Стара версія
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Студенти факультету СПП представили увазі публіки спектакль за твором Арістофана

19.06.2017 09:27 Все Головні новини Факультети Соціальної педагогіки та психології Акторська майстерність Факультет соціальної педагогіки та психології театральне мистецтво вистава іспит

Днями студенти п’ятого курсу факультету соціальної педагогіки та психології («Сценічне мистецтво») ЗНУ представили свою дипломну виставу. Її режисером-постановником виступив народний артист України Олександр Король, а хореографом-постановником – Костянтин Кузьмін. Обрали за основу своєї роботи представники кафедри акторської майстерності та дизайну факультету соціальної педагогіки та психології Запорізького національного університету твір «Лісістрата» за мотивами Арістофана та в обробці Леоніда Філатова.

До державної екзаменаційної комісії увійшли: кандидат педагогічних наук, заслужений працівник освіти України, декан факультету соціальної педагогіки та психології Ольга Пономаренко, доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри акторської майстерності та дизайну Галина Локарєва, заслужена артистка України, старший викладач Надія Стадніченко. Очолив комісію – народний артист України, генеральний директор Національного академічного драматичного театру ім. І.Франка (Київ), доктор філософії у галузі «Мистецтвознавство», доцент кафедри організації театральної справи ім. І. Безгіна Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім. І. Карпенко-Карого – Михайло Захаревич.

Виклавшись на повну, студенти розповіли глядачам доволі відверту історію, що відбулася за часів давньої війни між Афінами та Спартою. Сповнена рішучості зупинити війну, що забрал та скалічили стільки життів, Лізістрата підіймає серед жінок бунт. І незадоволення чоловіків не змушує себе чекати, проте у цій війні вони розгромлені. Визнаючи свою поразку, а разом із нею – і важливість жінок в їх житті, чоловіки погоджуються завершити війну й повернутися до своїх родин. Лісістрата ж, зачарувавши своєю рішучістю та розумом, закохує в себе Військового ватажка.

Ролі зіграли: Анастасія Ляшиченко (Лізістрата), Анна Акішина (Мірріна), Наталія Зайковська, Ірина Левчук (Стара жінка), Анастасія Азаренкова (Молода жінка), Ганна Слоковенко (Перша жінка), Алла Лазько (Друга жінка), Катерина Слатвінська (Третя жінка), Тетяна Сенько (Четверта жінка), Лілія Кабанова (П’ята жінка), Діана Фролова (Перша гетера), Дар’я Шахова (Друга гетера), Анна Ярошенко, Ірина Левчук, Наталія Зайковська (Вартові), Дмитро Бабчук, Роман Капітанов (Кінесій), Євген Козлов (Військовий ватажок), Євген Пономарьов (Перший офіцер), Семен Гапонов (Другий офіцер), Марко Первухін (Третій офіцер), Роман Капітанов (Четвертий офіцер).

Варто відзначити, що «Лісістрата» - це п’єса Арістофана 411 до н. е. Ця комедія була поставлена на Ленеях. під ім’ям Каллістрата. Назва твору походить від головної дійової особи Лісістрати (дослівно «та, що розбороняє війська» або «та, що припиняє походи»), яка піднімає жінок усієї Греції на боротьбу за мир. У композиційному відношенні «Лісістрата» - одна з найдосконаліших комедій Арістофана.

Убачаючи у війні причину стількох лих для своїх співвітчизніків, Арістофан закликав у багатьох своїх комедіях до миру. Вже саме ім’я головної героїні вказує на тему та розв'язку твору: воно означає приблизно "переможниця військовиків". У комедії «Лісістрата» Арістофан, як і в «Ахарнянах» і «Мирі», відстоює ідею миру, вкрай необхідного афінянам після катастрофічного розгрому сицилійської експедиції в 413 до н. е. Тема цього ж миру подана в буфонно-комічній формі: страйки жінок, які відмовляють у жіночій увазі своїм чоловікам, щоб змусити їх припинити братовбивчу війну.

Актори серед проблематики вистави виділили такі нюанси, як відстоювання миру й прав жінки в суспільстві, співчуття жінкам-матерям, права народу на самостійне вирішення долі тощо.

За сюжетом Лісістрата – молода, гарна жінка, котра зрозуміла, що «для Еллади цілої єдиний порятунок у жінках лише!», «від нас залежить доля міста нашого, а ні - пропасти всім пелопоннесянам!», «коли усе жіноцтво об'єднається, - всі беотіянки, пелопоннесянки і ми, - Елладу разом ми врятуємо!».

Врешті Лісістрата й усі грекині заприсяглися не приділяти увагу чоловікам, поки ті не укладуть мир. Жінки захоплюють Акрополь. Після тривалих суперечок і різноманітних сцен, у яких головна героїня з труднощами утримує товарок від порушення вірності даній ними клятві, укладається мир і чоловіки здобувають назад своїх дружин. Лісістрату відрізняє відсутність особистої і політичної сатири, хоча в цілому ця комедія залишається політичним фарсом.  Твір став однією з найцікавіших пам'яток світової літератури. Так, відповідаючи на закиди (представника афінської влади), що, мовляв, вона втрутилася не в свою справу, оскільки жінки у війні участь не беруть ("Радник: Ну, чого б то втручатися вам до війни?"), Лісістрата в'їдливо, але цілком резонно відповідає: « А ти сам, проклятущий, не знаєш? Та вона в печінках нам подвійно сидить! Ми у муках синів породили, А ще тяжче у військо нам їх виряджать!».

Після вистави чимало глядачів висловили схвальні відгуки про саму виставу, її підтекст, зіграні ролі, а також відзначили злободенність тематики твору.

Вистава мала неабиякий успіх. Гучні овації та вигуки «браво» після завершення комедії лунали ще довго. А вражені гості особисто висловлювали акторам та керівникам свою подяку за отримання яскравих емоцій.

Інна Дудинська,

студентка першого курсу факультету журналістики