Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ підбили підсумки проектної діяльності та визначили її перспективи

У ЗНУ підбили підсумки проектної діяльності та визначили її перспективи

У ЗНУ підбили підсумки проектної діяльності  та визначили її перспективи
21.09.2017 09:16 Все Головні новини Університет проектна діяльність засідання проектних менеджерів історичний факультет факультет журналістики факультет менеджменту

Запорізький національний університет завжди оперативно реагує на  виклики сьогодення. Це дозволяє його колективу перетворити виш на не лише освітній, але й науковий осередок запорізького краю. На сьогодні як ніколи актуальною є взаємодія освітян і представників наукових структур, участь вищих навчальних закладів у міжнародних грантових проектах, спрямованих водночас на модернізацію освітнього процесу та розвиток вітчизняної науки загалом. Саме тому минулого навчального року в ЗНУ створили відділ проектної діяльності, запровадили посади проектних менеджерів на всіх факультетах, провели кілька конкурсів, що мали на меті залучення студентської молоді до проектної діяльності. Після початку нового навчального року, дев’ятнадцятого вересня, в університеті відбулося засідання проектних менеджерів під керівництвом проректора з науково-педагогічної та навчальної роботи Олександра Гури та начальника відділу проектної діяльності Наталії Коваленко.

Цей захід став своєрідною точкою відліку, стартом проектної діяльності в університеті в цьому навчальному році. Водночас засідання стало приводом для підбиття перших підсумків інтенсивної проектної діяльності минулого року. Серед його учасників були представники факультетів, які вже виграли гранти. Вони не лише поділилися з присутніми своїм успіхом та розповіли про перші кроки на шляху до реалізації грантових завдань, але й представили алгоритми успішної участі в міжнародних грантових програмах.

Олександр Гура у своєму вступному слові наголосив на винятковій важливості проектної діяльності у контексті розвитку ЗНУ як провідного вищого начального закладу регіону. Наталія Коваленко навела статистичні дані щодо минулорічної участі науковців університету у грантових програмах.

Так, вона наголосила, що в лютому 2017 року перед викладачами ЗНУ поставили завдання підготувати 52 грантових проекти. На 1 вересня представники вишу подали 55 таких проектів. На сьогодні 6 із них під час участі у міжнародних програмах отримали кошти на реалізацію, а ще 17 чекають на остаточне рішення конкурсних програм. Під час заходу провели презентації проектів-переможців.

Так, перед учасниками засідання із презентацією виступила представниця факультету журналістики Катерина Сіріньок-Долгарьова. Вона розповіла про реалізацію проекту, який отримав грантове фінансування «Організація Інтенсивного тренінгового інституту з методології досліджень у соціальних науках». На сьогодні учасники тренінгового інституту, серед яких були як представники ЗНУ, так і науковці із Запорізького національного технічного університету, Бердянського державного педагогічного університету та Львівського національного університету ім. І. Франка, завершили навчання, що складалося з 5 модулів (120 годин), присвячених актуальним питанням методології наукової діяльності, зокрема в галузі журналістики. 12-14 жовтня на них чекає міжнародна науково-практична конференція, яка пройде на базі університету, та видання колективної монографії з методології досліджень.

Представниця історичного факультету Леся Жураковська представила відразу два здобутих викладачами факультету гранти. Це – «Сільське населення Степової України в 80-90 рр. ХХ ст.: рецепції та зміна світогляду», яке схвалив американський Фонд імені Т. Шевченка та «Інформаційна війна у сучасному медіапросторі: регіональний вимір та досвід антипропаганди для молоді», реалізація якого стала можлива завдяки підтримці Фондом сприяння демократії (США).

Реалізація першого проекту передбачає інтерв’ювання сільського населення щодо їхніх спогадів про важливий історичний період під час проходження етнографічної практики студентами та їхнього подальшого опрацювання. Другий – масштабний проект із залученням студентської та учнівської молоді, передбачає проведення досліджень із застосуванням фокус-груп, проведення майстер-класів, ділових ігор, підсумкової конференції тощо. Планується, що до його реалізації долучаться представники інших факультетів – політологи, соціологи й журналісти.

На факультеті іноземної філології триває реалізація грантової програми «Впровадження багатомовної моделі освіти та методології одночасного навчання предмету і мови в Запорізькому національному університеті», кошти на яку надали в Посольстві Естонії в Україні. У ЗНУ вже два роки успішно реалізується міжнародна співпраця в цьому напрямку, зокрема в травні цього року в рамках реалізації проекту відбувся триденний тематичний семінар, розрахований на викладачів вишів та учителів середніх закладів освіти за активної участі доцентів Олександри Головко та Світланою Запольських.

Наталя Наумова з факультету менеджменту розповіла про грант, отриманий науковцями від Посольства США, на участь у конференціях і на публікації. Завдяки цьому вони змогли поглибити зв’язки з іноземними колегами, взяти участь у міжнародній конференції, опублікувати п’ять доповідей англійською мовою.

Велике зацікавлення у присутніх викликала розповідь Наталії Коваленко про майбутні етапи реалізації спільного міжфакультетського проекту за програмою «Еразмус+» (напрям «Модулі Жана Моне») – «European Project Culture». У рамках його реалізації викладачі з різних факультетів працюватимуть над впровадженням модулів освітньої програми з навчання студентської молоді основам проектної діяльності.

Також під час заходу пролунала пропозиція зробити такі засідання проектних менеджерів регулярними – кожного другого вівторка місяця. А для подальшої ефективної роботи в цьому напрямку призначити відповідальних за проектну діяльність на кожній кафедрі. Учасники вирішили, що варто запросити на наступне зібрання представників проектних груп, чиї заявки не виграли гранти. Вони планують спільно проаналізувати відповідність поданих проектів вимогам і критеріям програм із метою їх удосконалення та задля урахування зауважень під час написання нових проектів.

Також Олександр Гура висловив низку конкретних пропозицій щодо подальшого вдосконалення проектної діяльності в університеті. Так, Олександр Іванович закликав представників різних факультетів об’єднувати зусилля задля написання грантових програм й участі в їхній реалізації. Він наголосив на необхідності залучення до грантової діяльності студентської молоді. Зокрема, проректор висловив пропозицію запровадження такої форми випускної кваліфікаційної роботи як написання та подання студентами проектів на отримання грантового фінансування. Олександр Іванович запропонував надавати на вибір слухачам магістратури можливість писати магістерські дипломи чи брати участь у роботі груп із написання та реалізації грантових проектів під керівництвом досвідчених науковців.

Крім того, на його думку, ефективним кроком на шляху до активізації проектної діяльності стане запровадження, крім планово-звітної форми написання і подання проектів факультетами, гнучкої форми, яка передбачає постійний аналіз і відбір різноманітних міжнародних і вітчизняних грантових програм, ознайомлення з відібраними пропозиціями керівництва й викладачів саме тих факультетів, які можуть брати участь у цих програмах, та подальше формування і затвердження наказом ректора робочих груп для написання проекту за обраним грантом. Це зробить проектну діяльність науковців вишу більш ефективною.

Також учасники заходу обговорили можливості внесення проектної діяльності до рейтингової системи оцінки діяльності кафедр. Вони домовилися зустрітися наступного місяця задля здійснення практичних кроків на шляху до спільної реалізації концепції проектної діяльності в Запорізькому національному університеті.

 

Таміла Тарасенко

 


Схожі новини