Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Відомому фізику сучасності Валентину Сніжному виповнюється 80 років

Відомому фізику сучасності Валентину Сніжному виповнюється 80 років

30.08.2017 09:51 Все Головні новини Університет фізичний факультет свято ювілей

Кандидату фізико-математичних наук, доценту Валентину Сніжному 30 серпня виповнюється 80 років. Він – один із провідних науковців нашого вишу, більша частина життя і діяльності якого – 53 роки безперервного трудового стажу – пов’язана саме із університетом та фізичним факультетом, а також – із металургійною промисловістю Запорізького регіону.

Валентин Лук’янович освіту фізика опанував на базі Одеського державного університету ім. І. І. Мечникова (1954-1959), після завершення якого кілька років працював молодшим науковим співробітником Донецького науково-дослідного вугільного інституту (1959-1964). У 1964 році вступив до аспірантури Запорізького державного педагогічного інституту (як тоді називався Запорізький національний університет), а вже у 1968 – захистив кандидатську дисертацію на тему «Визначення низького вмісту альфа-фази в аустенітних хромонікелевих сталях та вплив магнітного поля на гамма→альфа перетворення» й одразу отримав тут посаду доцента кафедри фізики.
Відтоді молодий фахівець розпочинає активну науково-дослідницьку та адміністративну діяльність на благо рідного вишу. Із 1969 по 1982 роки він працює проректором, очолюючи заочне відділення. У 1982 році тимчасово виконує обов’язки ректора Запорізького державного педагогічного інституту, після чого повертається до основної роботи на посаді проректора. У 2004 році, завдяки зусиллям Валентина Сніжного, була створена кафедра прикладної фізики у ЗНУ, якою він керував кілька років поспіль.
Сьогодні, працюючи у колективі кафедри прикладної фізики та наноматеріалів фізичного факультету ЗНУ та в навчально-науково-виробничому комплексі «Металспецпроект», Валентин Сніжний бере активну участь у розробці держбюджетних та госпдоговірних тем. Він проводить наукові дослідження, займається апробацією та впровадженням у виробництво новітніх технологій.
Учений продовжує розробляти такі напрямки, як магнітний фазовий аналіз та фазові перетворення в металевих сплавах, проекти зі створення корозійностійких сталей аустентичного класу, виготовлення зносостійких і надміцних матеріалів, які знаходять застосування в багатьох галузях виробництва – від побутових виробів (ложки, виделки тощо) до металомістких технологій хімічної, будівельної (мостові сталі), машинобудівної та аерокосмічної (закрилки літаків та інше) промисловості.
Наукові заслуги ювіляра були відмічені такими високими відзнаками як «Відмінник освіти СРСР», «Відмінник освіти УРСР» та «Відмінник освіти України». У його науковому доробку – понад 120 опублікованих (зокрема, у наукометричній базі «Scopus» – 13) наукових праць, патентів тощо.
За роки своєї сумлінної праці відомий фізик здійснив підготовку понад сотні фахівців для наукоємних підприємств, науковців та викладачів освітніх закладів різного рівня. Науково-дослідницькі проекти, які розробляються під керівництвом Валентина Сніжного випускниками фізичного факультету, надалі впроваджуються у виробництво. Студентам фізичного факультету він викладає цілу низку дисциплін: «Застосування наноструктур», «Випробування властивостей магнітних матеріалів», «Фізика ядра та елементарних частинок», «Магнетизм низькодисперсних систем», «Коливання та хвилі» тощо.
Із 2008 року на факультеті під його керівництвом працює проблемна наукова студентська група «Спектр». Її учасники – молоді науковці кафедри та студенти – беруть активну участь у міжнародних і всеукраїнських наукових конференціях, семінарах і виставках, зокрема є постійними учасниками щорічної міжнародної виставки-конференції «Композити та склопластики».
Багато хто з колишніх учасників цієї наукової групи продовжив навчання в аспірантурі ЗНУ і наукову роботу в рамках діяльності «Металспецпроекту», вони також працюють у вищій та середній школі. Варто згадати таких молодих науковців, як Олександр Булах, Віктор Мартиненко, Наталія Бондаренко, Олександра Гречка, Олександр Меняйло, Іван Золотаревський, Олександр Багрійчук, Геннадій Сніжний та інші.
Завдяки багаторічній сумлінній праці та видатним науковим розробкам у галузі матеріалознавства, Валентин Сніжний здобув неабияку повагу і визнання серед колег, у колі наукової спільноти – вітчизняної та закордонної. Сьогодні шановний ювіляр сповнений творчих сил та оптимізму, готовий реалізовувати нові задуми й проекти. Колектив кафедри та університету пишається своїм видатним співробітником і бажає йому непохитного здоров’я на довгі роки, здійснення мрій, турботи та підтримки з боку оточуючих, а також миру й злагоди у родині й в усій країні!