робота № 2/16 «Розробка та впровадження у виробництво цементованої сталі для авіаційних редукторів» вони дослідили контактну витривалість зразків зі сталі 09Х3НМ3ФБч після хіміко-термічного оброблення та проведено порівняльний аналіз з найбільш розповсюдженими вітчизняними та зарубіжними аналогами (ВКС-5, ДИ-3А та ін.). Отримані результати показали, що відпрацювання технології хіміко-термічної обробки та оптимізація хімічного складу розробленої цементованої сталі 09Х3НМ3ФБч дозволили значно підвищити (у 4-5 разів) її контактну витривалість в порівнянні з вищезгаданими аналогами.
Крім того, за допомогою САЕ-систем, представники фізичного факультету створили модель технологічного процесу хіміко-термічної обробки зубчастих коліс зі сталі типу ISO-15NiCr13 (15ХН3). У результаті цього вони встановлено, що після цементації концентрація вуглецю на поверхні редуктора дорівнює потенціалу ендоатмосфери. При цьому в середині деталі концентрація не змінюється. Під час високотемпературного відпуску має місце дифузійний перерозподіл вуглецю з поверхні у середину деталі. Окрім бейніту, після хіміко-технологічної обробки на поверхні деталі також фіксується залишковий аустеніт та мартенсит. Зміна фазового складу сталі ISO-15NiCr13 під час ХТО підтверджується зміною об’єму деталі та появою значних залишкових напружень в цементованому шарі.
Також на базі центру створили математична модель для опису стаціонарних теплофізичних процесів, що відбуваються у другій зоні печі при магній-термічному виробництві. Встановлено, що найкращим для апарату з циклових зніманням 4,8 т губчастого титану варто вважати регульовану витрату повітря, при якій в діапазоні від 500 до 2500 м3/год величина М становить від 250 до 350 кг/год відповідно. Також отримано, що при М менш ніж 225 кг/год обдув стінки реторти робить непотрібно. Навпаки, при швидкостях подачі понад 350 кг/год необхідно інтенсифікувати відведення тепла. Для робочих температур реактора від 800 оС до 940 оС методами регресивного аналізу отримані залежності для лінійної та квадратичної моделі впливу параметрів. Також доповідач повідомив, що під час діяльності центру науковці фізичного факультету дослідили формування структури та зміну твердості корозійностійких сталей типу 06Х18ч після цементації. Зокрема, у результаті оброблення дослідних сталей 06Х18ч, 0Х16АМТ (ДИ-11) та YUS 409 за вибраним режиму хіміко-термічної обробки відбувається формування дифузійного шару з підвищеними механічними властивостями. Це пояснюється зміною структурно-фазового стану в при поверхневій зоні внаслідок підвищення вмісту вуглецю та утворення карбідів хрому. Для сталі 06Х18ч спостерігається підвищення твердості поверхні до 54-56 HRC, а отриманні значення мікротвердості свідчать про утворення трьохфазної структури у приповерхневому шарі та формування перехідної зони. Ефективна товщина дифузійного шару для сталі 06Х18ч становить 150-200 мкм, а перехідної зони 200-400 мкм, для сталі 0Х16АМТ (ДИ-11) – 100 та 100-200 мкм, відповідно, а сталі YUS 409 – 200 мкм та 250-500 мкм, відповідно.
Як зазначив Олександр Багрійчук така науково-прикладна діяльність дозволяє студентській молоді краще засвоїти триманий під час аудиторних занять матеріал та визначитися із власними напрямками подальшої наукової діяльності.
Голова Науково-технічної ради, проректор з наукової роботи Геннадій Васильчук подякував доповідачу за змістовну цікаву доповідь. Він наголосив на важливості практичного складника освітнього процесу при підготовці сучасних висококваліфікованих фахівців.

Науково-дослідна частина

Схожі новини