Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Викладач юридичного факультету прозвітувала про стажування на базі Вроцлавського університету

Викладач юридичного факультету прозвітувала про стажування на базі Вроцлавського університету

Викладач юридичного факультету прозвітувала про стажування на базі Вроцлавського університету
16.06.2017 14:02 Все Головні новини Факультети Юридичний Науково-технічна рада міжнародна діяльність академічна мобільність економічний факультет юридичний факультет

Під час Науково-технічної ради ЗНУ доцент кафедри цивільного права юридичного факультету Анна Шарая проінформувала присутніх про перебіг стажування на базі факультету права, адміністрації та економіки Вроцлавського університету (Uniwersytet Wrocławski, Вроцлав, Польща). Зокрема, вона зазначила, що водночас із нею в польському виші перебували два представника економічного факультету Запорізького національного університету – доценти кафедри фінансів, банківської справи та страхування Тетяна Батракова та Світлана Кушнір.

На початку виступу Анна Шарая наголосила, що в Запорізькому національному університеті для викладачів створені всі умови для вдосконалення професійних знань та навичок. Зокрема, за її словами, мова йде про використання досвіду іноземних колег і партнерів, що можливо завдяки тим перспективам, які відкриває перед представниками ЗНУ участь у міжнародних академічних стажуваннях. Так, нещодавно представники університету Тетяна Батракова, Світлана Кушнір та сама Анна Шарая пройшли стажування на базі факультету права, адміністрації та економіки Вроцлавського університету (Вроцлав, Польща).

Доповідач наголосила, що Вроцлавський університет – один із найстаріших університетів Центральної та Східної Європи із багатою понад 300-літньою історією і традиціями. Найбільший вищий навчальний заклад у Нижній Силезії.

Представники ЗНУ зустрілися з керівництвом польського вишу: ректором університету, професором Адамом Єзерським, канцлером Річардом Зюкоуски та керівником Бюро міжнародного співробітництва Урсулою Бродою.

Під час зустрічі з українськими науковцями Адам Єзерський розповів про історію та сьогодення Вроцлавського університету. Зокрема, він повідомив, що сьогодні у виші навчається близько 30 тис студентів й аспірантів. До структури навчального закладу входять 10 факультетів, які пропонують навчання за понад 60 напрямами бакалаврату. 

Серед випускників цього університету – 11 Нобелівських лауреатів (зокрема, Макс Борн, Фрідріх Бергіус, Ервін Шредігер, Карл фон Фріш, Ганс Георг Демельт). Ці вчені здобули Нобелівську премію в ХІХ сторіччі.

У цьому університеті діють 880 міжнародних угод про співпрацю із ВНЗ цілого світу, завдяки чому його студенти й науковці мають можливість брати участь у програмах міжнародного обміну. Варто відзначити, що одним із таких міжнародних договорів є Угода про академічну співпрацю з Запорізьким національним університетом.

Вроцлавський університет – єдиний польський ВНЗ, який належить до всесвітньої мережі обмінів ISEP, у якій бере участь 250 університетів із усього світу, зокрема 132 американських. Навчальний заклад також займає перші позиції серед польських ВНЗ за кількістю студентів, які виїжджають на навчання в рамках програми «Erasmus+».

За словами Анни Шарої, для викладачів українського вишу їхні колеги влаштували цікаву екскурсію, розповіли  про давню історію університету, показали визначні місяця та зали. Зокрема, велике враження на екскурсантів справив Музей Вроцлавського університету, неповторна актова зала, названа на честь імператора Леопольда, де проходять урочисті заходи, зокрема прийняття в студенти та вручення дипломів. Не менш їм сподобалась музична зала, де в виступах брали участь багато відомих музикантів світу. Математична вежа – астрономічна обсерваторія,  яку організував вчений – єзуїт  Jungnitz  у 1791 році, експозиція зі старовинними астрономічними приладами та таблицями, фотоапаратами, кінокамерами, афішами, лінія сімнадцятого меридіану, встановлена ще в тому ж 1791 р.

 Стажування українські освітяни проходили під керівництвом заступника декана факультету права, адміністрації та економіки Вроцлавського університету, професора Даріуша Адамскі. У них була змога ознайомитись із сучасними методиками викладання економічних та правничих дисциплін, вимогами до викладачів та студентів, системою оцінювання знань, розподілу навантаження тощо. Так, наприклад, вони дізналися, що процедура вступу до університету не передбачає ані екзаменаційної ані тестової перевірки, а базується на середній оцінці попереднього закладу освіти – школи.

Навантаження викладачів складає біля 200 годин, до яких входять лекції та практичні зайняття, що, своєю чергою, включають всі інші види, так як контроль індивідуальної та самостійної роботи, курсових та звітів із практики тощо.

Студенти, як правило, мають вільний графік відвідування лекцій, при цьому для них обов‘язковим є відвідування практичних занять. На факультеті права, адміністрації та економіки більшість практичних занять направлена на написання грантів у різних галузях господарювання.

До речі, Анна Шарая наголосила, що на сьогодні розвиток польського вишу відбувається саме через фінансуванню цих грантів. Наприклад, завдяки ним проходять реставраційні робіт в університеті, різних досліджень, та навіть стажування іноземних викладачів. Що цікаво, кожен факультет вишу – практично автономна одиниця, включаючи і питання самофінансування.

Що цікаво, тут навчання можливо двома мовами: польською та англійською. Для іноземних студентів треба перед початком пройти співбесіду – достатньо середнього розмовного рівня. Подальшого вдосконалення мови можна буде досягти вже під час навчання.

Перевірка знань відбувається в формі письмового та усного екзамену. Така форма як тестування тут не підтримується. Університет не користується електронною освітньою програмою Moodle або аналогічними. Та його сайті зазначені координати кожного викладача, включаючи і електронну адресу, через яку і відбувається спілкування між викладачем і студентом.

У виші гарно розвинена інфраструктура. Зокрема, на його території є 5 студентських гуртожитків. Тож всі охочі можуть там мешкати під час навчання.

Окрім того, керівництво Вроцлавського університету надало викладачам ЗНУ можливість попрацювати в сучасній обладнаній бібліотеці. Університетська книгозбірня містить велику кількість як сучасної навчальної та наукової літератури у паперовому та електронному вигляді, виданої польською, англійською та українською мовами, так і старовинні видання. Так, вже за даними 1885 року бібліотека зберігала близько 400 тис томів, із них – 2400 інкунабул, виданих до 1500 року, та 2840 манускриптів. На сьогодні бібліотека цього університету складається більш ніж зі ста погонних кілометрів полиць, і їхня кількість щороку збільшується.

У своєму виступі Анна Шарая наглосила, що досвід стажування на базі польського вишу став дуже цікавим та інформаційно насиченим. Він допоміг українським викладачам підвищити рівень професійної компетентності та дізнатися більше про інноваційні методи викладання на прикладі європейського закладу освіти з поважною історією.

Вона наголосила, що представники ЗНУ дуже вдячні за теплий прийом, приділений час та надану інформацію керівництву та співробітникам Вроцлавського університету. 

Окремо від імені всіх учасників стажування подякувати за надану можливість участі в академічному обміні адміністрації вишу та за вагому допомогу співробітників відділу міжнародних зв‘язків в оформленні документів.

Свою чергою, голова Науково-технічної ради, проректор Геннадій Васильчук подякував доповідачу та іншим учасникам стажування за їхню активну позицію та прагнення підвищити професійні компетентності, а також – розширити міжнародні зв’язки ЗНУ. Крім того, він нагадав членам НТР, що в контрактах викладачів на сьогодні прописується обов’язкова участь у міжнародних академічних та грантових програмах. Тож цей розвиток міжнародної діяльності – серед пріоритетів Запорізького національного університету.

 

Схожі новини