Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / На базі ЗНУ провели перший день тренінгів з інклюзивної освіти

На базі ЗНУ провели перший день тренінгів з інклюзивної освіти

На базі ЗНУ провели перший день тренінгів з інклюзивної освіти
14.08.2017 15:49 Все Головні новини Факультети Соціальної педагогіки та психології Університет тренінг факультет соціальної педагогіки та психології інклюзивна освіта

В Україні триває реформування галузі освіти. Одним із пріоритетних напрямів при цьому стало створення інклюзивного освітнього простору та соціалізації дітей з особливими освітніми потребами. Зараз у Запоріжжі проходить триденний тренінговий курс з теми «Інклюзивний простір. Практичні кроки», перший день якого проводиться на базі Запорізького національного університету. Для його учасників, серед інших заходів, підготували спеціалізований тренінг на тему: «Інклюзивна освіта – рівень самосвідомості нації. Досвід. Перспективи. Результати».

Зовсім недавно, 9 серпня, Кабмін України ухвалив Постанову № 588 «Про внесення змін до Порядку організації інклюзивного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах», яка суттєво полегшує доступ до освіти дітей з особливими потребами. Тож першочерговим завданням в освітянській галузі України на сьогодні є підготовка тренерів та фахівців у галузі інклюзивної освіти, які мають реалізовувати дану концепцію у регіонах. Організаторами цього тренінгу стали представники Благодійного Фонду Порошенка, зокрема його голова і натхненник проекту з інклюзивної освіти в Україні Марина Порошенко, Міністерство освіти і науки України та Запорізька обласна держадміністрація.
Участь у заході взяли запорізькі фахівці з інклюзивної освіти, а також освітяни ще чотирьох областей – Дніпропетровської, Житомирської, Чернігівської та Хмельницької, які долучилися до програми, а також закордонні гості, міжнародні тренери-практики з Британського Благодійного Фонду. Серед почесних учасників тренінгу були: виконавчий директор Благодійного Фонду Порошенка Олена Безрека, начальник відділу освіти дітей з особливими потребами МОН Тетяна Симоненко, заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації Едуард Гугнін, директор Департаменту освіти і науки ЗОДА Тетяна Озерова, проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи ЗНУ Олександр Гура, директор Республіканського центру психопедагогічної допомоги республіки Молдови Віржинія Руснак та експерт з інклюзивної освіти організації «Lumos Foundation» Агнесія Ефтоді та інші. Гостей університету зустрів та привітав голова наглядової ради ЗНУ Микола Фролов.
Саме Запорізький регіон був обраний для проведення подібного семінару. Адже, як відзначила у своєму виступі Олена Безрека, за 2016-17 рр. тут майже у вісім разів збільшилася кількість закладів інклюзивної освіти. Запорізькі фахівці мають суттєві напрацювання з цього напрямку освітньої діяльності і можуть поділитися ними з іншими. Доречно також згадати, що викладачі й студенти факультету соціальної педагогіки та психології ЗНУ беруть участь у наукових дослідженнях, присвячених інклюзивній освіті, активно долучаються до створення всеукраїнського інклюзивного простору.
Під час урочистої частини учасників тренінгу привітали його організатори. Олена Безрека передала вітання від очільниці програми Марини Порошенко і окреслила необхідність підготовки фахівців з інклюзивної освіти для обласних закладів – загальноосвітніх та вищої школи. Едуард Гугнін, від імені обласної адміністрації вітаючи гостей Запорізького краю, побажав учасникам семінару плідно попрацювати та гарно відпочити, відвідавши з екскурсійними прогулянками чарівні куточки о. Хортиця. Як координатор з впровадження проекту інклюзивної освіти на Запоріжжі він також наголосив на значних успіхах, які вже мають запорізькі освітяни в цьому напрямку розвитку, зауваживши: «Інклюзивна освіта – це реальність для запорізького суспільства». А Тетяна Озерова запросила учасників заходу на власні очі побачити результати втілення Концепції розвитку інклюзивної освіти в регіоні, відвідавши спеціально обладнані і вже з вересня готові приймати на навчання дітей з особливими потребами школи у смт Кушугум та Балабіно.
Проректор університету Олександр Гура привітав присутніх від імені всієї адміністрації вишу та наголосив, що представники ЗНУ намагалися створити максимально комфортні умови для роботи учасників цього широкомасштабного заходу. Для зручності пересування гостей корпус оснастили схемами переміщення, вказівниками, їхній безпосередній супровід також забезпечували представники відділу доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування.
У рамках підготовленої для тренерів-наставників програми проходить низка тренінгів, консультацій, обговорюються напрацювання і перспективи розвитку даної галузі в Україні тощо – від київських фахівців. Про нормативну базу для створення і розвитку загальноукраїнського інклюзивного простору розповіла присутнім Тетяна Симоненко (Конвенція ООН про права дитини, Конвенція про права осіб з інвалідністю, новий Закон України «Про освіту», що розширив можливості для навчання дітей з особливими потребами у загальноосвітніх закладах та ВНЗ тощо). Також вона окреслила кроки, які здійснюють Уряд та МОН України у цьому напрямку: створення інклюзивно-ресурсних та навчально-реабілітаційних центрів, соціалізація, деінституалізація, розвиток інклюзивної освіти тощо.
На заході представили міжнародний досвід у цій галузі. Зокрема, йшлося про успішну організацію інклюзивного простору в навчальних установах Республіки Молдови. Як повідомила представник організації «Lumos Foundation» Агнесія Ефтоді, яка займається проблемами захисту дітей з особливими потребами, відколи у їхній країні почала реалізовуватися Конвенція ООН про права дитини та Програма розвитку інклюзивної освіти в Республіці Молдова на 2011-2020 роки, одним з пріоритетних напрямів політики стало розширення можливостей для таких дітей у загальноосвітньому просторі. При цьому кількість дітей у спеціалізованих інтернатах зменшилася майже удвічі, все більше батьків виявляють бажання навчати їх у загальноосвітніх закладах. А діти, у свою чергу, доводять, що є не менш талановитими, ніж інші їхні однолітки.
Ще два тренінгові дні пройдуть на базі Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. Після завершення заходу його учасники зможуть отримати сертифікати, які їм вручатиме представник Благодійного Фонду Порошенка. Після чого вони розпочнуть самостійну роботу тренерами-наставниками, які навчатимуть вчителів початкових класів, асистентів вчителів, заступників директорів закладів загальної освіти, що набирають дітей з особливими потребами. Також проводитимуть підготовку представників апарату обласних департаментів освіти, регіональних інститутів післядипломної освіти, психологів та інших фахівців, які працюватимуть з вказаною категорією дітей.

Олена Хлистун

Схожі новини